Unikl vzorek na APU Cezanne pro desktop: Zen 3 s taktem 4,75 GHz

Ryzen 7 Pro 5750G nebo vzorek unikl na Chiphellu

Tak se zdá, že už se objevil první únik desktopového APU s architekturou Zen 3, tedy Ryzenu 5000G „Cezanne“ pro desktopová socket AM4. Budou založené na stejném čipu jako mobilní Ryzeny 5000 a měly by přinést hodně velké zlepšení jednovláknového výkonu: kromě vyššího IPC totiž prý maximální boost bude až 4,75 GHz. Jen pořád nevíme, jestli půjdou normálně koupit, nebo to zase bude čistě OEM záležitost.

Na webu Chiphell (via VideoCardz) se objevil leaker, který předložil asi první snímek CPU-Z pro desktopové Cezanne – teda za předpokladu, že nejde o fake. Procesor se hlásí jako Ryzen 7 Pro, nejspíš 5750G, pokud by se AMD drželo dosavadního značení. Ale číslo je cenzurované, takže nevíme jistě. Pokud je tato detekce správná, šlo by už o kvalifikační vzorek nebo sériový procesor, což je zajímavé. Vydání by pak nemuselo být zas tak moc daleko (třeba jenom 3–4 měsíce). Jako obvykle by označení Pro mělo značit verzi procesoru pro firemní sestavy, ale AMD nejspíš vydá i obyčejnou ne-Pro verzi, ta by se mohla jmenovat Ryzen 7 5700G.

Ryzen 7 Pro 5750G/Ryzen 7 5700G

Podle detekce by mělo jít to procesor Cezanne, který má bez překvapení osm jader a 16 vláken, jakož i 16MB L3 cache – mělo by tedy asi jít o plně odemčenou konfiguraci APU Cezanne. Vypadá to, že základní frekvence je nastavená 3,0 GHz, což je však dost málo na 65W procesor. Ryzen 7 4700G (nebo 4750G u verze Pro) z předchozí generace „Renoir“ měl základ 3,6 GHz, jeho 35W verze Ryzen 7 4700GE pak 3,1 GHz.

To, že CPU-Z ukazuje jen frekvenci 3000 MHz a neuvádí žádné vyšší násobiče pro boost, je divné, Je asi na místě otázka, zda s tímto únikem není něco v nepořádku, nebo to dokonce není falzum. Pokud by procesor neměl aktivní boost a nízkou frekvenci, čekali bychom, že to asi spíš bude ES vzorek a nebude se hlásit jako Ryzen 7 Pro 5750G, ale nějakým číselným kódem. Ale kdo ví, třeba jde o nějaké artefakty dané tím, že CPU-Z ještě pro tato APU nemá připravenou podporu, nebo také třeba není zralý firmware desky. Tato APU prý pro nabootování počítače potřebují desku s AGESA 1.2.0.0, ale tato verze asi ještě nemusí mít plnou podporu.

Podle leakera totiž prý procesor turbo má: all-core boost prý dosahuje hodnot okolo 4050 MHz a v jednovláknové zátěži údajně jde až na 4,75 GHz. To by dodávalo procesoru hodně dobrý jednovláknový výkon, protože je to o 300 MHz výš, než bylo jednovláknové turbo Ryzenu 7 4700G/4750G (4,45 GHz). Frekvence by sama tedy byla o 7 % vyšší a k tomu by se ještě přidalo vyšší IPC architektury Zen 3. Pro OEM počítače by mělo jít o pěkný mezigenerační skok.

AMD Ryzen 7 Pro 5750G (Zdrok: Chiphell)

Pořád bez PCIe 4.0

Podle stejného leakera APU Ryzen 5000G pro desktop nebude stejně jako Ryzen 4000G „Renoir“ podporovat PCI Express 4.0, jeho řadič bude stále umět pouze PCI Express 3.0. Takto je tomu u notebookové verze a a desktopová také není výjimka.

Na druhou stranu by prý mohla mít vyšší frekvenci interní sběrnice Infinity Fabric, její frekvence je prý ve výchozích nastaveních 2300 MHz a při přetaktování se prý lze někdy dostat na 2500 MHz. Ale jenom s některými vzorky, takže asi nepůjde o obvykle dosažitelný OC.

O integrované grafice zatím parametry nemáme, ale měla by na tom být stejně jako u notebookové verze: až 512 shaderů Vega, s takty někde mezi 2,0 až možná 2,3 GHz. Grafiku s architekturou RDNA/RDNA 2 bude mít až příští generace APU.

Jenom OEM, nebo už i pro retail?

Technické parametry jsou pěkné, ale hlavní otázka možná zase bude jiná (čímž nemyslíme, jestli to skoupí těžaři). Pořád nevíme, zda se tyto procesory budou prodávat na volném trhu, protože poslední generaci, zmíněné Ryzeny 4000G, AMD do volného prodeje nepustilo a jsou jen v OEM sestavách. Je otázka, zda to třeba není i proto, že prakticky všechen hardware je poslední měsíce špatně k dostání. AMD chybí výrobní kapacity a tedy chce hlavně uspokojit velké firmy, které potřebuje dlouhodobě na své straně, protože právě ty tvoří drtivou většinu trhu (ovládanou Intelem).

Leaker, který ukázal snímek CPU-Z tohoto desktopového (vzorku?) APU Cezanne, bohužel také uvádí, že neví nic o tom, jestli se tyto procesory budou běžně prodávat, a spekuluje, že by to s nimi nakonec mohlo být stejné jako s Ryzenem 4000G „Renoir“. Tedy, že by byly jen pro OEM trh.

Vzorek procesoru AMD Cezanne pro socket AM4 (Zdroj: Weixin QQ)

Asi to ještě nemusí být definitivní, uvidíme. Je pravda, že když AMD v létě oznámilo, že Ryzeny 4000G nebudou pro volný trh a nás malé stavitele PC uvolněné, říkalo tehdy také, že v budoucnu firma nějakou novou generaci APU dostupnou také v retailu nabízet bude, jen to tehdy nebylo upřesněné.

Možná, že tehdy tímto vyjádřením byly míněné právě APU Cezanne/Ryzen 5000G, což by mohlo znamenat, že AMD nenabízelo volně Ryzeny 4000G třeba i s tím, že chtělo pro tento trh přeskočit rovnou na generaci 5000G už se Zenem 3 (teda pokud to nebude Lucienne). Je ale otázka zda tento plán, existoval-li skutečně, pořád platí. Koronavirové a další problémy s výrobou a dostupností procesorů možná hodně věcí změnily.

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Platforma AMD AM5: čím se liší čipsety B650, X670 a X670E

Včera už jsme psali o (po)odhalení procesorů Ryzen 7000 a architektury Zen 4 na Computexu 2022. Tyto nové desktopové procesory také přinesou úplně novou platformu se socketem AM5 a novými čipsety – B650, X670 a X670E. Už o nich něco uniklo před víkendem, ale teď už je to i s detaily a přehledem konektivity, kterou AM5 desky budou nabízet. Část jich sdělilo přímo AMD, objevil se ale také neoficiální únik s detaily navíc. Celý článok „Platforma AMD AM5: čím se liší čipsety B650, X670 a X670E“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 7000 odhalen: takt bude až 5,5 GHz, o 15 % lepší ST výkon

Na Tchaj-wanu začíná veletrh Computex, s CES největší soustředění různých prezentací nových počítačových mobilních a hardwarových novinek. Jednou z pro nás zásadních je, že AMD na Computexu dnes poodhalilo procesory Ryzen 7000 – novou generaci desktopových procesorů s architekturou Zen 4. A současně i s novou platformou AM5, bude to tedy největší obměna platformy AMD od prvního Zenu a příchodu socketu AM4. Celý článok „Ryzen 7000 odhalen: takt bude až 5,5 GHz, o 15 % lepší ST výkon“ »

 •  
 •  
 •  

AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové

Po sérii zpráv o podobě přicházejících grafik Nvidia GeForce RTX 4000 je tu teď zase něco o kartách Radeon RX 7000, které proti nim postaví AMD. Situace těchto grafik je zvláštní. Dlouho kolovaly předběžné specifikace včetně počtu jednotek, ovšem nedávno se ukázalo, že GPU budou nakonec mít méně shaderů (FP32 jednotek). Ovšem v něčem jiném zřejmě budou silnější – vypadá to, že budou mít robustnější paměťový subsystém. Celý článok „AMD použije u RDNA 3 GPU širší sběrnici, Navi 31 je 384bitové“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Jestli se dostane na retail trh, tak bude stejně cenou a absencí chladiče vytlačen na úplný okraj zájmu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *