ASRock B660 Steel Legend alebo najlacnejšia doska v testoch

ASRock B660 Steel Legend v detailoch

Nízka cena v prípade základnej dosky so sebou prináša zopár netradičných obmedzení. Takých, ktoré u konkurenčných modelov za podobné peniaze často nebývajú. Niektoré z nich sú z radu bezpečnostných, aby nedošlo k zbytočnému poškodeniu kritických súčiastok. Pre zákazníka, ktorý si kupuje v tejto cenovej triede bežnú, rozumne nastavenú zostavu, trápiť nebudú a šetriť s B660 Steel Legend môže byť výhodné.

Cenovo je ešte pod Asus TUF Gaming B660 Plus WiFi D4, čo je najlacnejšia základná doska na platforme LGA 1700, ktorú sme doteraz testovali. Tej sme udelili aj ocenenie „Smart Buy!“ a svojim spôsobom je tak pre ASRock B660 Steel Legende etalón. Pritom však ide dosky, ktoré sú v mnohých ohľadoch odlišné. ASRock skrátka mieri na trochu inú cieľovú skupinu.


ASRock B660 Steel Legend

Doska je postavená na čipe Intel B660 a podporuje pamäte typu DDR4. Súčasne sa jedná o dostatočne lacný návrh, nad ktorým pri zostavovaní počítača strednej triedy budete zrejme uväzovať alebo minimálne sa dostane do širšieho výberu.

Formát B660 Steel Legend je ATX. Geometria PCB s rozmermi 305 × 244 mm sa od bežných odlišuje iba ostrejšími rohmi. Tie sú namiesto typického zaoblenia prakticky zrezané v 45-stupňovom uhle.

Inak tvar PCB od bežného nijako nevybočuje a prítomný je aj plný počet montážnych dier, ktoré práve ASRock zvykne z pravej strany rôzne redukovať pre rôzne vizuálne prvky (spomeňte napríklad na B365 Phantom Gaming 4). Tie nechýbajú ani tu, ale ASRocku sa podarilo zachovať štandardné rozloženie. Teda až na 24-pinový konektor, ktorý je ponorený dovnútra výraznejšie. To preto, aby sa vedľa neho zmestil osvetlený nápis „Steel Legend“.

   

Na pozíciu slotov DIMM vyššie uvedené nemá žiadny vplyv a vzdialenosť medzi kontaktmi prvého a stredom pätice CPU, je tradičných 56 mm. To znamená, že je zachovaná rovnako dobra podpora pamätí s procesorovými chladičmi ako aj na iných doskách. Akurát sú napäťové regulátory, kondenzátory a cievka napájacej kaskády RAM v menšej medzere (medzi posledným spotom a konektorom ATX), než to obvykle býva.

V osi konektora ATX, čiže s väčším odstupom od okraju PCB, sú aj interné konektory USB (3.2. gen2 × 2 a 3.2 gen. 1) a 3-pinové konektory na pripojenie periférii ARGB LED. Na tejto pravej strane má základná doska aj svoje vlastné osvetlenie. Vedľa slotov DIMM je sedem RGB LED a nižšie, vedľa konektorov SATA sú potom štyri. Umiestnené sú na zadnej strane PCB, aby neožarovali priamo, ale aby bolo svetlo tlmene odrážané od plechu PC skrinky. Efekt osvetlenia je tak, rovnomerne rozptýlený okolo obrysu základnej dosky.

Keďže sa jedná o lacnejšiu dosku, kde sú možné rôzne úspory, odmerali sme hrúbku PCB. Tá sa od drahších (a drahých) základných dosiek s 1,6 mm neodlišuje.

Šetrenie na chladičoch SSD už však ASRock nezaprie. K dispozícii je totiž iba jeden, na prvom slote M.2. Do páru by sa prirodzene zišiel aj druhý (ako to má napríklad aj TUF B660 Plus WiFi D4), na tretí slot, ktorý je takisto vysokorýchlostný s pripojením štyroch liniek PCI Express.

Za poznámku k prvému slotu M.2, respektíve k montáži SSD stojí ešte jeden fakt. Ak chladič dodávaný spolu s doskou nepoužijete, pretože má SSD vlastný, tak na stabilnú montáž treba vymeniť dištančné stĺpiky. Predinštalovaný má zúžené hrdlo a počíta s hrúbkou dodávaného chladiča. Bez neho bude mať SSD na jednej strane vôľu. Riešenie tejto situácie je ale pomerne jednoduché – stĺpik je iba naskrutkovaný a stačí ho prehodiť s nejakým z inej, voľnej pozície.

Horšie je, keď využívate všetky sloty. Pre takéto prípady by bolo preto vhodné, keby ASRock v rámci príslušenstva dodával navyše jeden štandardný stĺpik. Predsa len tých SSD, ktoré majú svoj chladič, je pomerne dosť a špeciálne medzi tými s podporou PCIe 4.0.

Ešte zopár dôležitých informácií k PCI Express. Prvý slot PCIe ×16 podporuje štandard 5.0. Druhý je už PCIe 4.0 a iba štvorlinkový. Zvyšné dva sloty PCI Express sú jednolinkové s podporou štandardu 3.0.

Nadštandardne pomalý je tu jeden z troch slotov M2. Na SSD. Prostredný je pripojený iba dvoma linkami PCIe a podporuje iba štandard 3.0. Za pochvalu stojí ale aspoň umiestnenie tohto najpomalšieho slotu M.2 pod prvý slot PCIe ×16. Ako viete z našich testov, tak chladenie SSD tu môže byť pre intenzívnejšie zohrievanie vzduchu grafickou kartou horšie, ale v kombinácii s nižším výkonom (a tým pádom aj spotrebou a zahrievaním) SSD sa minimalizuje vznik kritických scenárov. Inými slovami, radič SSD brzdené dvoma linkami rozhrania PCI Express sa pravdepodobne na veľmi vysoké teploty len tak nevyšplhá ani nepriaznivom prostredí. Mimochodom, tento slot M.2 ako jediný podporuje aj SSD SATA.

Možností pripojenia SSD SATA, aj v rámci palcových úložísk, má doska nadštandardne. To až cez šesť konektorov, z ktorých žiadny nezdieľa linky s konektormi PCI Express. Znamená to, že eventuálne môžete využiť všetky konektory (M.2 a SATA) súčasne. Dva konektory SATA sú pritom pripojení z externého radiča ASMedia ASM1061.

Na doske je aj štvrtý slot M.2, ale ten už s kľúčom typu E, teda na pripojenie RF modulu WiFi a Bluetooth. Škoda len, že zadný panel dosky nemá žiadne konektory SMA na externé antény a ani z ich montážou nepočíta. ASRock na zadný panel pozíciu pre ne nevyhradil, hoci by sa popri tejto portovej výbave pohodlne zmestila. Časť konektorov (HDMI 2.0, DisplayPort 1.4a, USB-C), ale i tlačidlo BIOS flashback sú neefektívne rozložené iba do jedného radu. Stačilo by dať konektor DP nad konektor HDMI, ako sa to bežne robí a priestor na konektory pre antény by sa našiel.

Pôjde však zrejme o úmyselné šetrenie a jalový priestor medzi externými portami I/O vnikol zámerne. Oproti TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 však v tomto B660 Steel Legend ťahá za kratší koniec. Viac možno mohlo byť aj portov USB. Z tých, čo sú, je ale väčšina štandardu 3.2 gen. 1 (4). Konektor USB typu C je 10-gigabitový (3.2 gen. 2) a k dispozícii sú aj dva porty USB 2.0 typicky na pripojenie periférií (klávesnici a myši), ktoré vyššie prenosové rýchlosti nepotrebujú. Na zadný panel sa dostal aj konektor PS/2 v plnej zostave sú na rozdiel od Biostar B660GTA aj audiokonektory, vrátane optického výstupu S/PDIF. Zvukový adaptér je už ale slabší, Realtek ALC897. Ten má doska ASRock s TUF Gaming B660 Plus WiFi D4 spoločný.

Napájacia kaskáda je „iba“ 9-fázová. Je však dôležité brať do úvahy to, použitie akých procesorov táto doska očakáva. Modely so TDP 65 W zvládne pohodlne aj v booste s vyššou spotrebou a ošetrené má aj to, aby nedochádzalo k prehrievaniu VRM ani v prípade použitia najvýkonnejších Core i9, vrátane 12900KS. Na to sa ale pozrieme až v nasledujúcej kapitole s rozborom BIOSu.

Teraz zaostrime ešte na to, z čoho sa napájacia kaskáda CPU a SOC skladá. Na začiatku je dvojkanálový PWM ovládač Richtek RT3628AE, ktorý okrem jednej fázy (SOC) so SinoPower SM4508NH a SM4373NAKP spravuje najmä napäťové regulátory Vishay SiC654 (Vcore). Maximálne prúdové zaťaženie v špecifikáciách majú 50 A, celkovo 450 A (keďže ich je deväť).

   

Najvyššia efektivita býva však dosahovaná okolo 30 % a do 50–60 % je možné ich pohodlne chladiť jednoduchšími profilmi, aké sú použité aj v tomto prípade. Jedná sa o hliníkové monolity s hmotnosťou 69 a 85 gramov. Na dosiahnutie väčšej vyžarovacej ploche ASRock na pasívoch vytvoril zopár rebier a zárezov.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu

Na začátku roku přišel upgrade v kapacitách paměťových modulů DDR5 pro PC, když se na trhu objevily 24GB a 48GB moduly. Tyto paměti byly založené na 24Gb čipech. Ovšem vypadá to, že brzo přijde další skok a na trh by se už brzo mohly dostat i 64GB moduly, které dovolí osadit do běžných desktopových PC až 256 GB RAM. A do notebooků nebo Mini-ITX desek 128 GB. Výrobci desek se už chystají, tentokrát snad nebudou problémy s kompatibilitou. Celý článok „256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu“ »

  •  
  •  
  •  

Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť. Celý článok „Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool“ »

  •  
  •  
  •  

Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000

První Threadrippery na platformě X399 byly výhodná CPU pro mnohovláknové úlohy. Generace 3000 s architekturou Zen 2 dost zdražila, pořád však měla relativně dostupnou platformu TRX40, kterou pak ale AMD zrušilo a v generaci 5000 se Zenem 3 už byla jen drahá platforma WRX80 s Threadrippery Pro. Nové Threadrippery generace 7000 se Zenem 4 ale opět přijdou i v levnější ne-Pro verzi. Máme potvrzení, že se pro ně chystá platforma TRX50. Celý článok „Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *