Kdy vyjdou první Radeony RX 7000? Prý jen pár týdnů po Lovelace

První GPU s architekturou RDNA 3 nevyjdou o moc později než GeForce RTX 4000

Měli jsme tu v poslední době vícekrát informace o tom, na kdy to vypadá s vydáním nové generace grafik Nvidia (GeForce RTX 4000 s architekturou Lovelace, respektive možná Ada). U konkurenčních grafik Radeon jsme takové záchytné body neměli, takže nebylo jasné, jak dlouho bude AMD trvat, než proti novinkám Nvidie postaví nějakou konkurenci. Teď se konečně nějaké údaje objevily, byť je zatím třeba je brát s obvyklou rezervou.

Informace o zamýšleném termínu vydání nové generace Radeonů přinesl leaker Greymon55 a má podle něj pocházet od spolehlivého zdroje. Vydání grafik generace RDNA 3 by dle jeho informátora mělo být v období tvořeném koncem října a první polovinou listopadu (asi tedy něco ve stylu 20. 10. až 15. 11.) letošního roku. Doslova je uvedeno, že by vydání mělo být „koncem října“, nebo nejpozději do poloviny listopadu.

Nová generace grafik AMD s architekturou RDNA 3, asi značená jako Radeony RX 7000 (pokud se schéma nezmění), by tedy měla vyjít v podobném čase nebo s krátkým zpožděním proti novým grafikám Nvidie. U té máme v současnosti zprávy o tom, že by první GeForce RTX 4000 s architekturou Lovelace měly vyjít v září (předtím se objevila i zpráva o vydání až v říjnu).

Nvidia první high-end, AMD mainstream?

Ovšem i pokud by se vydání nové generace herních grafik obou značek sešla prakticky naráz, nemusí jít o přímou konfrontaci. Nvidia podle dosavadních zpráv jako první vydá grafiku GeForce RTX 4090, což by měl být prozatím nejvýkonnější model (než vyjde nějaký refresh nebo dražší karta Titan). Levnější GeForce RTX 4080 a RTX 4070 mají postupně následovat vždy po přibližně měsíci.

GPU architektura AMD RDNA 3, prezentace na Financial Analyst Day 2022 (zdroj: AMD)

Tip: Plány AMD v grafikách: RDNA 3 má nové výpočetní jednotky, RDNA 4 přijde po dvou letech

Naopak u AMD prý podle starších zpráv jako první vyjde méně výkonný model pro mainstream založený na čipu Navi 33, který by asi mohl být označen Radeon RX 7700 (XT). Toto 6nm GPU nemá zřejmě používat čiplety a patrně bude ve výrobě a připraveno o něco dřív než výkonnější Navi 32 a 31, které jsou prý čipletové a kombinují 5nm a 6nm proces.

Pokud se potvrdí tento scénář, Nvidia bude při vydání mít nejvýkonnější herní grafiku v high-endu a na případnou odpověď se bude čekat – Greymon55 uvádí jen jeden termín vydání RDNA 3, tedy asi vydání prvních karet, a termíny pro vydání dalších modelů už zmíněné nejsou.

Více: Radeon RX 7900 XT bude mít víc paměti a propustnosti, Navi 31 a 32 mají širší sběrnici

Na druhou stranu by zase AMD mělo výhodu ve finančně dostupnějších kartách, kde by onen model RX 7700 XT(?) mohl významně porážet grafiky současné generace (jeho výkon by prý mohl být až okolo dnešního Radeonu RX 6900 XT), a naopak Nvidia by z počátku neměla vlastní novou kartu, která by proti němu stála. Toto je asi menší nevýhoda, protože může konkurovat zlevněnými kartami generace Ampere. Na druhou stranu mainstreamový trh s levnějšími kartami typicky zajímal více hráčů než nejvýkonnější karty (byť to tedy závisí na tom, jak prachatí konkrétní hráči jsou).

Vydání prvních Radeonů RX 7000 by asi také mohlo opakovat situaci z roku 2020 v tom smyslu, že prakticky zároveň vyjdou procesory Ryzen 7000 s architekturou Zen 4. AMD zatím vydání specifikovalo jen jako „na podzim“, ale podle Greymona55 by snad mohlo být také v říjnu.

Zdroje: VideoCardz, Greymon55

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070

Máme tu další kolo úniků informací o chystaných nových grafikách Nvidie s architekturou Lovelace, které by měly přijít na trh během poslední třetiny letošního roku. To, že se informace pořád mění, sice nebudí moc důvěru, ale pocházejí od leakera, který byl co do plánů Nvidie v minulosti nejspolehlivější. Je tedy možné, že Nvidia samotná ještě neuzavřela specifikace, se kterými GeForce RTX 4000 přijdou na podzim na trh. Celý článok „Únik specifikací Lovelace: už máme detaily GeForce RTX 4080 a 4070“ »

 •  
 •  
 •  

AMD prý chystá další silnější RDNA 3 GPU, s 16 384 shadery

Okolo vydání nové generace grafických karet od Nvidie a AMD letos opravdu není ticho. Už poměrně dávno se objevily domnělé specifikace 5nm GPU, chystaných AMD. Původně se uvádělo, že by nejvýkonnější model mohl mít až 15 630 shaderů, to ale později bylo zrevidováno a nyní se má za to, že by nejvýkonnější GPU Navi 31 mělo mít 12 288 shaderů. Možná ale bude další zvrat – AMD by prý mohlo vyrobit ještě větší a výkonnější čip. Celý článok „AMD prý chystá další silnější RDNA 3 GPU, s 16 384 shadery“ »

 •  
 •  
 •  

Zen 4 a AM5 desky prý vyjdou už v půlce září, první čtyři modely

Když AMD v květnu poodhalilo Zen 4 a nové procesory Ryzen 7000 pro desktop, bylo řečeno, že vyjdou na podzim. A tak jsme z toho tenkrát dedukovali, že to znamená nejdřív říjen, protože pokud by vydání bylo v několika zářijových dnech patřících do podzimu, řekla by firma raději „třetí kvartál“. Ale vypadá to, že za tím možná byla jen opatrnost a nakonec by nové procesory mohly být v obchodech dřív, dokonce ještě v létě. Celý článok „Zen 4 a AM5 desky prý vyjdou už v půlce září, první čtyři modely“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *