Delid Intel Core i5-9400F: Zamčená CPU pořád používají pastu

Intel pájí rozvaděč tepla jenom u odemčených modelů generace 9000

Když Intel loni vydal desktopové procesory generace 9000 neboli Coffee Lake Refresh, byla jejich velká novinka (kromě až osmi jader) to, že po letech opět mají připájený rozvaděč tepla místo pasty, kterou Intel používal od roku 2012. Díky tomu se o dost lépe chladí. Pájka se ale týká jen odemčených modelů řady K, ne všech CPU. Delid nejnovějšího modelu Core i5-9400F potvrdil, že levnější procesory budou mít uvnitř pořád pastu.

Pro pořádek je třeba uvést, že Core i5-9400F patří k nové řadě procesorů s vypnutým GPU, kterou Intel oznámil minulý měsíc. Jinak je však stejný jako Core i5-9400, což je standardní model s grafikou. Jde o šestijádra se základním taktem 2,9 GHz, 9MB L3 cache a maximálním turbem 4,1 GHz, přičemž TDP je 65W. Dalo by se říct, že to je Core i5-8400 zrychlené o 100 MHz. Model i5-9400F už se objevil v prodeji a brzy ho první uživatelé také delidovali. Jednu z těchto operací můžete vidět na tomto videu.

Přitom bylo potvrzeno, že tento model má uvnitř teplovodivou pastu a rozvaděč není připájený jako u odemčených modelů vydaných na podzim. Jelikož je ale tento procesor zamčený a nedá se přetaktovat, není to asi už takový problém. I když je asi pravda, že třeba při provozu s pasivním chlazení může pasta a vyšší teplota o trošku zhoršit situaci a u klasického chlazení zase vyžadovat vyšší otáčky nebo o něco lepší chladič. Každopádně se asi potvrzuje, že pájku bude mít Intel jenom u procesorů s označením K určených pro přetaktování.

Delid Intel Core i5-9400F ukazuje teplovodivou pastu uvnitř (Zdroj: Momomo_us/Twitter)

Stepping P0 a stepping U0

Respektive se zdá, že jde o specialitu používanou s osmijádrovým čipem Coffee Lake Refresh. I šestijádro Core i5-9600K je totiž založeno na tomto osmijádrovém čipu, jak ukázaly jeho delidy (které také potvrdily pájku). Tento čip má stepping P0. Zajímavé je, že Core i5-9400F s teplovodivou pastou má stepping U0, který je stejný jako u čipů Coffee Lake generace 8000 (šestijádrových). Zatím to vypadá, že pájení a pasta jsou možná spojené s konkrétními čipy, které právě stepping odlišuje. Což je asi důvod, proč Intel pro Core i5-9600K používá osmijádrové čipy s dvěma jádry vypnutými.

Podle fotografií, které pořídil Momomo_us na Twitteru, jsou znatelné rozdíly mezi fyzickým provedením osmijádrového čipu P0 a šestijádra U0 včetně modelu 9400F. Odemčené modely s prvním čipem – na fotografii i9-9900K zcela vlevo – mají o dost silnější substrát (destičku pod CPU), což potěší ty, kdo na ně nasadí velmi těžké/velkým tlakem působící chladiče. Zespodu procesoru mezi kontakty uprostřed je také větší množství součástek v jiném uspořádání, než bylo u procesorů řady 8000 s šesti jádry (stepping U0).

Vlevo Core i9-9900K s pájkou a steppingem P0, uprostřed i5-9400F a vpravo i7-8086K, obojí s pastou a steppingem U0 (Foto: Momomo_us/Twitter)

Core i5-9400F je na fotce uprostřed, vpravo je pak Core i5-8086K z osmé generace. Obojí má stepping U0 a jak můžete vidět, součástky na spodku jsou u nich stejné, ale odlišné od osmijádra P0. Kupodivu však možná není úplně stejný substrát. Na fotce je to bohužel špatně patrné, ale trošku to vpadá, že také u Core i5-9400F ho Intel možná o něco posílil, i když ne tolik, jako u odemčených modelů. Tím pádem by musel asi být použitá i trošku odlišný kryt IHS, byť zde jsou obě CPU (i5-9400F i i5-8086K) pastovaná. Je ovšem možné, že tento rozdíl je iluze, fotka by potřebovala vyšší rozlišení.

Některé i5-9400/i5-9400F asi mohou mít stepping P0 a pájený IHS

Výše napsané asi bude platit obecně, ovšem máme také informace, že mohou existovat výjimky. Už před časem bylo totiž v seznamech podporovaných desek různých výrobců nalezeno, že Core i5-9400 a i5-9400F mají dvě verze – se steppingem U0, ale také se steppingem P0. Vypadá to, že na výrobu těchto modelů Intel může někdy použít i stepping P0, což by asi znamenalo, že v nich někdy skončí i osmijádrový čip. A zdá se, že takovéto modely by pak uvnitř místo pasty mohly mít rozvaděč tepla také připájený. Byly by to tedy takové bonusové kousky představující „výhru v křemíkové loterii“.

Core i5-9400F a i5-9400 mají mít dvě varianty. Standardní „U0“ odpovídá Core i5-8600K a má pastu, stepping „P0“ je jako u i5-9600K a mohl by být pájený (Zdroj: seznam podporovaných procesorů desky MSI)

Zatím se ovšem na internetu objevily jen pastované verze se steppingem U0; momentálně je tedy asi třeba počítat s tím, že pájené P0 budou vzácné. Pokud byste měli možnost si při koupi prohlédnout u více exemplářů procesoru spodky, mohli byste je ovšem asi identifikovat podle onoho rozložení součástek – jen musíte mít po ruce třeba fotku na mobilu pro referenci. U už nainstalovaného CPU lze stepping vidět v programu HWiNFO32 nebo CPU-Z (tam je uveden jako revision).

i3-9350K by také mohlo mít pastu

Zdá se, že také další chystané levnější procesory deváté generace by měly používat pastu. Platí to také u čtyřjader. Připravované čtyřjádro Core i3-9350K má totiž podle seznamů základních desek také mít stepping U0, byť je odemčené. Bude zajímavé vidět, co Intel udělá u zamčených modelů Core i9-9900 a i7-9700 nebo u úsporné 35W verze i9-9900T. Ty by asi také mohly mít pájku, pokud platí, že je její použití spjato s osmijádrovým čipem.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ZeroRPM X2: mATX pasivní skříň uchladí 95W CPU a 180W grafiku

Pasivní chlazení je ta nejtišší možnost chlazení PC (pravda, možná pokud pomineme možnost počítač vzdálit do jiné místnosti). Firma ZeroRPM teď představila skříň, která spojuje pasivní chlazení CPU a GPU (až 180W!) s ještě jednou věcí, co máme rádi: má poměrně malé rozměry. Při velikosti menší než třeba Fractal Design Define Nano S zvládá nejen Mini-ITX, ale i mATX desky se standardním ATX zdrojem. Celý článok „ZeroRPM X2: mATX pasivní skříň uchladí 95W CPU a 180W grafiku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Něco pro fanless PC: Palit má pasivně chlazenou GeForce GTX 1650

Na pasivně chlazené grafické karty bez ventilátorů bylo v posledních letech výrobci trošku zanevřeno. Ale teď se objevila novinka firmy Palit, která vydává čistě pasivní verzi GeForce GTX 1650, tedy 75W modelu aktuální generace GPU Nvidia Turing. Tato karta staví na už předtím vyzkoušeném designu chladiče KalmX, ovšem s novým (respektive loni vydaným) GPU posouvá možnosti toho, co lze s takovouto pasivní kartou dosáhnout. Celý článok „Něco pro fanless PC: Palit má pasivně chlazenou GeForce GTX 1650“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus vyrobil 420mm AIO vodníka, na míru pro 280W Threadripper

Na CES 2020 byla k vidění jedna specialita v oblasti vodního chlazení CPU, přesněji AIO vodníků s uzavřeným okruhem. Asus zde totiž ukázal něco, co není zrovna běžné: all-in-one vodníka s 420mm radiátorem, tedy stavěným na trojici 140mm ventilátorů vedle sebe. Určený je k chlazení nejnáročnějších desktopových CPU, konkrétně Ryzenů Threadripper 3000 s jejich 280W TDP. Speciálně asi míří na 64jádrový model 3990X. Celý článok „Asus vyrobil 420mm AIO vodníka, na míru pro 280W Threadripper“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *