AMD končí podporu 28nm GPU a Windows 7. Žádné nové ovladače

Konec podpory 28nm GPU Radeon a APU s architekturami GCN

Od tohoto týdne AMD přestalo podporovat všechny grafické karty založené na prvních třech generacích architektury GCN. Karty od Radeonů HD 7000 po R9 390X a R9 Fury X od teď nedostanou žádné nové ovladače, podporované od teď budou jen Polarisy, Vegy a novější generace. Týká se to i integrovaných GPU s těmito architekturami. Spolu s těmito kartami také končí jakákoli podpora dříve velmi populárních Windows 7.

Před nedávnem se objevila informace, že Nvidia chystá ukončení podpory starších GPU ve svých ovladačích – 31. 8. vyjdou poslední ovladače (větev 470) podporující grafiky GeForce generace Kepler, tedy GeForce (GTX) 600 a 700. Od října/októbra již budou nové aktuální ovladače větve 495 dostávat jen pozdější karty s architekturou Maxwell a novější. Sveze se s tím také ukončení podpory operačního systému Windows 7, které se odehraje současně, ovladače verze 470 budou pro ně také poslední.

Pokud si fanoušci konkurenčních grafik Radeon škodolibě mnuli ruce, poměrně rychle se jim to teď vrací, protože nyní oznámilo ukončení podpory starších GPU také AMD u karet Radeon. Od nynějška bude vydávat nové ovladače už jen pro karty z roku 2016 a novější.

AMD včera vydalo ovladač Radeon Software 21.6.1, ovšem překvapivě (předem o tom nebyly žádné zprávy, pokud víme) tato verze kromě nových funkcí také přestává podporovat grafiky s architekturou GCN prvních tří generací. A to s okamžitou platností – tento ovladač lze již instalovat jen na novější modely GPU, a sice grafiky s architekturou Polaris (4. generace GCN), Vega a pozdější, případně na APU s grafikami používajícími tyto architektury. Jde tedy o karty z roku 2016 a novější a APU Ryzen 2000 a Athlon z roku 2018 a pozdější.

Podpora končí u Radeonů HD 7000 a HD 8000, dále u Radeonů se značením R7/R9 řady 200/300 a také u karet Radeon R9 Fury, R9 Fury X a R9 Nano z roku 2015. V podstatě platí, že končí podpora všeho, co nemá označení „Radeon RX“. Případně to se také můžete orientovat podle toho, že od nynějška budou podporována jen 14nm a novější GPU, zatímco všechna 28nm GPU naopak o podporu přišla. Znamená to také konec podpory pro odvozené integrované grafiky v APU – jde o všechny procesory značené jako „řada A“ (A4, A6, A8, A9, A10, A12) a FX nebo E1/E2, Sempron a Athlon pro socket AM1 (v případě APU Kabini).

AMD Radeon R9 295X2

Pro tyto vyjmenované grafiky a APU zůstane nadále posledním funkčním ovladačem květnová verze 21.5.2, která bude nabízena jako „Legacy“ ovladač. AMD pro tuto skupinu karet podle vlastních slov neplánuje žádná další vydání.

Žádné nové ovladače už nebudou ani pro Windows 7

Spolu s těmito změnami AMD také ukončuje vydávání ovladačů pro starší verze Windows. Přesněji to znamená Windows 7. Ovladač 21.5.2 byl poslední pro tato Windows, jejichž podporu Microsoft ukončil už na začátku roku 2020. Od nové verze 21.6.1 už AMD podporuje jen Windows 10, a to jen v 64bitové verzi.

Motivace (důvod) obou těchto kroků je oficiálně taková, že omezení počtu podporovaných generací GPU a operačních systémů dovolí soustředit více sil na aktuální generace GPU, nejčastěji používané a nejvíce potřebující nové funkce a ladění. Stejné důvody má ostatně i Nvidia.

AMD je teď s utnutím podpory agresivnější než Nvidia, která podporuje o jednu generaci víc. Zatímco AMD nyní ustřihne karty Radeon generace R5/R7/R9 300 a Fury z let 2014 a 2015, Nvidia zatím bude vydávat ovladače i pro architekturu Maxwell, která jim konkurovala.

GPU a APU, u nichž AMD ukončilo podporu v ovladačích (Zdroj: AMD)

Dopady konce podpory

Stejně jako minule u Nvidie platí, že tento krok neznamená pro karty s těmito architekturami nějaký náhlý konec použitelnosti. Budete moci provozovat dále – Windows nevyžadují, aby ovladače GPU byly aktuální (na rozdíl od Linuxu není nutné synchronizovat verzi ovladače s verzí jádra OS), takže budete moci nejspíš ještě několik let používat PC s posledním vydaným ovladačem – ostatně to je dosud perfektně možné s grafikami Radeon předchozích architektur VLIW4 a VLIW5, které AMD přestalo podporovat v roce 2015, ale jejich poslední ovladač pořád funguje.

Radeon HD 7970

O co ukončením podpory přijdete, jsou optimalizace pro nově vydávané hry, což při užívání starých GPU nemusí moc vadit, protože na nich nové AAA hry nejspíš nehrajete. Závažnější by mohlo být, že asi také nepřijdou záplaty na případné bezpečnostní problémy, které by v ovladačích byly nalezené – AMD neuvádí žádný příslib pokračujících bezpečnostních oprav (což Nvidia udělala). Ty naštěstí bývají zneužitelné spíše lokálně, než vzdáleně nebo z internetových stránek otevřených v prohlížeči.

Zdroj: AMD

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické). Celý článok „AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *