AOC 16T2 – príručný monitor na cesty

Obrazové vlastnosti

Zastávam názor, že 14-palcové notebooky sú ideálna kombinácia kompaktných rozmerov a dostatočne veľkej obrazovky na prácu. Platí to obzvlášť v stiesnených podmienkach, ako je lietadlo či autobus, kde už klasické 15,6-palcové modely pôsobia neohrabane. Na reálnu prácu je 14″ notebooky ideálne dokovať k externému monitoru. Čo však v prípade, že ste na cestách a na mieste určenia vás stolový monitor nečaká?

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 15,6″ a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 1920 × 1080 px, antireflexnú úpravu a podporuje 10 bodový multitouch, teda ovládanie dotykom. Samozrejmosť je bežná 60 Hz obnovovacia frekvencia a výrobca hovorí tiež o maximálnom 250 nitovom jase, kontraste 700:1 či odozve 4 ms (GtG). Monitor vie zobrazovať signál cez HDMI aj USB-C. Pri prvom však budete musieť monitor aj napájať cez nabíjačku. V prípade USB-C dokáže monitor fungovať len za použitia jedného kábla. Taktiež je potrebné spomenúť, že pri HDMI režime budete musieť pripojiť aj kábel USB, ak chcete využívať dotykové ovládanie. Pri USB-C je signál, napájanie aj dotyk riešený len jedným káblom, čo je veľká výhoda.

Kvalita zobrazenia je pomerne priemerná a na grafickú prácu sa zrovna nehodí. Namerali sme 65% sRGB, 51 % AdobeRGB, 51 % DCI-P3, čo sú azda jedny z najhorších hodnôt, aké sme tu videli. Farebná odchýlka Delta E s hodnotou 2,71 tiež nepatrí medzi najlepšie a pomerne zlú uniformitu sme si tiež spomínali pri zobrazení čiernej farby, čo potvrdila aj sonda vo forme červenej zóny v ľavom hornom rohu. Naopak gamma je pomerne dobrá s hodnotou 2,2 a menšou odchýlkou a jas 250,7 nitu presne zodpovedá špecifikáciám. Nameraný kontrast 840:1 je dokonca o niečo vyšší, než udáva výrobca. Monitor je vhodný najmä na kancelársku prácu, písanie textov a povedzme prezentácie. Na úpravu fotografií a videí sa ale nehodí.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch zrýchlenia (Overdrive).

V základnom nastavení sme namerali 25,0 ms, postupným prepínaním na režimy Slabé, Střední a Silné vidíme mierne zníženia na hodnoty 24,9, 24,8 a 24,5 ms. Z týchto hodnôt je zrejmé, že nejde o žiaden rýchly herný panel, nakoľko top monitory dosahujú hodnoty pod 10 ms. Monitor je teda primárne určený na kancelársku prácu a na hranie bude zrejme lepšie použiť displej vášho notebooku.

Neherné zameranie je vidieť aj pri ghostingu, ktorý je v režimoch vypnuto a slabé pomerne viditeľný. Mierne zlepšenie je vidieť v režime Střední, no režim silné má zase extrémny inverse ghosting, ktorý naozaj vidieť nechcete. Pri bežnej práci s textami by som sa teda veľmi neobťažoval vôbec meniť nastavenie zrýchlenia a nechal by som ho na vypnutom.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc

Příchod technologie OLED do herních monitorů trval dlouho a šel tak trochu oklikou, kdy nejpočetnější jsou velkoplošné monitory založené na panelech z televizí, kde se OLEDy uchytily dřív. Už se ale konečně objevují i standardní herní modely v obvyklých stolních velikostech a také s rozlišením, které je pro hry dnes asi pořád optimální – 2560 × 1440 bodů. AOC teď vydává takový herní model s úhlopříčkou 26,5 palce a 240Hz frekvencí. Celý článok „Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc“ »

  •  
  •  
  •  

Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C

V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD. Celý článok „Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Cena se mi nějako nezdála. Až v závěru jsem se dozvěděl, že je panel vybavený 8000mAh aku a cena začala dávat smysl. Nechcete kapacitu/možnost vestavěné baterie uvádět raději hned v úvodní tabulce? Nepohrdl bych podobným, ale dotykovým, bez baterie.

    1. Prítomnosť batérie som doplnil do tabuľky aj do sprievodného textu prvej kapitoly. V rýchlosti bola snaha nájsť aj to, koľko článkov má a akého typu, ale žiaľ neúspešne. Na to už bude musieť mrknúť Tomáš, ak teda ešte ten monitor ešte má u seba.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *