Zrušil Microsoft požadavky Windows 11? Bohužel ne, je to fáma

Stará dokumentace, žádná změna v požadavcích

Bohužel v tomto případě dojde na rčení, že když nadpis článku končí otazníkem, odpověď je ne. V posledních dnech se objevily na internetu články hlásící, že si Microsoft rozmyslel striktní požadavky Windows 11 a umožní je instalovat i na starší počítače bez modulu TPM. To by zachránilo spoustu starších PC běžících na Windows 10. Takové štěstí ale nemáme, tyto zvěsti jsou jen nepochopením staré dokumentace.

Zprávy, o kterých je zde řeč, vznikly z článku na PC Worldu, který upozornil, že Microsoft má na webu v dokumentaci formulace zmiňující instalaci Windows 11 na nepodporovaný hardware. Ta je ale od počátku možná různými prostředky (například je možné upravit instalační médium pomocí nástroje Rufus), podstatné ale je, že hardware zůstává Microsoftem oficiálně nepodporovaný.

To nemusí mít v některých případech dopad, ale minimálně tehdy, když nemáte aktivní Secure Boot (zabezpečené spouštění) a modul TPM (nebo fTPM), se vám nebudou instalovat velké aktualizace, jako je 24H2, takže eventuálně budete muset jejich instalaci spouštět ručně nebo znovu instalovat čistý systém. Microsoft v článku varuje, že pro takový systém nemusí být dostupné ani bezpečnostní záplaty, ale to je něco, co zatím, pokud víme nenastalo.

Každopádně tento nově nalezený článek byl PC Worldem chybně pochopen v tom smyslu, že Microsoft slevil z požadavků a pustí upgrady Windows 11 i na nepodporované počítače obecně, bez potřeby používání zmíněných triků. Převzala to řada dalších médií, nicméně toto byl omyl. Dotyčný článek v dokumentaci jednak neříká, že by Microsoft v požadavcích nějak polevil, ale zejména je starý, a nemůže tedy nijak signalizovat změnu postoje.

Na toto upozornil web Windows Central, který se specializuje na novinky okolo Microsoftu a měl by být o nich více v obraze. Jak poukázal, tento článek v dokumentaci existuje už od roku 2021. Jde tedy bohužel o omyl, jakkoli by nějaký legitimní způsob, jak přemigrovat velké masy celkem použitelných starších počítačů bez TPM na Windows 11, byl skvělá zpráva.

Windows 11 (Zdroj: Microsoft)

Kachnalitu této zprávy již potvrdil i přímo Microsoft, který v evidentní reakci na šířící se články do problematické stránky v dokumentaci přidal poznámku, že jde o dokument původně publikovaný v roce 2021, v době premiéry Windows 11 (a popravdě mám pocit, že se už jednou v minulosti takto obětí dezinterpretace stal, jen už se na to zase zapomnělo). Lze v podstatě říct, že jeho cílem bylo spíše od provozu Windows 11 na nepodporovaném hardwaru odrazovat. Proto také obsahuje ona varování o tom, že nemusí fungovat aktualizace.

Microsoft do článku přidal i explicitní vyjádření, že hardwarové požadavky Windows 11 se nemění a zůstávají shodné, pokud byste pochybovali. I samotný PC World již článek mezitím stihl zkorigovat. Navíc teď článek uvádí, že pokud by se vám nějak Windows 11 na staré PC podařilo dostat, je Microsoftem důrazně doporučeno se vrátit na Windows 10 (což samozřejmě nemusíte respektovat, protože jste nejspíš na novou verzi nepřešli omylem).

Vyjádření Microsoftu potvrzující, že podmínky instalace se nemění

Co s nepodporou?

Vaše možnosti, pokud s nějakým PC před tímto problémem stojíte, jsou tedy pořád tytéž. Je to jednak změna počítače (což při nákupu levných či bazarových komponent a využití části původních nemusí stát zase úplně hodně – pokud jde o stolní skládačkové PC, a ne notebook nebo „NUC“, kde musíte měnit celek). Vedle toho pak máte možnost zaplatit si prodloužené aktualizace, což je ale řešení jen na pár let. Zamyslete se, zda není lepší zkusit sehnat v bazaru levně jiné PC, když už máte otevírat peněženku (jen je třeba dobře ověřit, že jde o systém, který už je pro Windows 11 v pořádku).

Instalace Windows 11 na nepodporovaný hardware je stále za určitých podmínek možností – s použitím různých triků, které požadavky při instalaci deaktivují. Nicméně aktualizace systém dostává jenom v rámci jedné verze, tedy například 23H2, 24H2, která bývá podporovaná dva roky. Pokud máte počítač nesplňující požadavky, nenabídne vám Windows Update přechod na novější verzi. Po určité doby pro tu starou přestanou přicházet bezpečnostní aktualizace.

Toto je hlavní problém, který starý počítač způsobí. Jeho řešením je nainstalovat aktualizaci na novou verzi ručně, po té zase budete bezpečnostní aktualizace dostávat. Nevýhoda je, že se to neobejde jednou za rok až dva bez ručního zásahu, což je problém, pokud chcete Windows 11 nainstalovat někomu méně zdatnému, kdo si potřebné úkony nebude pamatovat nebo být schopný je provést.

Pamatujte ale, že od verze 24H2 se zvýší skutečné požadavky systému na procesory, jelikož kód začne natvrdo využívat instrukce SSE4 (přesněji SSE4.2) a POPCNT. Bez nich vám Windows 11 pojedou, jen dokud budete na verzích z roku 2023, kterým ale také skončí podpora 11. 11. 2025, takže nejde o řešení. Dlouhodobě tedy Windows 11 půjde jenom na novějších procesorech. Jak to s těmito požadavky je a které procesory přestanou fungovat, jsme vysvětlovali v těchto článcích:

Řešením je i přechod na jiný operační systém (tedy Linux), což vám asi řekne kdekdo. Nejde ale také o řešení zcela přímočaré a bez problémů, s přechodem na Linux můžete zase řešit jiné překážky (nutnost zvyknout si někdy na jiné programy, odlišné chování prostředí, fungování některých zařízení).

Zdroj: WindowsCentral, PC World, Microsoft

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Windows 11 pro ARM byly vydány na ostro, včetně instalačních ISO

Už dlouho se Microsoft snaží rozběhat Windows na platformě ARM a docílit toho, aby se na ní tento operační systém a aplikace pro něj daly používat stejně jako dnes na procesorech AMD a Intel. Notebooky s Windows 10 a 11 jsou na trhu od roku 2018, i když až letos s procesory Snapdragon X Elite se dá říct, že jsou seriózní „hrozba“. Po celou dobu ale funguje divný stav, kdy se ARM Windows nedají normálně sehnat mimo předinstalované počítače. Celý článok „Windows 11 pro ARM byly vydány na ostro, včetně instalačních ISO“ »

  •  
  •  
  •  

Velká aktualizace Windows 11 už je venku: Novinky v 2024 Update

Microsoft před nějakou dobou přestal s vydáváním velkých aktualizací Windows po šesti měsících a přešel spíše na roční rytmus. Na letošek vyšla poměrně velká aktualizace známá hlavně množstvím nových funkcí založených na umělé inteligenci, o níž se jednu dobu dokonce mluvilo jako o možném Windows 12, později jako o Windows 11 24H2, oficiální jméno je ale Windows 11 2024 Update. Po dlouhé době se tato novinka dostala do oběhu. Celý článok „Velká aktualizace Windows 11 už je venku: Novinky v 2024 Update“ »

  •  
  •  
  •  

AMD prozradilo Ryzen Z2 Extreme: Nový čip pro herní handheldy

Po vydání herního handhledu Steam Deck od Valve se takovéto mobilní konzole či herní PC staly dost populární. Hodně z nich používá procesory Ryzen Z1 a Z1 Extreme nebo jejich notebookové verze (Ryzen 7040 a 8040). Teď by se na trh ale měla dostat zařízení, které povýší na další level, chystá se totiž handheldová verze Ryzenů AI 300, tedy teď čerstvě nového APU Strix Point založeného už na Zenu 5 a grafice architektury RDNA 3.5. Celý článok „AMD prozradilo Ryzen Z2 Extreme: Nový čip pro herní handheldy“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Měl jsem Skylake i7-6700 a instaloval jsem Windows 11 přes Rufus a normálně se to aktualizovalo samo. Všechno fungovalo, jedinej problém byla ta instalace přes Rufus, která není úplně triviální, ikdyž to daná utilita maximálně zjednodušuje.

    Nicméně aktuálně to nepotvrdím, už i7-6700 nemám. každopádně mě štvalo, že tento pocesor je z 99% shodný s podporovaným i3-10100 a jediný rozdíl je v přítomnosti TPM vs TPM2.
    Microsoft to přepísknul a proto mu na to lidi kašlou.

    Taky jedu vyjma zkušebního PC stále na Windows 10, ikdyž mám podporované Ryzeny 5000. Třeba rodiče mají Haswell i7-4790 nebo něco podobnýho, teď přesně se nepamatuju, každopádně přejít teda nemohou a nové PC rozhodně neplánují, když jim současné stačí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *