„Dva ventilátory v jednom“. MSI chystá netradičný koncept

2× 9 lopatiek na 160 mm ventilátoroch MSI

Vyšší tlak z miesta v okolí rotorového rozbočovača. Týmto sa v nasledujúcom období zrejme bude zaoberať viacero ventilátorových výrobcov. Každý na to pôjde trochu iným spôsobom a svoju „stratégiu“ na dosahovanie atraktívnejších výsledkov na Computexe (24) ukázalo aj MSI. S ventilátormi s jeden, dva, tri, … s osemnástimi lopatkami sústredenými v dvoch radoch. Predávať sa začne v počítačových skrinkách.

Jednou z mnohých pozoruhodných vecí na tohtoročnom veľtrhu Computex boli ventilátory MSI s nadštandardným počtom lopatiek. A vlastne nielen počtom, ale aj ich usporiadaním. Keď vonkajší prierez rozdelíte na dve časti, tak deväť väčších lopatiek je pri rámčeku a deväť menších pri rotorovom rozbočovači.

Dobrý dôvod, prečo v MSI dospeli k takémuto rozloženiu, je ten, že vďaka menším lopatkám bude pri rovnakých otáčkach dosahovaný vyšší prietok v porovnaní s tým, ako keby  sa jednalo o „bežné“ lopatky. Tými je teraz myslená taká konštrukcia, ktorá má plynulé zaoblenie hrán. Pri takýchto návrhoch výťažnosť lopatiek smerom k rozbočovaču klesá a tým sa znižuje prietok vzduchu. Ten je možné zvýšiť buď takýmto spôsobom alebo aj agresívnejším zalomením „jednej“ lopatky, ako to robí napríklad Noctua v rámci druhej generácie LCP ventilátorov.

Podobný dizajn lopatiek vedúci k rovnakému účelu majú napríklad aj používajú aj vybrané grafické karty Sapphire zhruba od roku 2022 (z modelov, ktoré sme testovali, sú to RX 6650 XT Nitro+, RX 7600 XT Pulse, RX 7800 XT Nitro+ či RX 7900 XT Pulse). Nejde teda o úplne novú vec, ale na samostatných ventilátoroch je takáto úprava vzácna. Je pravda, že taký Zalman mal rotory s dvojradovými lopatkami už pomerne dávno (spomeňte na modely ZM-DF12/14), ale to sa jednalo skôr o raritu, ktorá bola v mnohých smeroch nedotiahnutá.

Jedna vec je vyšší prietok pri rovnakých otáčkach a druhá, o koľko súčasne stúpne hlučnosť. Pokiaľ tá sa zvyšuje rýchlejším tempom než prietok vzduchu, tak nie je príliš o čo stáť. Ako to bude v prípade MSI, uvidíme. Teda, pokiaľ sa budú na Computexe ukázané ventilátory predávať aj v menších formátoch (140/120 mm) ako je 160-milimetrový. Ten sa pravdepodobné ako prvý dostane na trh v rámci príslušenstva PC skriniek MPG Velox 300R Airflow PT (White). Touto skrinkou sa budem pravdepodobne zaoberať aj v testoch a už i v nich sa môže ukázať, ako efektívny tento návrh môže byť.

Každý z radov lopatiek týchto ventilátorov je spevnený obručou, v dôsledku čoho možno očakávať zníženie vibrácií a takisto vyšší tlak na špičkách lopatiek, od ktorých sa tak (ako pri neorámovaných rotoroch) neotrhávajú prúdnice vzduchu. Papierovo tieto ventilátory vyzerajú pomerne dobre, špeciálne s ohľadom na ponuku osvetlených (ARGB) modelov, kde sa často kladie viac dôraz na pôsobivý vizuálny vnem ako na čo najlepšie aerodynamické vlastnosti.

Do predaja by sa tieto ventilátory mohli dostať ešte tento rok, koncom (v štvrtom štvrťroku). To ale teda v rámci skrinky Velox. Kedy a či vôbec sa budú predávať aj samostatne, to už nevieme.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MSI B760M Gaming Plus WiFi: Lacná doska s prekvapením

Na prvý pohľad nenápadná základná doska skrýva niečo, čo by ste asi nečakali, videovýstupy HDMI a DisplayPort má dvakrát, v pároch. Inak B760M Gaming WiFi predstavuje cenovo dostupné riešenie vhodné aj pre vyššiu triedu procesorov Intel Core určených pre platformu LGA 1700 s pamäťami typu DDR5. Pre menší formát MicroATX sa pritom s doskou zmestíte aj do menších skriniek. Celý článok „MSI B760M Gaming Plus WiFi: Lacná doska s prekvapením“ »

 •  
 •  
 •  

K Zenu 5 budou desky s čipsety X870 a B850, AMD vynechá řadu 700

V posledních dnech prosákly zprávy, podle nichž nová generace procesorů od AMD (s architekturou Zen 5) vyjde již v červenci a srpnu (pro notebooky), přičemž od Intelu zase nastane uvedení nových procesorů Arrow Lake a Lunar Lake v září. Příští týden na Computexu 2024 se ale dá čekat nějaké preview od firem, a zejména budou poprvé k vidění desky pro tyto procesory. Ty vyjdou jak pro Arrow Lake, tak pro Zen 5, a s novými čipsety. Celý článok „K Zenu 5 budou desky s čipsety X870 a B850, AMD vynechá řadu 700“ »

 •  
 •  
 •  

MSI už má první základní desku používající nové paměti CAMM2

Před časem jsme psali o tom, že by se kompresní paměťové moduly CAMM2 či LPCAMM2 v budoucnu mohly z notebooků rozšířit i do desktopů, kde by mohly zlepšit výkon nebo umožnit použití pamětí LPDDR. A začíná se mluvit o tom, že by třeba nové desktopové procesory nemusely používat DDR6, ale paměti LPDDR6. Jak by to mohlo vypadat, ukázala firma MSI, která už předvedla první prototyp základní desky pro paměti CAMM2. Celý článok „MSI už má první základní desku používající nové paměti CAMM2“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Zajímavá konstrukce. Význam té dělící obruče je mi docela jasný, ale příliš nerozumím opodstatnění té vnější.

   1. Provedení vypadá dost slabě (viditelné rýhy, nebo otřepy na obručích), takže to pravděpodobně jen kompenzuje nízkou kvalitu použitého materiálu a technologie.

    1. Okrem toho sú tie ventilátory asi stále v „prototypovej“ fáze a pre sériovú výrobu môžu byť použitá presnejšia výroba/forma… ale aj nemusí, samozrejme. Uvidíme, čo a v akej podobe pôjde na trh. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *