ASRock B660 Steel Legend alebo najlacnejšia doska v testoch

Ako to vyzerá v BIOSe

Nízka cena v prípade základnej dosky so sebou prináša zopár netradičných obmedzení. Takých, ktoré u konkurenčných modelov za podobné peniaze často nebývajú. Niektoré z nich sú z radu bezpečnostných, aby nedošlo k zbytočnému poškodeniu kritických súčiastok. Pre zákazníka, ktorý si kupuje v tejto cenovej triede bežnú, rozumne nastavenú zostavu, trápiť nebudú a šetriť s B660 Steel Legend môže byť výhodné.

Ako to vyzerá v BIOSe

Priechod nastaveniami BIOSu začneme tradične na úvodnej obrazovke EZ módu. Na nej okrem tradičného prehľadu o pripojených komponentoch môžete aktivovať pamäťový profil (XMP), ale napríklad aj povoliť alebo zakázať napájacie limity odporúčané Intelom. Z pohľadu rozhraní iných výrobcov je toto pomerne neobvyklé, ale užitočné. Predsa len ručná úprava napájacích limitov už patrí medzi pokročilejšie nastavenia. A tie sú minimálne nad rámec začiatočníkov alebo používateľov, ktorí sa o hardvér zase až tak nezaujímajú a takéto „on/off“ tlačidlo im výrazne uľahčí život.

ASRock vie, že napájacia kaskáda je na hrane toho, čo môžu vyžadovať najvýkonnejšie procesory v booste a preto nepustí nastavenia limitov nad 241 W. zadanie vyššej hodnoty je vyhodnotené ako chybný vstup. Továrenské nastavenia napájacích limitov sú pritom rôzne v závislosti od použitého procesora. Napríklad s Core i9-12900K je tak PL1 ako i PL2 nastavené na 241 W (teda vrchnú hranicu pre boost). Frekvencie a výkon tak budú bez ohľadu na trvanie záťaže konštantné.

Zníženie PL1 na hodnotu TDP (125 W) však možné prirodzene je, a to už i tým tlačidlom „Load Intel base Power Limit Settings“, o ktorom sme už písali. Takéto správanie sa bude zrejme týkať všetkých K(F) procesorov, u ktorých sa počíta s tým, že používateľ očakáva stabilne vysoký výkon.

   

Iný model je pri úspornejších procesorov bez otvoreného násobiča. Pri nich naopak, ak nechcete obmedzovať dosahované frekvencie 65 W (alebo nižšími) musíte predvolené načítanie limitov Intelu vypnúť. Inak bude maximálny výkon CPU dosahovaný iba počas prvých 28 sekúnd záťaže.

V sekcii „OC Tweaker“ je možné si tradične upraviť aj nastavenia pamätí, vrátane podrobných volieb časovania. Pri pamätiach s 3600 MHz doska automaticky nastavuje ešte Gear 1, čo znamená, že sa neznižuje priepustnosť pamäťového radiča (IMC) v procesore.

Technológiu ReSizable BAR ASRock nazýva C.A.M (Clever Access Memory). Na rozdiel od dosiek iných výrobcov je vo východiskových nastaveniach povolená. Aby všetko fungovalo (a výsledkom bol požadovaný vyšší grafický výkon), musí byť podpora aj na strane BIOSu grafickej karty. Radeony RX 6000 ju majú všetky, GeForce od RTX 3060 tiež, ale staršie modely (typicky RTX 3090, 3080, 3070 či 3060 Ti) možno budú vyžadovať novší BIOS grafickej karty.

Pozoruhodné je v prípade ASRocku aj rozhranie na aktualizáciu BIOSu. Jednak je možná aktualizácia priamo cez internet (Internet Flash), a to sme stále v UEFI, jednak cez Instant Flash s rýchlym nájdením (a okamžitým aktualizovaním) BIOSu na flashdisku. U iných výrobcov je všetko trochu zdĺhavejšie.

Do UEFI je integrované aj rozhranie na správu osvetlenia – ASRock Polychrome RGB. Rovnomenná aplikácia existuje aj pre operačné systémy Windows. Tu i tam si môžete nastaviť efekty a farby RGB LED pre každý z konektorov (3× ARGB LED/5 V a 1× RGB LED/12 V) či RGB LED, ktoré sú súčasťou PCB (reč o nich bola v predošlej kapitole) alebo chladiča čipsetu. Vybraný efekt sa dá synchrónne nastaviť pre všetky osvetlené prvky, vrátane rýchlosti farebných priechodov. V prípade statickej farby je možnosť si jej odtieň nastaviť plynulo. Možnosť úpravy jasu ale chýba.

   

Chýba aj teplotný snímač pre čipset, respektíve jeho južný mostík. Okrem zahrievania CPU má B660 Steel Legend ešte prehľad nad zahrievaním „základnej dosky“. Ťažko však odhadovať, kde sa tento snímač nachádza. V okruhu napájacej kaskády však nebude, pretože aj vo vysokej záťaži CPU hlási vždy veľmi nízku teplotu, pod 30 °C. Je možné, že bude umiestnený niekde medzi slotmi PCI Express, pretože v hernej záťaži teplota na ňom trochu stúpa (zrejme spolu s vyššiu teplotou vzduchu v jeho okolí).

Každopádne je to jeden z dvoch bodov, podľa ktorého si môžete prispôsobiť vývoj krivky otáčok na reguláciu otáčok ventilátorov. Prvý je tradične teplotný snímač v procesore. Oproti väčšine iných dosiek chýba prepínač DC/PWM. Možná je v širokom rozsahu ale aj lineárna regulácia napätia u ventilátorov s trojpinovými konektormi.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

První grafika Battlemage v detailech: Parametry a fotky Arc B580

Včera jsme tu měli uniklé specifikace nové generace grafik Nvidia. Také Intel má v prosinci uvést své nové grafiky – karty Arc generace Battlemage. A také ty teď poodhalil průsak informací. Zatím není jasné, jaké všechny modely Intel příští měsíc uvede, ale minimálně jedna už je jasná: Arc B580. Tato karta unikla v databázi zboží a poté ASRock prozradil model, který chystá, čím také potvrdil parametry této grafiky. Celý článok „První grafika Battlemage v detailech: Parametry a fotky Arc B580“ »

  •  
  •  
  •  

256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu

Na začátku roku přišel upgrade v kapacitách paměťových modulů DDR5 pro PC, když se na trhu objevily 24GB a 48GB moduly. Tyto paměti byly založené na 24Gb čipech. Ovšem vypadá to, že brzo přijde další skok a na trh by se už brzo mohly dostat i 64GB moduly, které dovolí osadit do běžných desktopových PC až 256 GB RAM. A do notebooků nebo Mini-ITX desek 128 GB. Výrobci desek se už chystají, tentokrát snad nebudou problémy s kompatibilitou. Celý článok „256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu“ »

  •  
  •  
  •  

Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť. Celý článok „Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *