Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (4. díl)

Kompletace okruhu v počítačové skříni

Vítejte u čtvrtého dílu seriálu o vodním chlazení. V minulých dílech jsme si představili vše potřebné pro sestavení chladícího okruhu. Dnes si ukážeme, jak celý okruh nainstalovat do počítačové skříně. V příštím článku pak hotový okruh naplníme kapalinou a otestujeme jeho těsnost. Dnes se nám také představí zajímavá a atraktivní počítačová skříň. Jedná se o Elite Shark CA200G, tedy vrchol z nabídky firmy Sharkoon.

Kompletace okruhu v počítačové skříni

Nyní nám již nic nebrání, abychom konečně složili okruh do jednoho celku. Ideální je stavět okruh v prázdné skříni, která je dostatečně prostorná (vhodné modely skříní jsme probrali ve druhém článku seriálu). Nejprve tedy do skříně nainstalujte základní desku, ve které už máte osazený procesor s chladicím blokem a s paměťovými moduly RAM, případně i s M.2 SSD.

Dalším krokem je instalace grafické karty, kde je potřeba si promyslet, jaké otvory v terminálu bloku budete využívat. Terminál má totiž čtveřici otvorů, ale pro jednoduchý okruh s jedinou grafickou kartu jsou potřeba pouze dva. Zbylé otvory, které se nepoužijí, je nutné uzavřít a utěsnit pomocí zátek, které najdete v balení chladícího bloku grafické karty. U spodního otvoru jsem využil opět úhlový adaptér, tentokrát 45° variantu. Úhlové adaptéry sice nejsou součástí žádné sestavy od EK Water Blocks, ale jsou velice užitečné. U každého okruhu doporučuji zakoupit minimálně dva až tři kusy od obou druhů (45° a 90°). Značně ulehčují vedení hadic, okruh je méně komplikovaný a také lépe vypadá.

Jak je vidět na fotografiích níže, tak jsem u grafické karty zvolil zapojení v tzv. „reverse-flow“, tedy obrácený směr toku kapaliny skrze blok. Důvodem tohoto zapojení je co nejjednodušší propojení bloků na grafické kartě a na procesoru. Obrácený tok v tomto bloku grafické karty nesnižuje účinnost chlazení. Všechny současné bloky pro grafické karty od EK Water Blocks jsou totiž navrženy pro obousměrný tok a rozdíly v účinnosti chlazení jsou zanedbatelné. Toto však neplatí u chladících bloků pro procesory. Ty mají jasně označené IN a OUT porty a je tedy nutné dodržet výrobcem daný návrh na vstup a výstup bloku do okruhu.

   

Dále je na řadě radiátor s ventilátory. Zde jsem narazil na drobný problém. Pro potřeby tohoto návodu jsem plánoval využít zapůjčenou skříň Sharkoon Elite Shark CA200G, kterou jsem měl doma na testy. Tato skříň je ale oficiálně kompatibilní pouze s tenkými radiátory (32 mm vpředu a 35 mm v horní pozici). Ale co by to bylo za stavbu vodního okruhu bez trochy té improvizace, že? Přední pozice využít nelze, kryt zdroje ve spodní části skříně je napevno bez možnosti úpravy. Ale horní pozice nakonec použít šla, stačilo jen radiátor posunout blíže k bočnici z tvrzeného skla. Ventilační mřížka v horní částí skříně je totiž naštěstí dostatečně široká i pro šroubky, kterými se uchycuje ventilátor ke skříni. Toto vše jen opět dokládá, co jsem zmiňoval v předchozích textech. Tedy ověřit si kompatibilitu a prostornost zamýšlené skříně pro všechny součásti okruhu a celý okruh vždy dobře naplánovat. Také se zde nabízí další otázka ohledně pozice radiátoru. Je výhodnější mít radiátor v přední části nebo v horní částí skříně? Radiátor v přední pozici zajistí o něco málo nižší teplotu v okruhu, ale uvnitř skříně bude logicky o něco vyšší teplota. Situace s radiátorem v horní pozici bude opačná, tedy o něco málo vyšší teplota v okruhu, ale nižší teplota uvnitř skříně. Naštěstí není potřeba si s tím příliš lámat hlavu, rozdíly v teplotách jsou až na výjimky obvykle v jednotkách °C a tedy celkem zanedbatelné.

Já jsem tedy nakonec využil horní pozice. Tato pozice je i jednodušší pro montáž, protože si můžete ventilátory v klidu připevnit k radiátoru mimo skříň. Pro montáž v horní pozici tedy použijete nejprve delší šroubky M3.5×30 z balení radiátoru a připevněte ventilátory k radiátoru. Pozor na orientaci radiátoru, abyste měli otvory ve správné pozici a na správně straně pro co nejjednodušší vedení hadic. Myslete i na orientaci kabeláže ventilátorů, abyste mohli vyvést PWM a/nebo RGB kabely do zadní části skříně, kde nebudou příliš vidět. Celý radiátor i s ventilátory poté připevněte do horní pozice skříně pomocí přibalených kratších šroubků M3.5×5.

   

Montáž do přední části skříně je obvykle mírně složitější, protože je potřeba upevnit naráz ventilátor i radiátor skrze montážní otvory skříně. Začněte nejprve s jedním ventilátorem u radiátoru. Nejtěžší bývá první dvojice šroubků, pak už to jde celkem snadno. Další ventilátory už se zarovnají podle prvního. Jejich montáž už by pak neměla činit jakékoliv obtíže. Malý tip – nikdy nedotahujte šroubky, dokud nemáte všechny částečně uchycené v závitu. Dnešní skříně mívají obvykle kolejnicové systémy pro montáž ventilátorů a/nebo radiátorů. Takže je vhodné nejprve jen lehce uchytit všechny ventilátory a poté nastavit vhodnou pozici celého kompletu radiátoru s ventilátory, tak jak potřebujete. Teprve poté dotáhnout šroubky a upevnit celý komplet v konečné pozici.

Další malý tip – pokud máte radiátor v horní pozici a ventilátory v „push“ konfiguraci (tlačí vzduch skrze radiátor), pak je někdy vhodné využít M-F adaptéry, abyste nemuseli vést hadice v ostrém ohybu okolo okraje ventilátoru. Na fotografii níže jsou vidět dva 20 mm M-F adaptéry a také i jeden 45° úhlový adaptér. Důvodem je opět a pouze zjednodušení vedení hadic, prevence jejich zalomení a celkově úhlednější uspořádání celého okruhu, jak bude vidět na finální fotografii dále v textu. U radiátorů v přední pozici skříně tento problém obvykle odpadá, protože G¼“ porty pro fitinky jsou většinou dobře přístupné, a tím pádem není potřeba řešit ostré ohyby hadic.

Jako poslední součást okruhu nám zbývá montáž pumpy s nádržkou. Skříň Sharkoon Elite Shark CA200G je vybavena šikovným rámečkem pro uchycení všech typů pump, čehož jsem i využil. Pokud vámi vybraná skříň není vybavena žádným rámečkem, tak nezoufejte. Využijte ten, který je v balení sady EK-KIT Classic RGB P360. Tento rámeček lze uchytit v libovolné pozici pro 120 mm ventilátor nebo jde připevnit i přímo k radiátoru. Jen myslete na to, že pumpa sice může být otočená na bok, ale nelze ji používat v pozici, kdy je radiátor v horní pozici a pumpa by visela směrem dolů. Opět jsme u několikrát zmíněného pravidla ohledně pořadí komponent v okruhu. Na pořadí v okruhu nezáleží až na jednu výjimku. A tou je pozice nádržky nad a před pumpou.

   

U vtokové části pumpy jsem přidal T-rozbočku a vypouštěcí ventil. Rozbočovač, ventil a nádržku jsem propojil dvěma EK-AF M-M adaptéry a jedním 90° úhlovým adaptérem. Tyto součástky sice nejsou v ukázkové sadě, ale rozhodně doporučuji jejich pořízení. Ušetříte si později velké starosti. Okruh je totiž potřeba občas vypustit a provést jeho údržbu, očistu, případně i výměnu hadic nebo trubek. A bez ventilu je tento proces nepohodlný a zbytečně složitý. Ventil je obecně nejvhodnější umístit v co nejnižší části okruhu. Proto jsem zvolil pozici u vtokové části pumpy, která umožňuje rychlé vypuštění nádržky i pumpy. Navíc dojde i k částečnému vypuštění bloku grafické karty. Údržbu a vypouštění okruhu si více probereme v příštím článku.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch

Možno si spomeniete na naše staré testy chladičov SSD, ktoré víťazne uzatváral model EKWB EK-M.2. Ten bol pred piatimi rokmi popri rôznych nedotiahnutých riešeniach taký malý zázrak. Vzhľadom na to, že jeho výroba stále prebieha je zaujímavé sledovať, ako kedysi špičkový chladič SSD stojí v porovnaní so súčasnou konkurenciou. Preto sme ho oprášili (samozrejme nový kus s čerstvými vložkami) a poslali do boja. Celý článok „Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch“ »

  •  
  •  
  •  

V predaji je šesť nových 120/140 mm ventilátorov EK-Loop FPT

Vardarom EKWB odzvonilo, ich výroba je už ukončená, ale je tu náhrada v podobe ventilátorov z novej série FPT. Tie sú určené primárne na to, čomu sa táto firma venuje najviac – na okruh „skladačkového“ vodníka. Popri vysokom prietoku špecifikácie sľubujú aj vysoký statický tlak, ktorý je na prekážkach, akými sú radiátory, kľúčový na dosahovanie čo najvyššej efektivity chladenia. Celý článok „V predaji je šesť nových 120/140 mm ventilátorov EK-Loop FPT“ »

  •  
  •  
  •  

Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky

EKWB vydalo pozoruhodný blok pre tých, čo majú radi malé, ale výkonné a tiché počítače. Momentum² je určený pre ROG Strix X570-I Gaming, teda pre dosku Asusu vo formáte Mini-ITX. Jedná sa o monolitický návrh, ktorý sa má vyznačovať nízkou reštriktivitou (tým je vhodný aj pre pomalšie čerpadlá), ale hlavne širokým záberom – okrem CPU má dosah tak na VRM ako i čipset AMD X570. Celý článok „Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Ďalší super článok. Pri obrázku „remove before use“ som si spomenul na kolegu z práce, sťažoval sa na vysoké teploty procesora aj napriek tomu že mal 2×360 radiátor. Potom vysvitlo prečo 😀 (stáva sa)

    1. Mě se to také jednou stalo, když jsem testoval SPC Fera 3 RGB chladič. Divil jsem se, proč mám v idle 60C a v burnu masivní throttling, tak jsem sundal chladič, abych se podíval, jestli jsem jej nainstaloval správně a viděl jsem tam ten kousek fólie na základně. A proto jsem tady tu fotku záměrně vytvořil, jako varování 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *