Analýza efektívneho 120 mm ventilátora DeepCool – FD12

O výsledky tohto modelu sme vás nemohli ochudobniť. Tesne pred vydaním druhej verzie DeepCool FD12 vydávame výsledky tej prvej, aby ste mali k dispozícii porovnanie. Nielen s technicky modernejším variantom, ale takisto s inými, konkurenčnými ventilátormi. Pokiaľ ide o vlastnosti ventilátora FD12, tak vo svojej cenovej kategórii sú už i tie atraktívne. Nakoniec, posúďte sami na základne stoviek meraní.

Vibrácie, os Z







Prečo niekedy pri ventilátore chýba hodnota? Dôvodov môže byť viac. Obvykle je to preto, že nebolo možné daný ventilátor zregulovať na cieľovú hladinu hluku. Niektoré majú vyššie minimálne otáčky (alebo otáčky sú aj nízke, ale má príliš hlučný motorček) alebo sa jedná o pomalší ventilátor, ktorý si na vyššie decibely nedosiahne. Výsledky v grafoch chýbajú ale aj vtedy, ak sa rotor šúcha o sito nylonového filtra. Vtedy túto kombináciu vyhodnocujeme ako nekompatibilnú. A nula v grafoch je prirodzene aj v situáciách, kedy nameriame 0,00. To je častý jav pri mimoriadne nízkych otáčkach s prekážkami alebo v rámci meraní vibrácií.


Contents

DeepCool AK700 Digital NYX: Jedna hrubšia veža (s displejom)

Relatívne hrubšia veža a až sedem trubíc na odvod tepla. Vyžarovacia plocha rebier chladiča DeepCool AK700 Digital NYX je pomerne veľká, hoci na jej ochladzovanie slúži jediný ventilátor. Atraktívne to môže byť pre tých, ktorý uprednostňujú (typicky nad vodníkmi) chladiče typu veža, ale zároveň stoja o čo najlepšiu kompatibilitu s pamäťami, ktoré mnohé dvojvežové konštrukcie blokujú. Celý článok „DeepCool AK700 Digital NYX: Jedna hrubšia veža (s displejom)“ »

Contents

Computex 2026: Ďalšie novinky stojace za pozornosť

Computex 2026 opäť potvrdil, že ide o najdôležitejšie podujatie vo svete počítačového hardvéru. Hoci sme nemohli byť fyzicky pri každej prezentácii a navštíviť všetkých vystavovateľov, viaceré predstavené produkty rozhodne stoja za zmienku. Pozrime sa teraz na novinky spoločností DeepCool, Phanteks, Lian Li a Thermal Grizzly, ktoré počas veľtrhu predstavili nové technológie, chladiace riešenia aj netradičné konštrukčné prístupy. Celý článok „Computex 2026: Ďalšie novinky stojace za pozornosť“ »

Contents

DeepCool FD12 V2: Maximálny prietok, minimálna cena

Nižšia cena, vyššia chladiaca efektivita. Týmto sa (oproti svojim predchodcom) vyznačujú ventilátory FD12 V2. Viacerými spôsobmi sa DeepCool pričinil na tom, aby boli aerodynamické výsledky novších ventilátorov FD12 (V2) atraktívnejšie, aj keď sú lacnejšie. Mnohé vyriešila rotorová obruč s ktorou sa predtým nepracovalo. Arctic (s ventilátormi P12 Pro) by sa mal mať na pozore. Celý článok „DeepCool FD12 V2: Maximálny prietok, minimálna cena“ »

Contents

Komentáre (20) Pridať komentár

  1. Ďalšie si dáme tie P12 Pro Reverse. FD12 V2 až potom… nové ventilátory ID-Cooling ešte odtajňovať nemôžem (v marci… :)) a Phanteks T30-140 už máme v testlabe, hej. Sú na zozname. 🙂

      1. Ešte vlastne budem musieť zmestiť tie ProArty. Ich vzorky zatiaľ nemáme, ale to bude otázka nasledujúcich týždňov či dní. A potom asi aj prídu na rad aj nejaké resty Corsairu, aby sme sa prepracovali k tým RS ventilátorom.

        Hmm, potom tu máme na testy aj nejaké ventilátory Endorfy… a je celkom fajn, že Fractal Design samostatne nevydal tie zMomentumovatelé Aspecty X zo skriniek Pop 2 Air. No, ventilátorových testov bude výhľadovo asi pomerne dosť. 🙂

          1. Tých možností ventilátorov je toľko, že všetky skrátka nepokryjeme. Nedokážeme to. 🙂

      1. Toho dizajnu sa budú chytať, si myslím, viacerí. Arctic ukázal, že to funguje dobre a s nejakými doplnkami (ako je napríklad tá obruč) skvelo (P12 A-RGB…), navyše je to výrobne lacné… 🙂

        1. No jo, len keď sa toho chytil TR, tak si myslím, že to cenou len tak niekto asi neprekoná 😛
          … tipujem 😉

            1. No pokiaľ viem, tak dlho na trhu nie je…a zatiaľ je to asi okolo 10€ …aj ARGB verzia …na koľko si to sadne… ktovie 😉
              V každom prípade, môjmu slepému oku sa zdá, že tam bude aj nejaké to sklo (vo verzii bez RGB). 😵‍💫
              To sa však na stránke TR samozrejme, ako obvykle, nedozvieme 😀

              1. — „… že tam bude aj nejaké to sklo…“

                Kde to vidíš? Podľa mňa je to PBT bez GF. Je ale pravda, že tento dizajn by bol s použitím nejakého pevnejšieho materiálu asi dosť zaujímavý. Hoci teda obruč zrejme musí stačiť. Minimálne zatiaľ, teda. 🙂

                  1. Hmm, uhlík. Ten je možno aj v iných PBT ventilátoroch? Neviem si totiž dosť dobre predstaviť, aký má tento prvok vplyv na pevnosť materiálu. A vôbec, či je to nejaká bežná, alebo raritná súčasť. 🙂

                    1. Nuž, či ho majú im iné neviem… pokiaľ to neuvedú…ale
                      „The primary purpose of using PC in PBT is to improve impact strength (toughness), particularly at low temperatures, and enhance dimensional stability while maintaining high chemical resistance.“

                    2. Jasné, vďaka za info. Priznám sa, že tie prvky a ich označovanie ako také naštudované nemám, hoci na to-do liste to dlhodobo je. Skratkou PC by som každopádne asi dal polykarbornát (a možno nesprávne?), z ktorého viem, že niektoré rotory sú (minimálne čiastkovo, neviem…). 🙂

                    3. Ten polykarbonát, že má vhodné skratkovité označenie PC? Mám informáciu, že ten materiál by sa mal používať na niektoré ventilátory s mliečnym svetlovodom. Ale neviem, v akej miere. Väčšina tých svetlovodivých rotorov mi príde subjektívne pomerne pružných a pritom z polykarbonátu sa robia aj chrániče hokejových prílb. Je ale pravda, že tie majú asi väčšiu hrúbku. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *