Vodní okruh pro chlazení PC – je to lehčí, než se zdá (4. díl)

Propojení komponent do uzavřeného okruhu

Vítejte u čtvrtého dílu seriálu o vodním chlazení. V minulých dílech jsme si představili vše potřebné pro sestavení chladícího okruhu. Dnes si ukážeme, jak celý okruh nainstalovat do počítačové skříně. V příštím článku pak hotový okruh naplníme kapalinou a otestujeme jeho těsnost. Dnes se nám také představí zajímavá a atraktivní počítačová skříň. Jedná se o Elite Shark CA200G, tedy vrchol z nabídky firmy Sharkoon.

Propojení komponent do uzavřeného okruhu

Nyní už tedy máme všechny součásti okruhu na svém místě. Dalším krokem je jejich vzájemné propojení. Pro náš modelový okruh použijeme měkké hadice, které jsou součástí sady. Hadice jsou také nejjednodušší na zapojení. Ukázková sada obsahuje hadice EK-DuraClear 9,5/12,7 a k nim odpovídající EK-STC Classic 10/13 Nickel fitinky.

Abyste hadice zkrátili na odpovídající délku, tak budete potřebovat ostrý nůž nebo kvalitní nůžky. Také si můžete celkem levně zakoupit specializované nůžky na stříhání plastových trubek. Poslední způsob osobně používám, protože je řez vždy rovný a netřepí se. Začneme nejprve krátkým spojem mezi pumpou a blokem grafické karty. Princip je velice jednoduchý. Jeden konec hadice přetáhnete přes trn fitinky tak, aby byla hadice doražena až k okraji trnu. Na hadici zatím nenavlékejte kompresní matice, nyní provádíme pouze zkušební spoj. Dalším krokem je vyměření hadice k fitince u druhé části okruhu v zamýšleném spojení. Přidejte cca 1-2 cm nad vyměřenou délku, poté si udělejte na hadici malou značku. Následně hadici v tomto místě přestřihněte nebo přeřízněte vhodným nástrojem. Nyní zkuste hadici navléknout na oba trny a ověřte si délku. Nejspíše bude o něco málo delší, než je potřeba. S tím se samozřejmě počítá. Než to dostanete do oka, tak je lepší mít malou rezervu, než pak zbytečně vyhodit příliš krátkou hadici, kterou nelze využít jinde v okruhu. Hadici lehce zkraťte dle potřeby, a znovu vyzkoušejte spojení. Po dosažení optimální délky sundejte jeden konec hadice z trnu fitinky a navlékněte na hadici kompresní fitinky ve správné orientaci. Poté obě matice dotáhněte rukou do závitu fitinky. Na dotahování matice nepoužívejte žádné nástroje, abyste ji nezdeformovali nebo nepoškodili jejich povrch.

   

Stejným postupem následně spojte i všechny ostatní součásti okruhu. Jen pozor na pumpu a blok na procesoru. Zde je nutné dodržet správný směr toku v okruhu dle IN a OUT portů na těchto částech okruhu. Na ilustračních fotografiích je také vidět výhodnost úhlových adaptérů. Vhodně umístěný adaptér značně zjednodušuje a zkracuje vedení hadice. Okruh také působí úhledněji a nedochází k riziku zalomení hadice s omezením toku kapaliny.

   

   

Závěr a shrnutí

Hotovo! Nyní již tedy máme všechny součásti propojené do uzavřeného okruhu. Zbývá tedy pouze okruh naplnit a otestovat jeho těsnost. To si názorně předvedeme v následujícím článku seriálu. Po naplnění a zprovoznění okruhu si také ukážeme rozdíly teplot a hlučnosti oproti konvenčnímu chlazení vzduchem. Následně si ukážeme i vypuštění okruhu, pokud jej potřebujete rozebrat pro pravidelnou údržbu nebo pro výměnu hardware ve vaší sestavě. Rád bych vám opět poděkoval za pozornost a budu se těšit zase příště. Nízkým teplotám a tichému chlazení zdar!

Za poskytnutí hardwaru děkuji firmě EKWB!


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch

Možno si spomeniete na naše staré testy chladičov SSD, ktoré víťazne uzatváral model EKWB EK-M.2. Ten bol pred piatimi rokmi popri rôznych nedotiahnutých riešeniach taký malý zázrak. Vzhľadom na to, že jeho výroba stále prebieha je zaujímavé sledovať, ako kedysi špičkový chladič SSD stojí v porovnaní so súčasnou konkurenciou. Preto sme ho oprášili (samozrejme nový kus s čerstvými vložkami) a poslali do boja. Celý článok „Re-test EKWB EK-M.2: Priekopník medzi chladičmi SSD po rokoch“ »

  •  
  •  
  •  

V predaji je šesť nových 120/140 mm ventilátorov EK-Loop FPT

Vardarom EKWB odzvonilo, ich výroba je už ukončená, ale je tu náhrada v podobe ventilátorov z novej série FPT. Tie sú určené primárne na to, čomu sa táto firma venuje najviac – na okruh „skladačkového“ vodníka. Popri vysokom prietoku špecifikácie sľubujú aj vysoký statický tlak, ktorý je na prekážkach, akými sú radiátory, kľúčový na dosahovanie čo najvyššej efektivity chladenia. Celý článok „V predaji je šesť nových 120/140 mm ventilátorov EK-Loop FPT“ »

  •  
  •  
  •  

Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky

EKWB vydalo pozoruhodný blok pre tých, čo majú radi malé, ale výkonné a tiché počítače. Momentum² je určený pre ROG Strix X570-I Gaming, teda pre dosku Asusu vo formáte Mini-ITX. Jedná sa o monolitický návrh, ktorý sa má vyznačovať nízkou reštriktivitou (tým je vhodný aj pre pomalšie čerpadlá), ale hlavne širokým záberom – okrem CPU má dosah tak na VRM ako i čipset AMD X570. Celý článok „Nový blok EK Momentum2 pokryje 2/3 plochy základnej dosky“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Ďalší super článok. Pri obrázku „remove before use“ som si spomenul na kolegu z práce, sťažoval sa na vysoké teploty procesora aj napriek tomu že mal 2×360 radiátor. Potom vysvitlo prečo 😀 (stáva sa)

    1. Mě se to také jednou stalo, když jsem testoval SPC Fera 3 RGB chladič. Divil jsem se, proč mám v idle 60C a v burnu masivní throttling, tak jsem sundal chladič, abych se podíval, jestli jsem jej nainstaloval správně a viděl jsem tam ten kousek fólie na základně. A proto jsem tady tu fotku záměrně vytvořil, jako varování 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *