Unikl vzorek na APU Cezanne pro desktop: Zen 3 s taktem 4,75 GHz

Ryzen 7 Pro 5750G nebo vzorek unikl na Chiphellu

Tak se zdá, že už se objevil první únik desktopového APU s architekturou Zen 3, tedy Ryzenu 5000G „Cezanne“ pro desktopová socket AM4. Budou založené na stejném čipu jako mobilní Ryzeny 5000 a měly by přinést hodně velké zlepšení jednovláknového výkonu: kromě vyššího IPC totiž prý maximální boost bude až 4,75 GHz. Jen pořád nevíme, jestli půjdou normálně koupit, nebo to zase bude čistě OEM záležitost.

Na webu Chiphell (via VideoCardz) se objevil leaker, který předložil asi první snímek CPU-Z pro desktopové Cezanne – teda za předpokladu, že nejde o fake. Procesor se hlásí jako Ryzen 7 Pro, nejspíš 5750G, pokud by se AMD drželo dosavadního značení. Ale číslo je cenzurované, takže nevíme jistě. Pokud je tato detekce správná, šlo by už o kvalifikační vzorek nebo sériový procesor, což je zajímavé. Vydání by pak nemuselo být zas tak moc daleko (třeba jenom 3–4 měsíce). Jako obvykle by označení Pro mělo značit verzi procesoru pro firemní sestavy, ale AMD nejspíš vydá i obyčejnou ne-Pro verzi, ta by se mohla jmenovat Ryzen 7 5700G.

Ryzen 7 Pro 5750G/Ryzen 7 5700G

Podle detekce by mělo jít to procesor Cezanne, který má bez překvapení osm jader a 16 vláken, jakož i 16MB L3 cache – mělo by tedy asi jít o plně odemčenou konfiguraci APU Cezanne. Vypadá to, že základní frekvence je nastavená 3,0 GHz, což je však dost málo na 65W procesor. Ryzen 7 4700G (nebo 4750G u verze Pro) z předchozí generace „Renoir“ měl základ 3,6 GHz, jeho 35W verze Ryzen 7 4700GE pak 3,1 GHz.

To, že CPU-Z ukazuje jen frekvenci 3000 MHz a neuvádí žádné vyšší násobiče pro boost, je divné, Je asi na místě otázka, zda s tímto únikem není něco v nepořádku, nebo to dokonce není falzum. Pokud by procesor neměl aktivní boost a nízkou frekvenci, čekali bychom, že to asi spíš bude ES vzorek a nebude se hlásit jako Ryzen 7 Pro 5750G, ale nějakým číselným kódem. Ale kdo ví, třeba jde o nějaké artefakty dané tím, že CPU-Z ještě pro tato APU nemá připravenou podporu, nebo také třeba není zralý firmware desky. Tato APU prý pro nabootování počítače potřebují desku s AGESA 1.2.0.0, ale tato verze asi ještě nemusí mít plnou podporu.

Podle leakera totiž prý procesor turbo má: all-core boost prý dosahuje hodnot okolo 4050 MHz a v jednovláknové zátěži údajně jde až na 4,75 GHz. To by dodávalo procesoru hodně dobrý jednovláknový výkon, protože je to o 300 MHz výš, než bylo jednovláknové turbo Ryzenu 7 4700G/4750G (4,45 GHz). Frekvence by sama tedy byla o 7 % vyšší a k tomu by se ještě přidalo vyšší IPC architektury Zen 3. Pro OEM počítače by mělo jít o pěkný mezigenerační skok.

AMD Ryzen 7 Pro 5750G (Zdrok: Chiphell)

Pořád bez PCIe 4.0

Podle stejného leakera APU Ryzen 5000G pro desktop nebude stejně jako Ryzen 4000G „Renoir“ podporovat PCI Express 4.0, jeho řadič bude stále umět pouze PCI Express 3.0. Takto je tomu u notebookové verze a a desktopová také není výjimka.

Na druhou stranu by prý mohla mít vyšší frekvenci interní sběrnice Infinity Fabric, její frekvence je prý ve výchozích nastaveních 2300 MHz a při přetaktování se prý lze někdy dostat na 2500 MHz. Ale jenom s některými vzorky, takže asi nepůjde o obvykle dosažitelný OC.

O integrované grafice zatím parametry nemáme, ale měla by na tom být stejně jako u notebookové verze: až 512 shaderů Vega, s takty někde mezi 2,0 až možná 2,3 GHz. Grafiku s architekturou RDNA/RDNA 2 bude mít až příští generace APU.

Jenom OEM, nebo už i pro retail?

Technické parametry jsou pěkné, ale hlavní otázka možná zase bude jiná (čímž nemyslíme, jestli to skoupí těžaři). Pořád nevíme, zda se tyto procesory budou prodávat na volném trhu, protože poslední generaci, zmíněné Ryzeny 4000G, AMD do volného prodeje nepustilo a jsou jen v OEM sestavách. Je otázka, zda to třeba není i proto, že prakticky všechen hardware je poslední měsíce špatně k dostání. AMD chybí výrobní kapacity a tedy chce hlavně uspokojit velké firmy, které potřebuje dlouhodobě na své straně, protože právě ty tvoří drtivou většinu trhu (ovládanou Intelem).

Leaker, který ukázal snímek CPU-Z tohoto desktopového (vzorku?) APU Cezanne, bohužel také uvádí, že neví nic o tom, jestli se tyto procesory budou běžně prodávat, a spekuluje, že by to s nimi nakonec mohlo být stejné jako s Ryzenem 4000G „Renoir“. Tedy, že by byly jen pro OEM trh.

Vzorek procesoru AMD Cezanne pro socket AM4 (Zdroj: Weixin QQ)

Asi to ještě nemusí být definitivní, uvidíme. Je pravda, že když AMD v létě oznámilo, že Ryzeny 4000G nebudou pro volný trh a nás malé stavitele PC uvolněné, říkalo tehdy také, že v budoucnu firma nějakou novou generaci APU dostupnou také v retailu nabízet bude, jen to tehdy nebylo upřesněné.

Možná, že tehdy tímto vyjádřením byly míněné právě APU Cezanne/Ryzen 5000G, což by mohlo znamenat, že AMD nenabízelo volně Ryzeny 4000G třeba i s tím, že chtělo pro tento trh přeskočit rovnou na generaci 5000G už se Zenem 3 (teda pokud to nebude Lucienne). Je ale otázka zda tento plán, existoval-li skutečně, pořád platí. Koronavirové a další problémy s výrobou a dostupností procesorů možná hodně věcí změnily.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ještě větší drahota GPU? AMD prý zvedlo ceny všech čipů RDNA 2

Jako by nebylo problémů s cenami grafických karet dost kvůli bublině kolem kryptoměn, zvyšují ceny zřejmě i přímo jejich výrobci. Obvykle se o tom nedozvídáme, nyní ale do médií pronikla zpráva, že AMD aktuálně zdražilo svá GPU – tedy samotné čipy, prodávané výrobcům karet. Vyšší výrobní náklady mohou vést k vyšším cenám grafik, ačkoliv ty vesele zdražují i samy od sebe a pomoc v tom ani nepotřebují. Celý článok „Ještě větší drahota GPU? AMD prý zvedlo ceny všech čipů RDNA 2“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 6400/6500 XT: máme část parametrů, vydání Q1 2022

V pondělí jsme psali, že AMD chystá pomalu k vydání nové GPU, označené Navi 24. To ještě bylo o chystaných grafikách známo dost málo, ale záhy dorazily další poznatky. Web VideoCardz získal potvrzení, že Radeon RX 6400 a RX 6500 XT opravdu přicházejí, a také částečné parametry a údaje o spotřebě. Podle těch by pořád mohly mít relativně dost výkonu, nebudou to karty dobré jen na rozsvícení LCD a nic víc. Celý článok „Radeon RX 6400/6500 XT: máme část parametrů, vydání Q1 2022“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzeny 4000 fungují na A320 deskách od Asusu (Update: Zen 3 ne?)

Nedávno se objevila zpráva, že firma Gigabyte začala pro některé své levné desky s čipsetem A320 vydávat BIOSy s oficiální podporou nových procesorů Ryzen 5000. Přitom doteď bylo avizováno, že na čipsetech generace 300 podpora nikdy nebude, AMD to možná aktivně blokovalo v AGESA. Vypadá to ale, že nešlo o chybu, teď už stejnou podporu přidává také Asus. Je to však také jen na deskách s A320, u B350/X370 je podezřelé ticho. Celý článok „Ryzeny 4000 fungují na A320 deskách od Asusu (Update: Zen 3 ne?)“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Jestli se dostane na retail trh, tak bude stejně cenou a absencí chladiče vytlačen na úplný okraj zájmu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *