O výsledky tohto modelu sme vás nemohli ochudobniť. Tesne pred vydaním druhej verzie DeepCool FD12 vydávame výsledky tej prvej, aby ste mali k dispozícii porovnanie. Nielen s technicky modernejším variantom, ale takisto s inými, konkurenčnými ventilátormi. Pokiaľ ide o vlastnosti ventilátora FD12, tak vo svojej cenovej kategórii sú už i tie atraktívne. Nakoniec, posúďte sami na základne stoviek meraní.
Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia
Súčasťou moderných ventilátorov je často aj osvetlenie. Nejedná sa už síce o „chladiaci“ parameter, ale pre niektorých používateľov je prítomnosť (A)RGB LED dôležitá. Preto v rámci testov meriame aj to, ako intenzívne toto osvetlenie je. Tieto testy ako jediné prebiehajú externe, mimo veterný tunel.
Svietivosť ventilátorov zaznamenávame v komore s reflexnými stenami. Takáto vnútorná úprava je dôležitá pre zvýšenie rozlíšenia na to, aby sme pri ventilátoroch s nižšou svietivosťou vôbec niečo namerali. Ale aj preto, aby sa namerané hodnoty nezlievali a bolo evidentné, ktorý ventilátor svieti sviac a ktorý menej.

Intenzita osvetlenia je snímaná vo vodorovnej polohe ventilátora, nad ktorým je snímač luxmetra (UNI-T UT383S). Ten je nacentrovaný na komory s priezorom na snímanie intenzity osvetlenia.
Osvetlenie regulujeme cez IR ovládač a odtieň nastavujem na úroveň RGB 255, 255, 255 (biela). Jas zaznamenávame pri maximálnej a minimálnej intenzite. Podľa toho ľahko zistíte, či je svietivosť ventilátora dostatočne vysoká, ale naopak i to, či je pre vás spodná úroveň dostatočne nízka.
Popri intenzite jasu meriame aj spotrebu, ktorá jje prináleží. To znovu cez bočník, ktorý je medzi zdrojom Gophert CPS-3205 a ovládačom (A)RGB LED. Po tomto získavame údaj o spotrebe osvetlenia. V grafoch ju udávame samostatne, ale aj v súčte so spotrebou motorčeka ako celkový maximálny príkon ventilátora.









Ďalšie si dáme tie P12 Pro Reverse. FD12 V2 až potom… nové ventilátory ID-Cooling ešte odtajňovať nemôžem (v marci… :)) a Phanteks T30-140 už máme v testlabe, hej. Sú na zozname. 🙂
No tak to teším 😉
Ešte vlastne budem musieť zmestiť tie ProArty. Ich vzorky zatiaľ nemáme, ale to bude otázka nasledujúcich týždňov či dní. A potom asi aj prídu na rad aj nejaké resty Corsairu, aby sme sa prepracovali k tým RS ventilátorom.
Hmm, potom tu máme na testy aj nejaké ventilátory Endorfy… a je celkom fajn, že Fractal Design samostatne nevydal tie zMomentumovatelé Aspecty X zo skriniek Pop 2 Air. No, ventilátorových testov bude výhľadovo asi pomerne dosť. 🙂
Jaká škoda absence P14 Pro Reverse, no. Ty jsou pro mě teď nejvíc.
Tých možností ventilátorov je toľko, že všetky skrátka nepokryjeme. Nedokážeme to. 🙂
Už ladím ucho na projev při nízkých RPM u toho 30mm
🦇🦉🦇 
Myslíte asi Phanteks T30-140? Na tie sa tešíme viacerí, haha. 🙂
ano, přesně tenhle
Inaq, dakedy sme sa bavili o 5-lopatkových ID Cooling… neviem, ktoré sú teraz v pláne, ale aha čo sa vynorilo u TR
https://www.thermalright.com/product/tl-n12-r5/
😀
Toho dizajnu sa budú chytať, si myslím, viacerí. Arctic ukázal, že to funguje dobre a s nejakými doplnkami (ako je napríklad tá obruč) skvelo (P12 A-RGB…), navyše je to výrobne lacné… 🙂
No jo, len keď sa toho chytil TR, tak si myslím, že to cenou len tak niekto asi neprekoná 😛
… tipujem 😉
Uvidíme… za aké ceny sa niekde predáva ten TL-N12-R5? 🙂
No pokiaľ viem, tak dlho na trhu nie je…a zatiaľ je to asi okolo 10€ …aj ARGB verzia …na koľko si to sadne… ktovie 😉
V každom prípade, môjmu slepému oku sa zdá, že tam bude aj nejaké to sklo (vo verzii bez RGB). 😵💫
To sa však na stránke TR samozrejme, ako obvykle, nedozvieme 😀
— „… že tam bude aj nejaké to sklo…“
Kde to vidíš? Podľa mňa je to PBT bez GF. Je ale pravda, že tento dizajn by bol s použitím nejakého pevnejšieho materiálu asi dosť zaujímavý. Hoci teda obruč zrejme musí stačiť. Minimálne zatiaľ, teda. 🙂
Tak som sa dohrabal k nejakým dátam, tak sklo to asi nie je …ale uhlík
Mal by to byť PBT+PC
Ale mali by mať FDB aj s magnetickou stabilizáciou 😳
https://manuals.plus/ae/1005009401776357
Hmm, uhlík. Ten je možno aj v iných PBT ventilátoroch? Neviem si totiž dosť dobre predstaviť, aký má tento prvok vplyv na pevnosť materiálu. A vôbec, či je to nejaká bežná, alebo raritná súčasť. 🙂
Nuž, či ho majú im iné neviem… pokiaľ to neuvedú…ale
„The primary purpose of using PC in PBT is to improve impact strength (toughness), particularly at low temperatures, and enhance dimensional stability while maintaining high chemical resistance.“
Jasné, vďaka za info. Priznám sa, že tie prvky a ich označovanie ako také naštudované nemám, hoci na to-do liste to dlhodobo je. Skratkou PC by som každopádne asi dal polykarbornát (a možno nesprávne?), z ktorého viem, že niektoré rotory sú (minimálne čiastkovo, neviem…). 🙂
Správne
Ten polykarbonát, že má vhodné skratkovité označenie PC? Mám informáciu, že ten materiál by sa mal používať na niektoré ventilátory s mliečnym svetlovodom. Ale neviem, v akej miere. Väčšina tých svetlovodivých rotorov mi príde subjektívne pomerne pružných a pritom z polykarbonátu sa robia aj chrániče hokejových prílb. Je ale pravda, že tie majú asi väčšiu hrúbku. 🙂