AMD Ryzen 7 5700X: Výkon tesne pod 5800X pri 50 % spotreby

Fotky 2/2: Affinity Photo, AI aplikácie Topaz Labs, ZPS X, ...

O päť minút dvanásť, ale predsa. Dlho očakávaný Ryzen 7 5700X je tu. O nástupcovi Ryzen 7 3700X však už nebudeme písať ako o výrazne lacnejšej alternatíve k Ryzen 7 5800X. Nový osemjadrový Ryzen 7 5700X je oproti vyššie číslovanému modelu v prvom rade úspornejší. Jeho spotreba je v niektorých úlohách i polovičná, tým pádom je podstatne nižšie aj zahrievanie. Zlepšenie prevádzkových vlastností pritom nemá dramatický dosah na výkon.

Affinity Photo (benchmark)

Testovacie prostredie: vstavaný benchmark.





AI aplikácie Topaz Labs

Topaz DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI. Tieto jednoúčelové aplikácie slúžia na reštauráciu nekvalitných fotiek. Či už z pohľadu vysokého šumu (keď sú fotené pri vyššom ISO), hrubého rasteru (typicky po výrezoch) alebo keď treba niečo doostriť. Využíva sa pritom vždy sila AI.

Pracovné nastavenia aplikácií Topaz Labs. Postupne zľava DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI. Každej aplikácii prináleží jedno z troch okien

Testovacie prostredie: V rámci dávkových úprav sa spracováva 42 fotiek v nižšom rozlíšení 1920 × 1280 px. To pri nastaveniach zo snímok vyššie. DeNoise AI pre zachovanie čo najvyššej presnosti držíme vo verzii 3.1.2, Gigapixel v 5.5.2 a Sharpen AI v 3.1.2.



Ako akcelerátor máme nastavený procesor (a vysokú alokáciu RAM), vy si môžete ale prepnúť i na GPU

XnViewMP

Testovacie prostredie: XnViewMP je konečne foto-editor, za ktorý nemusíte platiť. A pritom hardvér využíva veľmi efektívne. Na dosiahnutie rozumnejších porovnávajúcich časov sme tak museli vytvoriť archív s až 1024 fotkami, ktoré z pôvodného rozlíšenia 5472 × 3648 px zmenšujeme na 1980 × 1280 px a počas tohto procesu sa ešte aplikujú filtre s automatickým vylepšením kontrastu a redukcia šumu. Používame 64-bitovú portable verziu 0.98.4.

Zoner Photo Studio X

Testovacie prostredie: V Zoner Photo Studio X konvertujeme 42 fotiek vo formáte .CR2 (RAW Canonu) do JPEGu so zachovaním pôvodného rozlíšenia (5472 × 3648 px) a pri najnižšej možnej kompresii, s profilom ZPS X pre „archivačnú kvalitu“.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

  •  
  •  
  •  

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Nedokázal som sa s istotou dopátrať informácie, či jediný rozdiel medzi CPU 5700X a 5800X sú rozdielne nastavené stropy frekvencií a krivky napájania. Inými slovami, či pri prenastavení parametrov 5800X dosiahnem identického výsledku ako 5700X, vrátane efektivity, samozrejme. Obidva sú Vermeer, a všetky parametre (architektúra, veľkosti cache, atď.) majú rovnaké.
    Na reddite sa viacerí vyjadrovali, že je to presne tak = kúpte si 5800X a nastavte „eko režim“, čiže chovanie alternatívne k 65W TDP limitu, a získate identický výsledok.

    Nemal by byť podľa toho naopak 5800X rovnaký aj z hľadiska úspory (po prenastavení), ak znesie vyššie frekvencie než 5700X? (náznak toho, že je to lepšia „vzorka“).
    Toto mi značne vŕta hlavou, ale po prečítaní Vášho článku si nie som tak istý. Sedliacky rozum mi naznačuje, že na dosiahnutie rozdielu takmer 50% z hľadiska el. efektivity musí v tom byť ešte niečo iné, nejaká ďalšia optimalizácia na úrovni HW.

    A ako sa zmení chovanie 5700X v porovnaní s 5800X, ak zapnem PBO?
    Testoval som 5700X s PBO a dobrým chladičom (Fera 5 singlefan), a pri prime95 v torture test mixed, mi CoreTemp ukázal chvíľami aj 125W príkon.
    Nie je to náhodou predsa len tak, že 5800X sú lepšie kusy z výroby, a 5700X sú tie horšie, s inak nastavenými krivkami, a nižším stropom?
    Máte prosím odpovede na moje otázky?

    Bola by dobrá metodika testu „na kolene“ takáto? V identickej zostave otestovať obidva CPU spôsobom: Nastaviť rovnako PBO (odomkne mi 5700X aby frekvenčne dlhodobo siahala skoro na svoj strop), nastaviť temperature limit povedzme na 60°C (nie príliš vysoko, aby som 5800X nehnal tam, kam 5700X už nedočiahne, a teda aby porovnanie vytvorilo čo najpodobnejšie prac. podmienky z hľadiska frekv.), nabootovať vychladnutý systém, predhriať 20 min s Prime95, aby sa komponenty v skrinke saturovali teplom, potom spustiť povedzme CineBench R23, 10 prechodov, stopnúť čas. Test Cinebench ešte zopakovať dvakrát.
    Túto istú procedúru urobiť aj s druhým CPU. Porovnať časy obidvoch CPU.

    Vychádzam z aproximácie, že ak pomocou teplotného limitu CPU v nastavení PBO zastropujem obidva CPU na rovnakej teplote, ak sú obidva procesory rovnako efektívne, stratové teplo by malo byť pri rovnakom teplotnom strope tiež rovnaké. (Za predpokladu rovnakej teploty prostredia.)
    Potom aj čas výpočtu by mal byť veľmi podobný.

    Ak nie sú obidva CPU rovnako efektívne (pri rovnakom, nižšom strope frekv.),
    potom budú časy testov rozdielne.
    Iný, sofistikovanejší test na kolene nedokážem urobiť.

    Budem vďačný za názor/komentár/odpoveď odborníka.

    1. Ďakujeme za vyčerpávajúci dotaz.

      Uvažujete určite správne, R7 5800X na rozdiel od R7 5700X musí zvládať vyššie frekvencie, na ktoré sa nižší model možno nedostane alebo pokiaľ áno, tak za cenu, že už limit PPT nebude zodpovedať 142 W (ale bude vyšší). Naopak, po znížení frekvencií R7 5800X na úroveň R7 5700X a vyladení napájania s ohľadom na čo najvyššiu efektivitu je pravdepodobné, že úspornejší bude vyšší model, teda R7 5800X. Otestované to však nemáme a metodika, ktorú navrhujete, by mohla dobre zodpovedať na odlišností vlastností týchto procesorov, pokiaľ sa ich budete snažiť nastaviť podobne (či už s cieľom v rovnakej frekvenciu jadier alebo prevádzkovej spotreby).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *