Záver
Nízka cena v prípade základnej dosky so sebou prináša zopár netradičných obmedzení. Takých, ktoré u konkurenčných modelov za podobné peniaze často nebývajú. Niektoré z nich sú z radu bezpečnostných, aby nedošlo k zbytočnému poškodeniu kritických súčiastok. Pre zákazníka, ktorý si kupuje v tejto cenovej triede bežnú, rozumne nastavenú zostavu, trápiť nebudú a šetriť s B660 Steel Legend môže byť výhodné.
Záver
Na ASRock B660 Steel Legend sa mnohí pozerajú cez prsty, a to iba z jedného dôvodu – „slabé VRM s vysokým zahrievaním“. To je ale veľmi povrchný pohľad na vec. Isteže, napájacia kaskáda je slabšia ako u TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 oproti ktorej doska ASRock väčšinou ťahá za kratší koniec aj v iných smeroch.
Vyšší procesorový výkon na jednotku spotreby (než na TUF Gaming B660 Plus WiFi D4) je ale dosahovaný na B660 Steel Legend. A to celkom výrazne. Nejde ani tak o to, že by boli v rámci napájacej kaskády použité efektívnejšie súčiastky, ale o to, že má B660 Steel Legend zastropované PL2 na 241 W a viac mu uzdu nepovolíte. To znamená, že ASRock pracuje s nižším, menej agresívnym napätím a napájanie príliš neprepaľuje. Rozdiel je pritom zhruba 50 W (cca 20 % z celkovej spotreby), o ktoré je odber CPU nižší. ASRock ide na spodnej hranici svojich možností, ale tak, že výpočtový ani herný výkon procesora nijako neobmedzuje. Ba dokonca sú vo vysokej záťaži s inštrukciami AVX dosahované o 200 MHz vyššie frekvencie, čo sa dá, samozrejme, ovplyvniť aj úpravou negatívneho ofsetu aj ručne.
V hernej záťaži sú už frekvencie CPU rovnaké (4,9 GHz) a spotreba dosky ASRock je zase nižšia. Už nie tak výrazne a neurčuje to tlak na nižšie napájacie limity, ale zase to svedčí o efektívnejšej správe napätia. A že s Core i9-12900K lezú teploty napäťových regulátorov nad 100 °C? To je fakt, ale pri odbere 220 W, ktoré sa s praxou stretávať nebudú. Pri záťaži o sto wattov nižšej (okolo 125 W) je zahrievanie aj bez chladičov do 65 °C, čo je už v poriadku, s dostatočnou rezervou. Na fungovanie s Core i5-12×00(F) je to po stránke napájania a prevádzkových vlastností skvelá doska, efektívnejšia než TUF Gaming B660 Plus WiFi D4. Nižšiu efektivitu má za určitých okolností (s výkonnejšími CPU) iba mimo záťaže, kde dokým dostatočne neznížite limit PL1, dosahuje jednu z najvyšších spotrieb.
Niekto by mohol namietať, že sa na podobné a i lepšie výsledky podvoltovaním dostane aj s doskou Asus. Ale koľko ľudí toto robí? Výbavu má ASRock B660 Steel Legend slabšiu vo všetkých smeroch a preto túto dosku už viac gloryfikovať nebudeme. Bolo však dôležité poukázať na to, že menej robustné VRM nemusí znamenať horšiu voľbu. Najmä, keď recenzenti často testujú s príliš výkonnými procesormi a súdy vynášajú na základe nepraktických výsledkov.
Oproti TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 doska B660 Steel Legend nemá antény WiFi, má pomalší jeden z konektorov M.2 na SSD, menej portov USB na zadnom paneli, ale zase má k dobru dva porty SATA a osvetlenie RGB LED. Záleží teda na tom, čo preferujete. Zvukový adaptér je v obidvoch prípadoch rovnaký, zastaraný Realtek ALC897. Sieť je 2,5-gigabitová (Realtek RTL8125B), prenosové rýchlosti sú podobné, aj keď Intel I225-V na konkurenčnej doske je o chlp rýchlejší. Skôr nižšiu efektivitu na ASRocku má aj chladič SSD.
A potom sú tu ešte nejaké výkonnostné rozdiely. S výkonnejším procesorom v nižšom rozlíšení Full HD ASRock obvykle nejaké to percento na dosku TUF za podobné peniaze stráca. V hrách Borderlands 3 a Metro Exodus sú to ešte iba 2 %, v Total War Saga: Troy 3 %, v Shadow of the Tomb Raider už 6 % a v F1 2020 je to už z pohľadu priemerných fps až 9 %. Čím slabšiu grafickú kartu oproti RTX 3080 (s ktorou testujeme my) máte, tým viac sa budú tieto rozdiely zmenšovať. Alebo so zvýšením rozlíšenia na UHD, keď doska TUF má náskok nanajvýš 1 % (v F1 2020 a SOTTR) či sa dokonca do vedenia (o 2 % v TWST) dostáva B660 Steel Legend.
Pozoruhodné je, že s Core i5-12400 sú dosahované obvykle lepšie výsledky na doske ASRock, a to i v rozlíšení FHD. O toľko, koľko bola B660 Steel Legend s Core i9-12900K v F1 2020 mínuse, je teraz v pluse (t.j. o 9%). Potom má 5 % navrch aj v Metre Exodus a pomalšia nie je ani v Total War Saga: Troy. S rôznymi komponentmi sa môžu tieto pomery prirodzene trochu líšiť, ale minimálne sa znovu ukazuje, že doska ASRock lepšie funguje s úspornejšími procesormi. A to aj vo veľmi vysokej záťaži, napríklad pri 3D renderovaní, kde sú s Core i9-12900K dosahované najslabšie výsledky a s Core i5-12400 jedny z najlepších. Aj keď je to všetko natesno, o jednotkách percent. V čele je B660 Steel Legend aj v jednovláknovej záťaži pri kódovaní zvukovej nahrávky, hoci dosahované frekvencie jednojadrového boostu sú paradoxne najnižšie.
ASRock Steel Legend sa profiluje ako výborná voľba k úspornejším procesorom Alder Lake so strednej triedy. Dosahuje s nimi nadpriemerný výkon aj nadpriemernú efektivitu. Tak v porovnaní s TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 za podobné peniaze ako aj oproti výrazne drahším základným doskách. Musíte však akceptovať slabšiu konektivitu, ktorá je podpriemerná aj v tejto cenovej kategórii.
ASRock B660 Steel Legend |
+ Slušný pomer cena/hodnota |
+ Vysoký výkon na watt aj s najvýkonnejšími procesormi... |
+ ... ale najmä efektívny chod s úspornejšími, na ktoré je doska lepšie optimalizovaná |
+ V záťaži vždy efektívna správa napájania |
+ S Core i5-12400 často o trochu vyšší výkon aj ako na výrazne drahších doskách |
+ Až tri sloty M.2 na SSD, z toho dva štvorlinkové s podporou PCIe 4.0 |
+ Interný konektor USB typu C s podporou štandardu 3.2 gen. 2×2 |
+ Nadpriemerný počet (6) konektorov SATA |
- Eventuálne vyššia spotreba mimo záťaže |
- Jeden zo slotov M.2 je brzda modernejších SSD (iba s podporou PCIe 3.0 ×2) |
- V prvom slote trochu nedomyslené istenie SSD s vlastným chladičom |
- Zadný panel nepočíta s pripojením externých antén WiFi |
- Vyššie zahrievanie VRM, ale nejde o žiadnu tragédiu |
- Zastaraný zvukový čip Realtek ALC897 |
Orientačná koncová cena: 174 eur/4305 Kč |
Testovacie hry máme z Jamy levovej
Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)
- Contents
- ASRock B660 Steel Legend v detailoch
- Ako to vyzerá v BIOSe
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Borderlands 3
- F1 2020
- Metro Exodus
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Fotky: Adobe Photoshop, Affinity Photo, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Rýchlosti slotov M.2 (SSD)
- Rýchlosti portov USB
- Rýchlosť ethernetu
- Vývoj spotreby (EPS + ATX konektor) bez limitov spotreby napájania
- Vývoj spotreby (EPS + ATX konektor) s limitmi napájania podľa Intelu
- Celková spotreba (EPS + ATX konektor)
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Zahrievanie VRM – termovízia Vcore a SOC
- Zahrievanie SSD
- Zahrievanie čipsetu (južný mostík)
- Záver