AMD uvádí 65W Ryzen 7 5800 a Ryzen 9 5900. Ale jen pro OEM trh

Dva nové modely Ryzenů 5000 s architekturou Zen3 pro OEM sestavy

Z minulý týden virtuálně se konajícího CES 2021 jsme vás už neméně virtuálně informovali o nových mobilních procesorech Ryzen 5000, jimiž AMD nasadilo architekturu Zen 3 už i do notebooků. Ovšem firma během veletrhu přišla ještě s jednou novinkou také pro socket AM4: dvěma desktopovými Ryzeny 5000, které přidávají do dosavadní nepočetné nabídky ještě 65W osmijádro a 65W dvanáctijádro. Bohužel ale asi ne pro volný trh.

V rodině desktopových procesorů s novou architekturou Zen 3 (věnovali jsme jí podrobný rozbor) zatím AMD vydalo jenom čtyři modely – 65W šestijádro Ryzen 5 5600X a pak 105W Ryzen 7 5800X (osmijádro) a Ryzeny 9 5900X a 5950X (12 a 16 jader). Během CES 2021 oznámilo AMD, že přidává další dva modely speciálně pro OEM trh:

Prvním je Ryzen 7 5800, osmijádro s 16 vlákny a 32MB L3 cache. Jméno se od modelu 5800X liší jen absencí písmene X, která značí zdá se zejména to, že TDP je zde 65W, nikoliv 105W. To znamená, že maximální spotřeba během boostu (tzv. PTT) se snižuje ze 142 W (hodnota pro „105W“ Ryzeny) na 88 W (PTT pro „65W“ Ryzeny).

Zredukovaná spotřeba u procesoru snížila hlavně základní frekvenci. Ta je u 105W modelu 3,8 GHz, ale u tohoto 65W modelu 5800 už dostanete jen 3,4 GHz. V praxi samozřejmě bude nižší také all-core boost v zátěži. Už méně, ale o něco přece, se snížil také maximální jednovláknový boost. Ten sice není limitován hodnotou TDP/PTT, ale AMD pravděpodobně má tento procesor konzervativněji nastavený, případně v něm mohou být ty křemíky, které nedosahují tak vysokých taktů. Zatímco Ryzen 7 5800X má maximum 4,7 GHz, nový 65W model 5800 slibuje maximální boost jenom 4,6 GHz.

Je otázka, zda navíc ještě třeba není nižší „skrytý“ boost navíc, který u modelů X přidává ve skutečnosti až 150 MHz nad úroveň hodnoty uvedené ve specifikacích (ale dosahování těchto taktů už není nijak zaručeno). Modely ne-X by tento bonus mohly mít menší, to ale ukáží až recenze.

Druhý nový model Ryzen 9 5900 má dvanáct jader/24 vláken a 2×32 MB L3 cache (v součtu tedy 64 MB). Opět platí, že se od Ryzenu 9 5900X liší nižšími takty a snížením TDP na 65 W (a PTT na 88 W).

Znamená to, že základní frekvence procesoru je snížena na 3,0 GHz – celkem velký propad, protože 5900X má základ 3,7 GHz. Také dosahované all-core boosty asi budou výrazně nižší něž u 105W modelu. Jednovláknový boost byl také snížen o 100 MHz. Nový procesor tak má maximální turbo 4,7 GHz oproti modelu 5900X, který má v papírech 4,8 GHz.

65W procesory AMD Ryzen 5000 pro OEM trh

Vzhledem k vyššímu počtu jader asi procentuálně bude u 12jádra mezi 65W a 105W modelem větší rozdíl v mnohovláknovém výkonu, než mezi 65W a 105W osmijádrem – při osmi jádrech ponechává stejný limit spotřeby víc prostoru a rozvolnění na 105W je méně přínosné. Naopak jednovláknové výkony by měly u 65W verzí ztrácet jen poměrně málo.

Kromě taktů a TDP by se tyto procesory už snad neměly dále lišit, L3 cache jsou stejně velké a podle všeho by také měla zůstat podpora pamětí DDR4-3200 a řadič PCI Express 4.0 s 20 linkami (×16 pro GPU, ×4 pro SSD).

Bohužel jen pro velké výrobce PC

Není úplně jasné, zda AMD tyto procesory bude prodávat za nižší ceny než modely X se stejným počtem jader (v takovém případě by byly atraktivní pro taktovače), protože jsou směřované na OEM trh a ceny u nich AMD neuvádí. Tyto procesory mají být dostupné exkluzivně jenom v hotových sestavách velkých výrobců (na OEM trhu). Toto bohužel znamená, že se nebudou dát sehnat samostatně v eshopech, pokud byste je chtěli použít pro doma stavěný počítač.

Toto teoreticky nemusí trvat navždy, někdy se procesor původně určený pro OEM trh začne volně prodávat neoficiálními kanály (když výrobci sestav část nakoupených CPU rozprodávají v retailu). Nebo i oficiálně, když AMD politiku v nějakém momentě přehodnotí. Zde se teoreticky něco podobného asi může stát, ale moc bych s tím nepočítal. V minulé generaci takto existovalo srovnatelné 65W 12jádro Ryzen 9 3900 a to se pokud vím mimo OEM trh prodávat nezačalo. Bylo by ovšem příjemné, pokud by tomu teď bylo jinak.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI končí s grafikami Radeon, soustředí se jenom na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI končí s grafikami Radeon, soustředí se jenom na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Trnu, protože informace o rozsazích neoficiální možnosti cTDP u předposlední a poslední řady dvanácti a šestnáctijader jsou výrobci desek zastřené. Na maximálním TDP po budoucím povýšení procesor provozovat nepotřebuji a nechci. Možná bláhově předpokládám, že 105W modely je možno touto zkratkou přiškrtit i výrazně, na 65W, ale pochybnost se vkrádá.

    1. Při pátrání po informacích k cTDP a 65W 3900 jsem se dopídil ještě výraznější zkratky pomocí „Eco Mode“ v UEFI. Doposud jsem žil v domnění, že je to výhradně záležitost Ryzen Master Utility. Jsem si tak o něco jistější. Mimo jiné to ale svádí k myšlence chladit 5900 v „Eco Mode“ pasivně, bude těch 65W ve špičce příliš?

      1. Jak pro který chladič a jak pro jakou situaci se skříní/otevřeností vnitřního prostoru.
        Jinak v boostu by při Eco Mode asi mělo PTT, tedy reaálná nejvyšší možná spotřeba v boostu být 88 W.
        On teda jestli chladič nebude stačit, tak by se to CPU mělo přizpůsobit a neboostovat tak vysoko, ale za cenu, že předtím nejdřív dosáhne vysokých teplot.

        1. V tom závěru to byla spíše pobídka k testu. Já si zase myslím, že v „Eco Mode“ bude horní hranice nastavená přibližně na 65W. Mezní teplotu mají tyhle modely nastavenu o 5° (95°C) výš a výsledky by mohly být zajímavé, thermal throttling vyloučit s minimem průvanu asi nelze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *