AMD Ryzen 7 7800X3D: Herný výkon nad Core i9 pri 40 % spotreby

Metodika: merania zahrievania a frekvencií

Najpopulárnejší Ryzen 7000 s 3D V-cache v prostredí, do ktorého mieri, úplne decimuje konkurenciu. Intel v porovnateľnej cenovej relácii Ryzen 7 7800X3D na päty nešliape ani rýchlostne a pokiaľ by aj niekto nehľadel na cenu a videl ako možného vyzývateľa v Core i9-13900K(S), tak pri porovnaní spotrieb prejde chuť na Intel dozaista každého. Rozdiel v efektivite je… neporovnateľný, každý je totiž na inom konci spektra.

Metodika: testy zahrievania a frekvencií

Pri výbere chladiča sme sa nakoniec uchýlili k Noctua NH-U14S. Ten má vysoký výkon a zároveň k nemu existuje i variant TR4-SP3 určený pre procesory Threadripper. Odlišuje sa len základňou a radiátor je inak rovnaký, takže bude možné za rovnakých podmienok testovať a porovnávať všetky procesory. Ventilátor na chladiči NH-U14S je počas všetkých testovaní nastavený na maximálnu rýchlosť – 1585 ot./min.

Merania prebiehajú vždy na bench-walle vo veternom tuneli. Ten simuluje počítačovú skrinku s tým rozdielom, že máme nad ním väčšiu kontrolu.

Systémové chladenie pozostáva zo štyroch ventilátorov Noctua NF-S12A PWM, ktoré sú v rovnovážnom pomere dvoch na vstupe a dvoch na výstupe. Ich rýchlosť nastavená na fixných 585 ot./min, čo je i pomerne praktická rýchlosť, ktorú nemá význam prevyšovať. Skrátka by malo ísť o optimálnu konfiguráciu, ktorá sa opiera o naše testy rôznych nastavení systémového chladenia.

Aj okolo procesorov je dôležité udržovať rovnakú teplotu vzduchu. Tá sa, samozrejme, mení i s ohľadom na to, koľko tepla konkrétny procesor produkuje, ale na vstupe tunela musí byť pre presné porovnania vždy rovnaká. V našom klimatizovanom testlabe sa v tomto bode pohybuje v rozmedzí 21–21,3 °C.

Udržiavať konštantnú teplotu na vstupe je treba nielen pre poriadne porovnanie zahrievania procesorov, ale hlavne pre objektívne výkonnostné porovnania. Vývoj frekvencií, a špeciálne jednojadrového boostu, sa odvíja práve od teploty. Typicky v lete, pri vyšších teplotách než je bežne v obytných priestoroch v zime, môžu byť procesory pomalšie.

Pri procesoroch Intel pre každý test odčítavame maximálnu teplotu jadier, obvykle všetkých. Tieto maximá sú potom spriemerované a výsledok predstavuje výslednú hodnotu v grafe. Z výstupov jednovláknovej záťaže vyberáme iba zaznamenané hodnoty z aktívnych jadier (tie sú obvykle dve a počas testu sa medzi sebou striedajú). U procesorov AMD je to trochu iné. Tie teplotné snímače pre každé jadro nemajú. Aby sa postup metodicky čo najviac podobal tomu, ktorý uplatňujeme na procesoroch Intel, tak priemerné zahrievanie všetkých jadier definujeme najvyššou hodnotou, ktorú hlási snímač CPU Tdie (average). Pre jednovláknovú záťaž už ale používame snímač CPU (Tctl/Tdie), ktorý obvykle hlási o trochu vyššiu hodnotu, ktorá lepšie zodpovedá hotspotom jedného, respektíve dvoch jadier. Tieto hodnoty rovnako ako hodnoty zo všetkých interných snímačov však treba brať s rezervou, presnosť snímačov naprieč procesormi je rôzna.

Vyhodnocovanie frekvencií je presnejšie, každé jadro má vlastný snímač aj na procesoroch AMD. Na rozdiel od teplôt ale do grafov zapisujeme priemerné hodnoty frekvencií počas testov. Zahrievanie a frekvencie jadier procesora monitorujeme v rovnakých testoch, v ktorých meriame aj spotrebu. Teda postupne od najnižšej záťaže na ploche nečinných Windows 10, cez kódovanie audia (záťaž v jednom vlákne), hernú záťaž v troch hrách (F1 2020, Shadow of the Tomb Raider a Total War Saga: Troy), až po desaťminutovú záťaž v Cinebench R23 a najviac vyťažujúce kódovanie videa kodérom x264 v HandBraku.

Na záznam teplôt a frekvencií jadier procesora používame aplikáciu HWiNFO, v ktorej je vzorkovanie nastavené na dve sekundy. S výnimkou kódovania audia sú v grafoch uvádzané vždy priemery všetkých procesorových jadier, čo sa týka teplôt i frekvencií. Pri kódovaní audia sú uvádzané hodnoty z jadra, na ktorom záťaž prebieha.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6

Pomalu se blíží vydání procesorů AMD s jádry Zen 5. Měli bychom se začít dozvídat o plánech AMD po Zenu 5 a nyní se ven dostala zajímavá věc. Na LinkedIn se objevily informace o asi mobilním procesoru Ryzen s architekturou Zen 6. Protože zde sdílí informace jako součást svého CV přímo inženýři, je to dost zajímavý zdroj informací. Vypadá to z něj, že AMD nasadí čiplety i do notebooků a může to nastat už u APU „Strix Point“ se Zenem 5. Celý článok „Unikl procesor AMD „Sound Wave“, zřejmě 3nm APU s jádry Zen 6“ »

  •  
  •  
  •  

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

  •  
  •  
  •  

Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie

Tento týden Nvidia vydala GeForce RTX 4070 Super a v následujících dvou týdnech ji budou následovat další dva modely „Super“ refreshe generace Ada Lovelace. Zatím nevíme o tom, že by podobný refresh chystalo také AMD (které teď ovšem vydává Radeon RX 7600 XT 16GB), ale firma na modely Super od Nvidie zareagovala slevami existujících grafik Radeon RX 7000, takže i konkurenční grafické karty teď budou výhodnější. Celý článok „Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Zdravím. Jak si vysvětlujete těch 44stupnu v idle? Mám doma 5800x3d a k tomu noctua u12s a proste mi teplota v idle nejde pod 45 stupňů. V zátěži problém nemám. Ve hrách se pohybuji okolo 70.

    1. Okrem hustejšieho tepelného toku a hrubšieho IHS to bude sposobené aj tým prílepkom 3D V-cache na CCD čiplet. Odvod tepla bude táto evidentne vrstva zhoršovať, čo v porovnaní s R7 7700X vysvetluje vyššie zahrievanie na rovnakú spotrebu.

  2. Zaprvé, velká gratulace AMD, 7800X3D je dle očekávání úplný trhač asfaltu a kdo dnes staví primárně herní PC s výhledem na pár let, nemůže sáhnout vedle.

    Za sebe se ale chci pozastavit nad jednou „anomálií“, kterou jsem vyčetl z několika testů Ryzenů 7000. To jsou až excelentní výsledky nejlevnějšího Ryzenu 7600 (což je pouhé šestijádro!). Podívám-li se čistě na herní výkon v rozlišení 1440p, tenhle procesor běžně překonává své dražší sourozence 7600X, 7700 a 7700X. Připomínám, že je nejlevnější, dá se koupit v ČR už okolo 5500 Kč s daní. A když se podívám na grafy výkonu na watt, právě 7600 je ze série 7000 hodně vysoko a překonává jej pouze excelentní 7800X3D (herní efektivitu má nejvyšší testovaný model, 7600 je pak na parádním 3. místě!). Tak dobře naceněný procesor s vysokým výkonem a parádními provozními vlastnostmi nepamatuji, ale rád se nechám vyvést z omylu 🙂

    1. Nezamenili ste si s výsledkami 7600 výsledky 7600X? Ryzen 5 7600 (bez X) vychádza v hrách o trochu pomalšie, a to aj v porovnané s ostatnými X modelmi. To prirodzene z dôvodu, že má najnižšie frekvencie herného all-core boostu. To, že je herný výkon R5 7600X nad oboma Ryzenmi 9 7000 je dané kombináciou zase vyššieho herného boostu (menej jadier, vyššie frekvencie) a toho, že väčšina hier neprofituje z viac ako šiestich jadier.

      Ryzen 5 7600 zopár procesorov herne prekonáva, ale ten náskok je obvykle neúmerne vyššej spotrebe. Preto potom z testovaných procesorov R5 7600 patrí pekné tretie miesto.

      1. Porovnání 7800X3D a 7600 – Herní výkon v 1440p@High AVG+MIN/2 %, tj. o tolik % je 7800X3D rychlejší v průměrném součtu rozdílu AVG+MIN FPS:

        AC: 16 %
        Borderlands: 2.5 %
        CS:GO: 2 % (7600 rychlejší v min. o 1 %)
        CP 2077: 3 %
        DOOM: 0.5 %
        F1 2020: 5 %
        Metro: 1.5 %
        SOTTR: 1 %
        Total War Saga: 3 %

        V průměru napříč hrami mi to vychází, že 7800X3D je o 4 % rychlejší.

        Nejlevnější 7600 stojí 5616 Kč, nejlevnější 7800X3D pak 10697 Kč. Cenový rozdíl 5000 Kč už je k zamyšlení, je to rozdíl mezi Radeonem 7900 XT vs. XTX, což bude v reálu výrazně více poznat na FPS.

        Svůj původní příspěvek jsem psal právě pro tenhle scope, samozřejmě 7800X3D je univerzálnější napříč aplikacemi, ale pro hraní v 1440p/4k mně příjde rozumnější si peníze ušetřit právě koupí 7600 a přitlačit na SSD, dnešní hry jsou fakt obrovské a stovky GB mizí před očima…

        1. Jasné. Čím vyššie rozlíšenie, tým menší vplyv procesora. Pri rovnakom rozpočte spoločnom pre GK a CPU bude holt vždy dosahovaný vyšší herný výkon v zostave, kde viac peňazí padne na grafickú kartu. Kombo R5 7600 s RX 7900 XTX bude na hry v rozlíšení QHD samozrejme rýchlejšie ako R7 7800X3D s RX 7900 XT. On je ten X3D Ryzen asi skôr pre tých, čo nad výberom grafiky príliš nerozmýšľajú, nezvažujú lacnejšie možnosti, a rovno berú tú najvýkonnejšiu, GeForce RTX 4090. 🙂

          S výkonnejšou grafickou kartou ako je RTX 3080/4070 bude výkonnostný rozdiel v QHD vyšší, ale k teoretickému maximu (+23 % pre R7 7800X3D oproti R5 7600, testy v 720p) s úplnou elimináciou vplyvu GK bude mať vždy ďaleko.

        2. To přece není žádná novinka. Základní šestijádra mají tenhle status už od první generace Zen. Hodně zajímavé bude srovnání s chystanou i3, pokud se potvrdí, že Intel refreshi nadělí dvě jádra navíc. Bude tak možno nějaké stovky přerozdělit ještě i díky levnějším pamětem a deskám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *