Konstrukce mnoha modelů od Asusu umožňuje snadnou demontáž krytu bez porušení servisní plomby. Minule jsme toho využili u Prime RTX 5070 a její ventilátory, které jsou při nízkých otáčkách hlučnější než obvykle, jsme vyměnili za Arctic P12 Slim. Vyšší 25mm ventilátory na tom ale bývají lépe se statickým tlakem a dokáží chladit ještě tišeji. Podíváme se, jak karta dopadne se špičkovými Noctua NF-A12x25 a jejich nástupcem NF-A12x25 G2.
Testovací sestava
Ve většině testů měří recenzenti výkon i provozní vlastnosti grafických karet na otevřené testovací platformě. V takové konfiguraci má ale systém prakticky neomezený přístup studeného vzduchu a teplý vzduch z grafické karty může okamžitě odcházet do volného prostoru. Objem vzduchu v počítačové skříni je však mnohonásobně menší. Když do ní osadíte komponenty, musíte dosáhnout kompromisu a chlazení vyladit tak, aby systémové ventilátory nebyly příliš hlučné a skříní zároveň proudilo dost vzduchu.
Výkonné procesory a grafické karty vydávají velké množství tepla, interiér skříně prohřívají a běžné provozní teploty komponent uvnitř jsou obvykle vyšší než při testování za ideálních podmínek volně na stole. Na otevřených testovacích platformách bývají kvůli tomu naměřené hodnoty taktů, teplot i hlučnosti lepší, než jakých dosáhnete po osazení stejných komponent dovnitř běžného počítače.
Proto karty testuji uvnitř klasické sestavy tak, jak je budete nejspíš používat také. Pro účely testování jsem zvolil skříň Fractal Design Meshify 2. Využívá totiž v současnosti nejpoužívanější koncepci chlazení. Na rozdíl od drahých a příliš velkých skříní je vhodná i k levnějším grafickým kartám, a zároveň lze do ní osadit i nejvýkonnější karty s extrémními rozměry. V této skříni osazené ventilátory ve všech pozicích můžu porovnávat karty napříč celým výkonnostním spektrem za shodných podmínek.
Všechny systémové ventilátory běží rychlostí okolo 780 ot./min. Nejsou tedy zcela neslyšné, ale ani vysloveně hlučné. Díky dostatečnému proudění vzduchu se udrží i karty s vysokou spotřebou v rozumných mezích.
V čelním panelu je trojice 140mm ventilátorů dodávaných se skříní. Další jsem osadil do spodní pozice, kde nasává studený vzduch přes dno pod zadní část grafické karty.
Ohřátý vzduch ze skříně odvádí trojice ventilátorů Fractal Design Aspect 14 RGB PWM fans v horním panelu a stejný ventilátor v zadní pozici.
Základní deska: Gigabyte Aorus X870 Elite WiFi7
Pro testy využíváme základní desku Gigabyte Aorus X870 Elite WiFi7. Podporuje poslední generace procesorů AMD Ryzen a nabízí výkonné napájení a robustní 16+2+2fázové napájení. Nabízí čtyři sloty M.2, z toho tři s podporou PCIe 5.0, a je moderní konektivitu v podobě Wi-Fi 7 a 2.5GbE LAN. Má design usnadňující montáž díky prvkům jako EZ-Latch pro zajištění karty či snadné upevnění SSD, což zjednodušuje montáž PC.
Chladič procesoru: Noctua NH-D15 G2 LBC
Současná herní PC s výkonnými procesory často využívají kapalinové chlazení AiO. Pro testovací sestavu jsem zvolil raději špičkový vzduchový chladič Noctua NH-D15 G2 LBC osazený v pozici offset, v níž je střed základny umístěný blíže čipletům. Měl jsem k tomu dva hlavní důvody – tím prvním je, že je vzduchový chladič spolehlivější a jeho výkon je z dlouhodobého hlediska stabilnější. Druhým, že klasický vzduchový chladič má menší vliv na proudění vzduchu ve skříni než chladiče AIO.
Když se při automatické regulaci otáček kvůli zatížení procesoru ventilátory na radiátoru AiO roztočí rychleji, zvýší se proudění vzduchu uvnitř skříně a s tím se změní i podmínky měření. Se vzduchovým chladičem mám systémové ventilátory nastavené na konstantní otáčky, což umožňuje srovnávat provozní vlastnosti karet za shodných podmínek.
Procesor: AMD Ryzen 7 9800X3D
Pro testy grafických karet využívám procesor AMD Ryzen 7 9800X3D. Toto osmijádro zvládá souběžně až šestnáct programových vláken, což je dostatečné pro převážnou většinu současných titulů, běží na vysokých taktech a nabízí vysoký výpočetní výkon na jádro. Má jeden čiplet CCD vybavený 3D V-Cache, k níž mohou přímo přistupovat všechna jádra. Na rozdíl od vyšších modelů netrpí na vyšší latence způsobené přepínáním mezi čiplety. Ve hrách může efektivněji využít teplotní obálku, kterou má k dispozici. Díky kombinaci těchto faktorů nabízí obecně nejvyšší výkon ve většině současných her.
Pokud jde o takty, procesor běží na výchozím nastavení desky. Snímek s přehledem konfigurace hardwaru z HWiNFO je níže. Aktuální systém se může mírně lišit s ohledem na průběžné aktualizace BIOSu, ovladačů a updaty používaného softwaru.
U procesoru je kvůli navýšení herního výkonu v nastavení UEFI ručně deaktivovaná volba SVM Enable a neaktivní je tím pádem i „Izolace jádra“ v zabezpečení Windows.
Dále je ručně deaktivovaný grafický adaptér Radeon integrovaný v procesoru a integrovaný řadič SATA
Paměti RAM: Kingston Fury DDR5-6000
Procesor doplňuje 64 GB paměti DDR5-6000 ve dvou 32GB modulech od Kingstonu. Jde o paměti Kingston Fury DDR5-6000 s označením KF560C32RSK2-64.
Podporují následující profily:
- Default (JEDEC): DDR5-4800 CL40-39-39 @1.1V
- XMP Profile #1: DDR5-6000 CL32-38-38 @1.35V
- XMP Profile #2: DDR5-5600 CL40-40-40 @1.25V
- XMP Profile #3: DDR5-4800 CL38-38-38 @1.1V
V naší sestavě běží na nejrychlejším profilu EXPO s parametry DDR5-6000 32-38-38-38-1,350V. V BIOSu je ještě XMP/EXPO High Bandwidth Support nastaveno na Enabled, Infinity Fabric Frequency and Dividers je ručně nastavená na 2000 MHz a dělička UCLK DIV1 MODE na UCLK=MEMCLK.
Pevný disk: SSD Kingston Fury Renegade PCIe 4.0 NVMe M.2 4TB
Pro systém i hry slouží rychlé SSD Kingston Fury Renegade PCIe 4.0 NVMe M.2 o kapacitě 4TB. Nabízí přenosové rychlosti sekvenčního čtení až 7 300 MB/s a zápisu až 7 000 MB/s. Vyrábí se ve dvou variantách – s chladičem a s tenkým rozvaděčem tepla. Používáme verzi s tenkým rozvaděčem tepla a chladíme jej velkým chladičem dodávaným s deskou.
Napájecí zdroj: be quiet! Dark Power Pro 13.
Celý systém je napájený výkonným 1300W napájecím zdrojem be quiet! Dark Power Pro 13. Jde o 1300W plně modulární zdroj s podporou standardu ATX 3.1, certifikací 80 PLUS Titanium a efektivitou až 94,4 %. Podporuje PCIe 5.1 (2× 12VHPWR,6× PCIe 6+2 pin) a je vybavený šesti 12V větvemi s možností přepnutí do režimu s jednou výkonnou větví. Ke chlazení mu slouží 135mm ventilátor Silent Wings. Výrobce na něj nabízí 10letou záruku.
Monitor: MSI Optix MPG321UR-QD
Při testech herního výkonu využíváme monitor MSI Optix MPG321UR-QD — 32palcového herní LCD s rozlišením 4K UHD a panelem IPS s obnovovací frekvencí 144 Hz a dobou odezvy 1 ms. Využívá technologii Quantum Dot, která zajišťuje široký barevný gamut (97 % DCI-P3, 99 % Adobe RGB). Monitor podporuje HDR600, nabízí rozhraní HDMI 2.1 a DisplayPort 1.4 s DSC, konektivitu USB-C a je vybaven integrovaným přepínačem KVM pro pohodlné ovládání více zařízení.
Monitor: Gigabyte AORUS FO27Q3
Pro specializované testy odezvy využíváme špičkový herní monitor AORUS FO27Q3 od Gigabyte. Je vybaven panelem Samsung Display QD-OLED s rozlišením 2560 × 1440, obnovovací frekvencí 360 Hz a odezvou 0,03 ms GtG. Má certifikace dle standardů VESA ClearMR 13000 a VESA DisplayHDR True Black 400. Hlavní výhodou pro hráče je, že oproti klasickým LCD dokáže překreslovat obrazové body s výrazně kratší odezvou.
Základní specifikace monitoru jsou shrnuty níže. Podrobný popis a ukázku jednotlivých technologií najdete na jeho produktové stránce.
- Panel: 27″ QD-OLED, rozlišení 2560×1440 @ 360 Hz, 10 bitů
- Adaptivní v-sync: FreeSync Premium Pro, VRR
- Parametry obrazu: pozorovací úhly 178°, jas 250 cd/m² (typicky, SDR APL 100 %); 1000 nitů (typicky, HDR APL 3 %), 99 % 99% pokrytí DCI-P3, odezva GTG 0,03 ms, tovární kalibrace s △E< 2
- Certifikace: VESA DisplayHDR True Black 400, ostrost obrazu ClearMR 13000
- Konektory: 2× HDMI 2.1, 1× DisplayPort 1.4, 1× USB Type-C (DP Alt Mode; upstream port; Power Delivery až 18 W), 2× USB 3.2 (downstream), 1× USB 3.2 (upstream), 3,5 mm výstup jack pro sluchátka; 3,5mm vstup jack pro mikrofon
- Audio: 2× reproduktory 5 W
- Podporované technologie: Tactical Switch, OSD Sidekick, Black Equalizer 2.0, Dashboard, Crosshair, Timer, Counter, Night Vision, Eagle Eye, PiP/PbP, Auto-Update, KVM, 6 axis Color Control, Apply Picture Mode, HDMI-CEC, RGB Fusion 2.0, pivot 0–90°, VESA Wall Mount 100×100 mm
⠀




























Rozdiel medzi G2 (NF-A12x25 G2) a G1 (NF-A12x25 G1) takmer žiadny. Tak to ilustrujú aj separátne testy prietoku na hrubšom radiátore, ktorého rebrovaniu má k pasívu chladiča grafickej karty asi najbližšie? 🙂
–„…Příště se podíváme na to, jak dopadne kompaktnější řešení s trojicí 9cm ventilátorů NF-A9 a NF-A9x14…“
Adam, skúsite osloviť TR, aby Vám poslali tieto
https://www.thermalright.com/product/tl-b12015-extrem/
Vcelku by ma zaujímalo porovnanie s P12 Slim a NF-A12x15.
Možno budú mať potenciál prekonať aj stock, oproti hore spomínaným 😛
Avšak, 15 lopatiek, 3150 RPM a DBB asi nebude mieriť na tichú prevádzku 😀
Ty TR by snad mohly podávat zajímavé výsledky v nízkých otáčkách. Ale troufnu si odhadovat, že P12 Slim nikde nepřekonají. A jo, souhlasím, že v závěrečném grafu chybí už testované A12×15.
S tými veľalopatkovými dizajnmi sa bude spájať asi jedna vec: Pevnosť lopatky, ktorý definuje jej (štíhlejší) tvar bude zrejme nižšia. Tým pádom bude lopatka viac pérovať, bude zdrojom vyšších vibrácií a možno aj rôznych tónových špičiek. Inými slovami, dizajn populárny u konštruktérov prúdových motorov v tejto oblasti fungovať skvelo nemusí. Ale uvidíme, raz to snáď otestujeme. 🙂
Předpokládám, že se počet náběžných hran na hluku projeví až s vyšší rychlostí. V nízkých otáčkách by snad mohly podat slušný výkon – dodávaný tlak by díky počtu lopatek mohl mít vyrovnanější charakter a díky tomu dobře penetrovat žebroví. I tak to ale vidím spíše na průměr.
— „… počet náběžných hran na hluku projeví až s vyšší rychlostí…“
To je ale reč o aerodynamickom hluku. Rôzne dunenie je často vec zvlnenia krútiaceho momentu, pružnosti lopatiek, a môže sa prejaviť aj pri nízkych rýchlostiach. Tak ako u Arctic P12, napríklad. 🙂
Ano a ne, za jednu z příčin dunění pokládám extrémní délku náběžné hrany lopatky u P12.
Šak asi preto tam majú takú hrubú obruč…tipujem 🙂
Navyše, možno …čisto len z bližšieho pohľadu na lopatky, sa mi zdá, že tam bude nejaké sklo (GF30?) na vystuženie…ale moje oči 🙁 , veď vieme
Lopatky stock ventilátorov na Prime RTX 5070? Nemyslím si, ale myslieť, je nič nevedieť, haha. Svojho času mi GF ušlo aj pri Gentle Typhoon D1225C. Niekde bolo uvedené iba PBT a tá vyššia pevnosť bola (v mojej hlave) prisudzovaná hrubšiemu materiálu, ktorý lopatky toho ventilátora majú. Ale je to teda kombinácia (extra hrúbky a sklených vlákien), tá vyššia pevnosť. Štruktúru materiálu treba holt preskúmať naozaj dôkladne. 🙂
Bufo myslel ten TR. Některé materiály LCP skutečně zmiňují (viz).
Fuuuha čakal som sklo, ale že tam frcli rovno LCP…fiiiha
To bude asi prvý slim s LCP…ak o niečom neviem 😉
Ako, zmysel to dáva. V nízkom profile s takto úzkymi lopatkami by PBT lopatky možno natoľko pružne, že by ten ventilator nebol schopny prevádzky. Mimochodom, 2150 ot./min je na 140 mm ventilátor fakt dosť. 🙂
Jasné. Vďaka za nález! Thermalright vyhotovenie z LCP vo svojich materiáloch neuvádza? Viem, že ten charakter produktových stránok majú taký, iný, menej marketingový (napríklad aj s nákresmi s rozmermi), ale toto niekde možno majú? Je to celkom rarita (nízkoprofilový LCP, ventilátor), ako uvádza Bufo. 🙂
No tak ja si myslím, že ich prekonajú …ale 🙂
Samozrejme, myslím v absolútnej teplote, bez ohľadu na hluk… ktorý bude pri takých vysokých otáčkach a takom počte lopatiek výrazne nepríjemný (vysoký tón) … niečo pre epidota 😛
No tak hlavně má tento model kuličkové ložisko, to ho ze špičky a epidotova výběru spolehlivě vyřazuje už takto, papírově.
No šak to bola irónia… čí?
Mohlo byť zjavné už z toho, čo som napísal na začiatku 😉
–„…Avšak, 15 lopatiek, 3150 RPM a DBB asi nebude mieriť na tichú prevádzku 😀…“
Nevidím to ale ani s těmi absolutními teplotami. Myslím si, že efektivita toho návrhu bude se stoupajícími otáčkami prudce klesat. Jestli považuješ za vítězství, že dosáhnou o 1–2°C lepších teplot při násobné hlučnosti, eh 🙂
Podle mě je velkým limitem návrh toho deshroudu s mezerou mezi ventilátory a žebrovím. Stock vrtule TR nepřekonají a P12 Slim jen za cenu odhlédnutí od hluku (což prakticky nedává žádný smysl).
tak
1) nebol by som taký odvážny… či prekonajú stock alebo nie
2) hovoril som iba o teplote bez nejakej hlukovej normalizácie,
pre mňa podobne ako pre Teba to zmysel nedáva, ale !!!
ak niekto potrebuje vmestiť pod grafiku tenké ventilátory, lebo je v SFF skrinke, ktorá neumožňuje hrubé karty, alebo mu odišli stock fan … a v oboch prípadoch mu na hluku nezáleží… lebo je z Azie 😀 …tak jemu to zmysel asi dáva.
To čo nedáva zmysel mne alebo Tebe, môže dávať zmysel niekomu inému 😉
končím túto hypotetickú diskusiu … lebo aký je výsledok môžeme len tipovať …
jediné čo sa dá vypočítať je nosná frekvencia zvuku na maxime … čo bude
BPF = (RPM × Number of Blades) / 60 …cca 800Hz … k čomu sa pridajú ložiská a aerodynamický hluk 😛
Nemyslím si, že můžeš takto odtrhnout jednu veličinu od druhé. Jestli tohle někomu dává smysl, ptám se, co dalšího mu dává smysl, zatloukat vrut kladívkem? 😹
Pozor, tohle je na 30cm Prime, A12x15 mám projeté jenom na tom žravějším a větším TUFu 5070 Ti.
Na tohle nemá smysl dávat tři 120mm větráky, ale s těma dvěma slimama to ještě možná při nějaké příležitosti doměřím.
Pardon, pravda 🙂 Já asi ne, ale někdo jiný možná ujištění o jejich (ne)výkonu ocení.
…
🫣 slimy nebrat 🖖
fujfuj
„… skúsite osloviť TR, aby Vám poslali tieto…“
Uvidíme. Na programe nasledujúcich dní to určite nebude. Najprv musia vyjsť testy chladiča Royal Pretor 130 a potom… možno. Každopádne tip je to dobrý, akurát tie časové kapacity (a rôzne povinnosti s vyššou prioritou), no. 🙂
Šak preto som oslovil Adama … kvôli testu na grafickej karte…viem, že u Teba je to vybookované na hodne dlhú dobu 😀
Adam je ale tiež HWCooling ako aj ja. Musíme najprv odpublikovať testy chladiča a potom sa uvidí čo ďalej. 🙂
Jako jo, vypadají hodně zajímavě, z těch slimů, co tu mám, by to byly první, co zřejmě nakopou prdel těm originálním i maximálním výkonem.
Ďakujem 😉
Tak uvidíme, ako bude vychádzať RTX 5080 Noctua Edition. Vzorka je už na ceste. 🙂