Kdy vyjdou první Radeony RX 7000? Prý jen pár týdnů po Lovelace

První GPU s architekturou RDNA 3 nevyjdou o moc později než GeForce RTX 4000

Měli jsme tu v poslední době vícekrát informace o tom, na kdy to vypadá s vydáním nové generace grafik Nvidia (GeForce RTX 4000 s architekturou Lovelace, respektive možná Ada). U konkurenčních grafik Radeon jsme takové záchytné body neměli, takže nebylo jasné, jak dlouho bude AMD trvat, než proti novinkám Nvidie postaví nějakou konkurenci. Teď se konečně nějaké údaje objevily, byť je zatím třeba je brát s obvyklou rezervou.

Informace o zamýšleném termínu vydání nové generace Radeonů přinesl leaker Greymon55 a má podle něj pocházet od spolehlivého zdroje. Vydání grafik generace RDNA 3 by dle jeho informátora mělo být v období tvořeném koncem října a první polovinou listopadu (asi tedy něco ve stylu 20. 10. až 15. 11.) letošního roku. Doslova je uvedeno, že by vydání mělo být „koncem října“, nebo nejpozději do poloviny listopadu.

Nová generace grafik AMD s architekturou RDNA 3, asi značená jako Radeony RX 7000 (pokud se schéma nezmění), by tedy měla vyjít v podobném čase nebo s krátkým zpožděním proti novým grafikám Nvidie. U té máme v současnosti zprávy o tom, že by první GeForce RTX 4000 s architekturou Lovelace měly vyjít v září (předtím se objevila i zpráva o vydání až v říjnu).

Nvidia první high-end, AMD mainstream?

Ovšem i pokud by se vydání nové generace herních grafik obou značek sešla prakticky naráz, nemusí jít o přímou konfrontaci. Nvidia podle dosavadních zpráv jako první vydá grafiku GeForce RTX 4090, což by měl být prozatím nejvýkonnější model (než vyjde nějaký refresh nebo dražší karta Titan). Levnější GeForce RTX 4080 a RTX 4070 mají postupně následovat vždy po přibližně měsíci.

GPU architektura AMD RDNA 3, prezentace na Financial Analyst Day 2022 (zdroj: AMD)

Tip: Plány AMD v grafikách: RDNA 3 má nové výpočetní jednotky, RDNA 4 přijde po dvou letech

Naopak u AMD prý podle starších zpráv jako první vyjde méně výkonný model pro mainstream založený na čipu Navi 33, který by asi mohl být označen Radeon RX 7700 (XT). Toto 6nm GPU nemá zřejmě používat čiplety a patrně bude ve výrobě a připraveno o něco dřív než výkonnější Navi 32 a 31, které jsou prý čipletové a kombinují 5nm a 6nm proces.

Pokud se potvrdí tento scénář, Nvidia bude při vydání mít nejvýkonnější herní grafiku v high-endu a na případnou odpověď se bude čekat – Greymon55 uvádí jen jeden termín vydání RDNA 3, tedy asi vydání prvních karet, a termíny pro vydání dalších modelů už zmíněné nejsou.

Více: Radeon RX 7900 XT bude mít víc paměti a propustnosti, Navi 31 a 32 mají širší sběrnici

Na druhou stranu by zase AMD mělo výhodu ve finančně dostupnějších kartách, kde by onen model RX 7700 XT(?) mohl významně porážet grafiky současné generace (jeho výkon by prý mohl být až okolo dnešního Radeonu RX 6900 XT), a naopak Nvidia by z počátku neměla vlastní novou kartu, která by proti němu stála. Toto je asi menší nevýhoda, protože může konkurovat zlevněnými kartami generace Ampere. Na druhou stranu mainstreamový trh s levnějšími kartami typicky zajímal více hráčů než nejvýkonnější karty (byť to tedy závisí na tom, jak prachatí konkrétní hráči jsou).

Vydání prvních Radeonů RX 7000 by asi také mohlo opakovat situaci z roku 2020 v tom smyslu, že prakticky zároveň vyjdou procesory Ryzen 7000 s architekturou Zen 4. AMD zatím vydání specifikovalo jen jako „na podzim“, ale podle Greymona55 by snad mohlo být také v říjnu.

Zdroje: VideoCardz, Greymon55

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Už je známo, kdy vyjdou 65W Zeny 4: Ryzen 7600, 7700 a 7900

Tento týden jsme tu už měli zprávu o tom, že by AMD mělo už v lednu vydat herní modely nové generace procesorů Ryzen 7000 obohacené o 3D V-Cache. Tyto modely ale asi budou dražší než současné procesory 7700X, 7900X a 7950X, takže moc nepomohou s nelibě nesenou nákladností platformy AM5. Ovšem vedle toho se objevily ještě informace o vydání pro změnu levnějších alternativ, totiž „ne-X“ modelů s nižší spotřebou. Celý článok „Už je známo, kdy vyjdou 65W Zeny 4: Ryzen 7600, 7700 a 7900“ »

 •  
 •  
 •  

Herní Ryzeny 7000 s V-Cache v lednu. Vyjdou tři, všechny 170W

AMD už v září vydalo novou generaci desktopových procesorů Ryzen 7000 (s architekturou Zen 4). Protože ale předtím Ryzen 7 5800X3D ukázal, jak může velká L3 cache prospívat snímkovým frekvencím ve hrách, čeká se hodně na to, až také generace 7000 dostane rozšířenou 3D V-Cache. A teď je to už blízko, o těchto X3D modelech generace Zen 4 začaly unikat informace a vypadá to, že budou k mání už za měsíc a něco. Celý článok „Herní Ryzeny 7000 s V-Cache v lednu. Vyjdou tři, všechny 170W“ »

 •  
 •  
 •  

Specifikace levnějších GPU Radeon generace RDNA 3 potvrzené

Ještě než AMD tento měsíc oznámilo první grafiky generace Radeon RX 7000, kolovaly docela dlouho různé úniky o tom, jaké by jejich GPU mohla mít specifikace. Vypadá to, že tato sága se teď v jistém smyslu uzavírá. Navi 31 už samozřejmě bylo odhaleno, AMD teď ale víceméně oficiálně potvrdilo také parametry dvou dalších GPU, které najdete v levnějších kartách – Navi 32 a Navi 33. Počty jejich jednotek totiž vykecalo v ovladačích. Celý článok „Specifikace levnějších GPU Radeon generace RDNA 3 potvrzené“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *