Ryzen 3000 má lepší možnost přetaktování: PBO Auto Overclocking

Precision Boost Overdrive Automatic Overclocking: chytrý OC přes turbo je u Ryzenů 3000 vylepšený

Za dva týdny vyjdou po dlouhém čekání 7nm procesory AMD Ryzen 3000 pro desktopový socket. Kromě vyššího počtu jader a nové architektury budou tato CPU (ale částečně i 12nm APU, které je doprovázejí) mít také jednu novinku v přetaktování a chování turbo boostu. Bude je totiž možné líp přetaktovat pomocí Precision Boost Overdrive. Tato alternativa klasického OC na pevnou frekvenci bude u Ryzenů 3000 v jednom směru vylepšená.

Od druhé generace Ryzenů (2000) zavedlo AMD alternativní způsob přetaktování procesorů. Místo pevného nastavení násobiče spočívala v tom, že se ponechá v činnosti normální ovládání frekvencí procesoru, kterému AMD říká Precision Boost. Precision Boost nastavuje frekvence v závislosti na tom, jakou má procesor teplotu (a tedy i jak silný má chladič), kolik odebírá proudu z VRM a jaká je jeho spotřeba. Pokud byste si tyto tři veličiny vyznačili jako tři osy trojúhelníku, tak tento trojúhelník ukazuje limit výkonu (celkových aktivních frekvencí všech jader dohromady), který CPU může v nepřetaktovaném stavu dosáhnout – můžete si představit, že se může pohybovat v onom oranžovém trojúhelníku na následujícím obrázku vlevo, zatímco vnější trojúhelník ukazuje limity samotného křemíku.

Vizualizace toho, jak Precision Boost Overdrive přetaktovává CPU tím, že zvýší limity spotřeby a proudu, které může turbo boost dosáhnout (Zdroj: Hexus.net)

Přetaktování přes funkci nazvanou Precision Boost Overdrive (PBO) ale od Ryzenu 2000 umožňovalo zvýšit limity proudu a spotřeby, takže CPU mohlo v plné zátěži všech jader zvýšit frekvence o něco víc za cenu vyšší spotřeby – a vyčerpat tak rezervu, která v procesoru v nepřetaktovaném stavu byla (a na grafu se přiblížit vnějšímu trojúhelníku). Výhoda PBO byla, že pořád pracuje s automatickým nastavováním napětí, kdy CPU samo nejlíp ví, kolik voltů potřebuje, takže spotřeba je typicky lepší, než při manuálním OC. A také si tímto zachováte maximální jednovláknové turbo, o které byste například u Ryzenu 7 2700X přišli, protože manuální OC všech jader se většinou nedostane k jeho maximální boostové frekvenci 4,35 GHz.

Ovšem omezení přetaktování přes PBO bylo, že se systém pořád pohyboval jen v rámci rozsahu továrních taktů, tedy mezi základní frekvencí a maximálním boostem, který nebylo možné překročit. A právě tento limit se u Ryzenů 3000 odstraňuje. AMD při jejich odhalení prozradilo, že Ryzen 3000 bude mít podporu pro funkci „Precision Boost Overdrive Automatic Overclocking“, která stejné fungování rozšíří o možnost zvýšit maximální frekvenci.

Precision Boost Overdrive Automatic Overclocking u Ryzenů 3000 už umožňuje i zvýšení limitu frekvence, a to až o 200 MHz nad maximální turbo

Precision Boost Overdrive Automatic Overclocking

PBO Auto Overclocking bude dovolovat spolu se spotřebou a proudem zvýšit také limit maximálního taktu, a to až o 200 MHz nad nejvyšší turbo. Například u Ryzenu 7  3800X s maximálním boostem 4,5 GHz by tedy mělo PBO Auto OC umožnit s normálním fungováním Boostu jít až na 4,7 GHz. Pokud to ovšem křemík dovolí. To asi AMD negarantuje, dosažení takto vyšší frekvence asi bude záviset na chlazení, kvalitě desky a kusovosti. Jak přetaktovatelné 7nm Ryzeny jsou, zatím nevíme, takže ještě nelze říct, jak užitečná tato funkce bude. Pokud by ale zvýšení nebylo reálně stabilní u vyšších modelů, 200 MHz navíc by asi mohlo pořád dobře fungovat u níže taktovaných CPU, jako je Ryzen 7 3700X (maximum 4,4 GHz) nebo Ryzeny 5 3600/3600X (maxima 4,2 a 4,4 GHz).

Podle výsledků, které AMD ukazovalo v prezentaci, přináší 200MHz navýšení stropu frekvence nejvíc výkonu navíc právě u nejlevnějších modelů, kdežto u vyšších je zisk už malý až zanedbatelný. Je proto možné, že tento auto OC bude opatrný a nebude riskovat nestabilitu. Zvýšení limitu o 200 MHz by tak na top modelech neznamenalo, že se procesor vždy bude snažit jet takto vysoko, v praxi by se mohlo odvážit zvednout takty třeba jen o zlomek. Na levnějších CPU s velkou rezervou by ale mohl boost jít až ke stropu oněch 200 MHz navíc. Zvýšení o 200 MHz se tedy asi týká skutečně jen limitu, neznamená nutně, že se o tolik víc zvýší frekvence.

Zvýšení výkonu s 200MHz PBO Auto OC na Ryzenu 5 3600X podle slajdů AMD. U 4,2GHz modelu 3600 se asi maximální takt zvýšil o hodně, u vyšších modelů s frekvencí boostu 4,4 a 4,5 GHz evidentně reálné navýšení taktu bylo méně než o 200 MHz

Toto přetaktování by opět asi mělo být schopné dosáhnout na vyšší výkon s lepší efektivitou a lepší spotřebou, zatímco ruční nastavení taktu a napětí bude asi vést k vyšší spotřebě a zahřívání. Tentokrát se jím ale bude alespoň teoreticky dát zvýšit také jednovláknový výkon.

Pro využití tohoto způsobu OC bude třeba mít procesor Ryzen 3000, starším zpětně přidána podpora asi nebude. A musí to být minimálně Ryzen 5 nebo vyšší model – pro levné Ryzeny 3 funkce PBO Auto OC povolená nebude. Není úplně jasné, zda budete potřebovat novou desku (s čipsetem X570), nebo by případně toto fungovalo i na starších pomocí ulitity Ryzen Master, či aktualizací BIOSu. Zatím bych radši počítal s tím, že půjde o výsadu desek řady 500, protože jde přece jenom o poměrně velkou změnu.

PBO s automatickým OC bude fungovat i na APU Ryzenu 5 3400G

Zajímavá je jinak ještě jedna věc. Toto automatické přetaktování až o 200 MHz nebude čistě jenom pro 7nm CPU, byť jsme již řekli, že starší CPU mají smůlu. AMD ale funkci povolí i pro 12nm APU Picasso – tedy pro nový model Ryzen 5 3400G (i zde platí, že Ryzeny 3 mají smůlu). Podpora PBO autopřetaktování byla zmíněna, už když jsme o těchto APU psali při jejich odhalení, ovšem tehdy jsme si ještě nevšimli, co to přesně znamená. Opět nevíme, jestli Ryzen 5 3400G zvládne stabilně 4,4GHz frekvenci (200 MHz navíc proti jeho max. boostu 4,2 GHz), ale přinejmenším si to budete moci vyzkoušet. Nebo nastavit zvýšení o něco opatrnější.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *