AMD Ryzen 7 5700X: Výkon tesne pod 5800X pri 50 % spotreby

Metodika: ako meriame spotrebu

O päť minút dvanásť, ale predsa. Dlho očakávaný Ryzen 7 5700X je tu. O nástupcovi Ryzen 7 3700X však už nebudeme písať ako o výrazne lacnejšej alternatíve k Ryzen 7 5800X. Nový osemjadrový Ryzen 7 5700X je oproti vyššie číslovanému modelu v prvom rade úspornejší. Jeho spotreba je v niektorých úlohách i polovičná, tým pádom je podstatne nižšie aj zahrievanie. Zlepšenie prevádzkových vlastností pritom nemá dramatický dosah na výkon.

Metodika: ako meriame spotrebu

Odmerať spotrebu procesora je pomerne jednoduché, podstatne jednoduchšie než pri grafických kartách. Všetko napájanie ide cez jeden alebo dva káble EPS. Dva na zväčšenie prierezu používame i my, čo sa hodí pri výkonných procesoroch AMD do sTR(X)4 či pre Intel HEDT a vlastne skoro už i pre mainstreamové procesory. Na meranie prúdu priamo na vodičoch máme kliešte Prova 15. To je podstatne presnejší a spoľahlivejší spôsob merania ako sa spoliehať na interné snímače.

Jediné obmedzenie našich prúdových klieští môže byť pri testoch najvýkonnejších procesorov. Tie totiž maximálny rozsah našich klieští 30 A, pri ktorom je garantovaná vysoká presnosť, už prekračujú. Na väčšinu procesorov je rozsah optimálny (dokonca aj pre meranie nižšej záťaže, kedy sa dajú kliešte prepnúť na menší a presnejší rozsah 4 A), ale modely so spotrebou nad 360 W budeme testovať až na vlastnom prípravku, ktorého prototyp už máme zostrojený. Jeho merací rozsah obmedzujúci už nebude, ale zatiaľ výhľadovo budeme pracovať s prúdovými kliešťami Prova.

Kliešte sú pred každým meraním riadne vynulované a pripojené k multimetru Keysight U1231A. Ten vzorky z hodnotami prúdov počas testov zaznamenáva cez rozhranie IR-USB a v jednosekundových intervaloch ich zapisuje do tabuľky. Z nej potom môžeme vytvárať čiarové grafy s priebehmi spotreby. Do pruhových grafov však vždy zapisujeme priemerné hodnoty. Merania prebiehajú v rôznych režimoch záťaže. Najnižšiu predstavujú nečinné Windows 10 na pracovnej ploche. Toto meranie prebieha na dobre „odstátom“ systéme.

   

Vyššiu záťaž predstavuje kódovanie audia (FLACu), kde procesor ale využíva iba jedno jadro, respektíve jedno vlákno. Vyššia záťaž, kde sa zapája viac jadier, sú hry. Spotrebu testujeme v F1 2020, Shadow of the Tomb Raider a Total War Saga: Troy v 1920 × 1080 px. V tomto rozlíšení je spotreba obvykle najvyššia alebo minimálne podobná ako v nižších alebo vyšších rozlíšeniach, kde väčšinou spotreba CPU skôr pre jeho nižšie využívanie skôr klesá.

Limity spotrieb sú u procesorov Intel aj AMD vypnuté, odomknuté na úroveň PL4/PPT. Tak, ako je to väčšine prípadov u základných dosiek nastavené aj vo východiskových nastaveniach. To znamená, že časový limit „Tau“ po 56 sekundách neznižuje spotrebu a frekvencie ani vo vyššej záťaži a výkon je stabilný. Zvažovali sme, či úspornejšie nastavenia alebo nebudeme akceptovať. Nakoniec teda nebudeme z dôvodu, že to nerobí ani drvivá väčšina používateľov a tým pádom by boli výsledky a porovnania pomerne nezaujímavé. Riešenie by síce bolo testovať s limitom napájania i bez neho, ale to je už z časového hľadiska v rámci testov procesorov nemožné. Ignorovať túto problematiku však nebudeme a dostane priestor v testoch základných dosiek, kde nám to dáva väčší zmysel.

Základné dosky používame vždy s mimoriadne robustným efektívnym VRM, aby vznikajúce straty na MOSFEToch skresľovali namerané výsledky čo najmenej a testovacie zostavy sú napájané špičkovým zdrojom BeQuiet! Dark Power Pro 12 s výkonom 1200 W. Ten je dostatočne dimenzovaný na to, aby stačil na každý procesor i popri zaťaženej GeForce RTX 3080 a zároveň dosahuje nadštandardnú účinnosť aj pri nižšej záťaži. Kompletný prehľad komponentov testovacej zostavy nájdete v piatej kapitole tohto článku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

  •  
  •  
  •  

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Nedokázal som sa s istotou dopátrať informácie, či jediný rozdiel medzi CPU 5700X a 5800X sú rozdielne nastavené stropy frekvencií a krivky napájania. Inými slovami, či pri prenastavení parametrov 5800X dosiahnem identického výsledku ako 5700X, vrátane efektivity, samozrejme. Obidva sú Vermeer, a všetky parametre (architektúra, veľkosti cache, atď.) majú rovnaké.
    Na reddite sa viacerí vyjadrovali, že je to presne tak = kúpte si 5800X a nastavte „eko režim“, čiže chovanie alternatívne k 65W TDP limitu, a získate identický výsledok.

    Nemal by byť podľa toho naopak 5800X rovnaký aj z hľadiska úspory (po prenastavení), ak znesie vyššie frekvencie než 5700X? (náznak toho, že je to lepšia „vzorka“).
    Toto mi značne vŕta hlavou, ale po prečítaní Vášho článku si nie som tak istý. Sedliacky rozum mi naznačuje, že na dosiahnutie rozdielu takmer 50% z hľadiska el. efektivity musí v tom byť ešte niečo iné, nejaká ďalšia optimalizácia na úrovni HW.

    A ako sa zmení chovanie 5700X v porovnaní s 5800X, ak zapnem PBO?
    Testoval som 5700X s PBO a dobrým chladičom (Fera 5 singlefan), a pri prime95 v torture test mixed, mi CoreTemp ukázal chvíľami aj 125W príkon.
    Nie je to náhodou predsa len tak, že 5800X sú lepšie kusy z výroby, a 5700X sú tie horšie, s inak nastavenými krivkami, a nižším stropom?
    Máte prosím odpovede na moje otázky?

    Bola by dobrá metodika testu „na kolene“ takáto? V identickej zostave otestovať obidva CPU spôsobom: Nastaviť rovnako PBO (odomkne mi 5700X aby frekvenčne dlhodobo siahala skoro na svoj strop), nastaviť temperature limit povedzme na 60°C (nie príliš vysoko, aby som 5800X nehnal tam, kam 5700X už nedočiahne, a teda aby porovnanie vytvorilo čo najpodobnejšie prac. podmienky z hľadiska frekv.), nabootovať vychladnutý systém, predhriať 20 min s Prime95, aby sa komponenty v skrinke saturovali teplom, potom spustiť povedzme CineBench R23, 10 prechodov, stopnúť čas. Test Cinebench ešte zopakovať dvakrát.
    Túto istú procedúru urobiť aj s druhým CPU. Porovnať časy obidvoch CPU.

    Vychádzam z aproximácie, že ak pomocou teplotného limitu CPU v nastavení PBO zastropujem obidva CPU na rovnakej teplote, ak sú obidva procesory rovnako efektívne, stratové teplo by malo byť pri rovnakom teplotnom strope tiež rovnaké. (Za predpokladu rovnakej teploty prostredia.)
    Potom aj čas výpočtu by mal byť veľmi podobný.

    Ak nie sú obidva CPU rovnako efektívne (pri rovnakom, nižšom strope frekv.),
    potom budú časy testov rozdielne.
    Iný, sofistikovanejší test na kolene nedokážem urobiť.

    Budem vďačný za názor/komentár/odpoveď odborníka.

    1. Ďakujeme za vyčerpávajúci dotaz.

      Uvažujete určite správne, R7 5800X na rozdiel od R7 5700X musí zvládať vyššie frekvencie, na ktoré sa nižší model možno nedostane alebo pokiaľ áno, tak za cenu, že už limit PPT nebude zodpovedať 142 W (ale bude vyšší). Naopak, po znížení frekvencií R7 5800X na úroveň R7 5700X a vyladení napájania s ohľadom na čo najvyššiu efektivitu je pravdepodobné, že úspornejší bude vyšší model, teda R7 5800X. Otestované to však nemáme a metodika, ktorú navrhujete, by mohla dobre zodpovedať na odlišností vlastností týchto procesorov, pokiaľ sa ich budete snažiť nastaviť podobne (či už s cieľom v rovnakej frekvenciu jadier alebo prevádzkovej spotreby).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *