Navis F240 sú nové vodníky SilentiumPC. S ARGB LED i bez neho

SilentiumPC Navis F240 ARGB a Navis F240

Čerstvá správa – Poliaci nadväzujú na kvapalinové chladiče Navis dvoma novými modelmi. Jedná sa o vodníkov s 240-milimetrovými radiátormi, ktoré už ochladzované ventilátormi Fluctus. Teda tým najefektívnejším, čo má SilentiumPC v ponuke. Na rozdiel od predošlej generácie (Navis Evo, ktoré najnovšiu päticu Intelu stále nepodporujú) ich nainštalujete už aj na LGA 1700 k procesorom Alder Lake.

SilentiumPC vydalo chladiče Navis F240 ARGB (SPC327) a Navis F240 (SPC330). Rozdiel je iba v použitých ventilátoroch. V obidvoch prípadoch sú to ventilátory Fluctus, ktoré majú rovnaký formát, rýchlostný rozsah (300–1800 ot./min) aj tvar rotora s ozubenými lopatkami. Tie formujú frekvenčnú charakteristiku a podrobnú analýzu nájdete v našich testoch.

Sú tu ale aj dva rozdiely. Jeden je vidieť na prvý pohľad – Navis F240 ARGB má ventilátory Fluctus 120 PWM ARGB, teda s osvetlením. Navis F240 osvetlenie nemá a je lacnejší o 11 eur/268 Kč. A potom je tu ešte jedna vec, a síce iné materiály. Fluctus 120 PWM ARGB má mať v prvom rade dobré svetlovodivé vlastnosti, ale môže mať slabšiu pevnosť a vyššiu tepelnú rozťažnosť. Rozdiely to budú síce kozmetické, ale ak by mal niektorý z chladičov podávať o chlp horšie výsledky, tak to bude Navis F240 ARGB. Aj v teste Fera 5 a Fera 5 ARGB (kde je tiež rozdiel iba v tom, že jeden má a druhý nemá osvetlené 120 mm ventilátory Fluctus) pri rovnakej hlučnosti chladič s ARGB o trochu zaostával.

SilentiumPC špecifikácie ventilátorov neuvádza, takže môžeme iba špekulovať. Ale to, že  ventilátory s rovnakým rotorom, ale vyrobené z iného materiálu, nie je žiadne tajomstvo. Netají sa tým ani Akasa.

   

Výška radiátora spolu s ventilátormi je 54 mm, teda štandardná. Chladiče sú tak dostatočne štíhle na to, aby sa v typicky väčších skrinkách zmestili aj do stropnej pozície nad základnú dosku.

Okrem aktuálnych mainsteeamových platform (AMD AM4) a (Intel  LGA 1700) sú podporované aj Intel LGA 1200, 115x, 2011(-v3). S AMD AM3(+) sa už nepočíta a podporu AMD AM5 zatiaľ SilentiumPC neavizuje. Je ale možné, že tá pribudne časom aj bez toho, aby sa v rámci montážneho systému niečo menilo, nahradzovalo a tak podobne. Teplovodivá pasta je v balení dodávaná Pactum PT-3 (1,5 g).

Súčasťou príslušenstva je aj ovládač RGB LED, vďaka ktorému je možné nastaviť si základne režimy osvetlenia a jeho efekty  aj na staršej základnej doske, bez 3-pinového konektora ARGB LED na 5 V. Keď ale modernú dosku máte, tak oficiálna podpora aplikácií tretích strán je naozaj široká – Asus Aura Sync, Biostar Vivid LED, Evga RGB headers, Gigabyte RGB Fusion, MSI Mystic Light.

Odporúčaná koncová cena za základný Navis F240 (bez osvetlenia) je 75 eur, za Navis F240 ARGB potom 86 eur. Záruka na chladiče je trojročná a prvé palety sú už na ceste do obchodov.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *