Broadcasting (OBS a Xsplit)
Agresívnejšie napájacie limity? Dobre, ale pri vyššej efektivite, než to dokáže Intel, povedalo si AMD pri prácach na procesoroch Ryzen 7000. A takto to aj naozaj je, a to aj napriek rekordne vysokým frekvenciám, ktoré sú pre nový, nevyladený výrobný postup naozaj neobvyklé. Pokiaľ je toto len začiatok… každopádne nie je všetko ružové a nové procesory AMD majú aj tienisté stránky, na ktoré sa bude treba v budúcnosti zamerať.
Broadcasting
Testovacie prostredie: Aplikácie OBS Studio a Xsplit. Jedná sa o záznam priechodu vstavaným benchmarkom (scéna Australia, Clear/Dry, Cycle) v hre F1 2020. To v rozlíšení 2560 × 1440 px a s rovnakými nastaveniami grafických detailov, ako pri štandardnom meraní herného výkonu. Vďaka tomu môžeme zaznamenať, k akému dôjde poklesu výkonu, ak si budete pri hraní obraz súčasne i nahrávať softvérovým kodérom x264. Výstup je v 2560 × 1440 px so 60 fps.
- Contents
- AMD Ryzen 5 7600X v detailoch
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Assassin’s Creed: Valhalla
- Borderlands 3
- Counter-Strike: GO
- Cyberpunk 2077
- DOOM Eternal
- F1 2020
- Metro Exodus
- Microsoft Flight Simulator
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- Súhrnný herný výkon
- Herný výkon za euro
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Broadcasting (OBS a Xsplit)
- Fotky 1/2: Adobe Photoshop a Lightroom
- Fotky 2/2: Affinity Photo, AI aplikácie Topaz Labs, ZPS X, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Vývoj spotreby procesorov
- Priemerná spotreba procesorov
- Výkon na jednotku wattu
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Záver
Važena redakcia
neviem koľko vám za to intel platí alebo mate neschopných redaktorov ktory nepoznaju fakty
avšak na vašom webe su falošne FAKE informacie
na vašom webe uvádzate klamlivé informácie v recencii noveho AMD 7600x
intel I5 12400 nie je vyrobeno na 7nm ale na 10nm !!!
Pozor pri vynášaní týchto odvážnych tvrdení. Hoci sme to už viackrát písali, tak kolega vám vysvetlí podrobnejšie, prečo je to v tej tabuľke uvádzané takto. A Intel nám neplatí nič, my platíme jemu (vzorky na testy si obvykle kupujeme normálne z obchodu). Ale teda som si myslel, že po tomto teste budeme skôr obviňovaní z toho, že sa nechávame podplácať AMD. 🙂
Dobrý den, jde o proces, který Intel označuje jako „Intel 7“, což ho má charakterizovat jako proces 7nm třídy nebo jak to říct.
Dříve se to označovalo jako „10nm proces Enhanced SuperFin“, ale po přejmenování tomu Intel říká „Intel 7“. Proto zjednodušeně píšeme 7nm proces.
Viz:
https://www.hwcooling.net/intel-plan-vyrobni-procesx-7nm-4nm-3nm-20a-18a-ribbonfet-powervia-precislovani/
Podle mého názoru, podle toho, co ty čipy předvádí (a myslím i podle názorů o dost větších odborníků) ten proces Intel 7 opravdu je srovnatelný se 7nm procesem TSMC. Předtím totiž procesy Intelu byly skoro o generaci napřed před stejně číslovaným procesem TSMC (v případě toho 10nm procesu ve verzi SuperFin a Enhanced SuperFin – předchozí verze 10nmm procesu použitá u Ice Lake srovnatelná nebyla).
Tudíž přejmenování na 7nm proces dosáhlo toho, že má ten „Intel 7“ zhruba stejné nanometrové číslo jako 7nm proces TSMC, s kterým je ale skutečně +- konkurenceschopný. Ten proces se nedá srovnávat s 10nm procesem TSMC, kdybyste ho ctěli přiřadit k tomu, tak bude vycházet výrazně lépe, bude tam ten rozdíl odhadem 3/4 až celé generace…
Kvůli tomuhle jsme pořád museli psát, že to je „10nm proces, ale 10nm technologie Intelu je zhruba srovnatelná se 7nm technologií TSMC“. Teď po přejmenování tohle odpadá, takže podle mě je dobře, že se ten název změnil a i z toho důvodu proti tomu nebudu protestovat.
Ideální by bylo, kdyby to Intel sladil od začátku a ne až po nějaké době, ale i tak.
Ten problém také do značné míry nevznikl u Intelu, spíš by se asi dalo říct, že 14nm proces Samsungu/Global Foundries a 16nm proces TSMC se ve skutečnosti měly jmenovat „20nm“ od toho se měly odvíjet ty další. Pak by to asi celkem sedělo a nemusel přejmenovávat Intel teď.
A to jsi zjistil svou šuplerou po dědovi, nebo jak? 😛
By ma zaujímalo, koľko ľudí z tých, čo „rozumejú tomu“, že to má byť správne 10 nm, by s rovnakou istotou vedelo, čo majú v tom procesore merať. 🙂
Výborný článok k výrobným postupom tranzistorov je tu: https://touchit.sk/ako-sa-meria-1-nanometrovy-tranzistor-a-co-bude-mensie/269401 (TouchIT je síce reklamný plátok, ale jedného odborníka majú, Fera Urbana).
Vďaka za recky nových rezňov. 7600X som mal potenciálne vyhliadnutý ako upgrade/downgrade namiesto 5900X ktorého hlavný potenciál popravde neviem využiť. Pričom jediné kritérium pre mňa je vlastne výkon v FS2020. 😀 Ale v porovnaní s 5800X3D to je bezpredmetné a mám dojem, že to pravé orechové pre hry príde až s 3D verziami 7xxx. 7600X je fajn CPu, ale momentálne ho zabíja cena platformy, chcelo by to lacnejší čipset čím skôr. Aj keď ani B650 dosky už nebudú tak budget-friendly ako by si veľa ľudí želalo.
K inej veci, začína sa už špekulovať o tom aký efekt na chladenie má ten hrubý rozvádzač, verím Ľubo, že už máš v hlave niečo jak to objektívne porovnať. Lebo zatial po nete vidím, len ničím nepodložené vyhlásenia, že na to 7000 trpí. OK, derbauer s tým delidom má nejaké čísla, ale delid je jedna vec a porovnanie tenkého a hrubého rozvádzača druhá. napadá ma možno vylapovať 7000 IHS na hrúbku predchádzajúcej generácie a porovnať výsledky. Chcelo by to samozrejme premyslieť montáž, lebo s bežným uchytením to nepôjde.
Takisto sa zdá, že kompatibilita AM4 chladičov na AM5 sa dosť podcenila a mnohé z chladičov, ktoré sa predbežne označili za AM5 kompatibilné môžu mať problém.
Zatiaľ mám k chladeniu R7000 poznačené dve extra témy. Vplyv rôznych techník a množstva pasty na zahrievanie (vlastne to bude niečo na spôsob článku Nanášame termopastu: akou technikou a koľko?, akurát sa to bude vzťahovať na konkrétne rozloženie týchto procesorov) + vplyv rôzneho prítlaku chladiča a robustnosti backplate. Rád by som sa pustil aj do tých fyzických úprav, ale to by sme museli mať najprv obetného baránka. 🙂
AMD s lapovaním tej možno iba jednej vzorky R9 7950X, čo má na testy pre SR/ČR, súhlasiť nebude (na to sa nejdem ani pýtať). Ale keby niektorý z čitateľov mal zálusk na nejaký ten Ryzen 7000 (a asi to nemusí byť to výhrevne najnáročnejšie a použiť sa bude dať aj R5 7600X) s tým, že mu ho trochu upravíme, tak to by šlo. To by sme už mohli postupne znižovať IHS a testovať, aký má jeho hrúbka vplyv na chladenie.
https://www.guru3d.com/articles-pages/core-i5-12400-processor-review,4.html
Aj my máme screenshot z CPU-Z s Ci5-12400, kde je v okienku technology uvádzaných 10 nm (ak ten odkaz Guru3D teda poukazuje na toto). Vytvetlenie, prečo budeme „tvrdohlaví“ Jano podrobne vysvetloval v komentári vyššie. 🙂