Dvojvežový top-end chladič Noctua dostal presnejší termín

Noctua NH-D15 v2 na Q2/2024

Noctua v rámci predbežných plánov na nasledujúce obdobie konkretizuje možné vydanie nástupcu chladiča NH-D15. S tým zároveň prichádza uistenie, že nová generácia 140 mm ventilátorov, ktoré bude tento chladič používať, je už naozaj blízko. Okrem toho je pozoruhodná novinka aj avízo modernizácie NH-L12(S), teda nižšieho chladiča s vodorovným uložením ventilátora (alebo ventilátorov, pokiaľ budú pasív ochladzovať znovu dva).

Po nejakom čase Noctua aktualizovala svoju roadmapu, na ktorej sa oproti predošlej viacero vecí nezmenilo. Keď to zoberieme postupne, podľa toho, k čomu je najbližšie, tak v štvrtom kvartáli tohto roka sú stále varianty chromax.black pre chladiče NH-D9LNH-L9x65.

A vyzerá to tak, že každým dňom bude dostupný aj 40 mm ventilátor na 24 V. Ten bude zaujímať predovšetkým majiteľov či konštruktérov 3D tlačiarní s 24-voltovým napájacím zdrojom.

Chladič NH-D12L chromax.black sa už ale z Q4/2023 presunul do Q1/2024 podobne ako nízkoprofilový (s 15 mm) ventilátor vo formáte 60 mm. To, čo pre začiatok roka 2024 stále platí, má byť nová generácia 140 mm LCP ventilátorov, ktoré Noctua ukázala už aj na tohtoročnom veľtrhu Computex.

Aj to je jedna z vecí, pre ktorú sa jedná o trochu inú situáciu ako minulý rok, kedy sa tiež do poslednej chvíle zdalo, že majú tieto ventilátory tesne pred vydaním. Nakoniec sa tak pre výrobné komplikácie nestalo, ale teraz by už snáď Noctua mohla byť v tomto smere istejšia. Nasvedčuje tomu i to, že chladič s pracovným označením NH-D15 v2 sa zapísal do Q2/2024. V staršej roadmape bol priradený iba do stĺpca „2024“, čo znamená, že Noctua má v tejto chvíli jasnejšie v tom, kedy by sa tento chladič mohol dostať do obchodov.

A s vyššie uvedeným súvisí i to, že v tej chvíli musia byť v produkcii už aj 140 mm LCP ventilátory, ktoré bude používať. Tie podľa všetkého vyjdú ako prvé a až následne sa objavia ako súčasť chladiča, ktorý bude tým najefektívnejším, čo bude mať Noctua v ponuke. Je to teda opačný postup, ako býva častý (že sa nejaké ventilátory objavia napríklad na chladiči a až neskôr sa dajú kúpiť samostatne), ale Noctua to má vymyslené takto.

Status „niekedy v roku 2024“  majú čierne varianty 140 mm LCP ventilátorov a potom ešte i chladič, ktorý má v rade NH-L12 rozšíriť modely  top-flow chladičov. Konštrukčné detaily sú doposiaľ neznáme a ťažko odhadovať, či bude vybavený jedným ventilátorom (tak ako NH-L12S) alebo dvoma (ako u NH-L12). Predpokladáme ale, že v prípade dvoch ventilátorov budú v záujme dosahovania čo najvyššej efektivity už oba v 120-milimetrovom formáte (a nepôjde tak o kombináciu 120 mm s 92 ako u NH-L12).

Vo verejnom kalendári stále chýbajú biele ventilátory, ktoré sa dlho pripomínali, ale nakoniec ich Noctua odložila. Nezrušila, odložila. Dôvod, prečo sa ich vydanie neuvádza ani rámcovo bude zrejme stále ten istý – oproti iným veciam majú nižšiu prioritu a No túto v túto chvíľu nechce nič sľubovať, dokým sama nevie, či je budúci rok pre ne reálny.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (11) Pridať komentár

  1. LOL Q2 2024 🙂 Kazdy ich uz prekonal, v podstate ziju zo zotrvacnosti a oni chcu cakat na novu generaciu do Q2 2024. Ja mam D15, lebo cierny deepcool AK620 nebol skladom, Assassin4 este nebol vydany. Mali by sa trochu hanbit..

    1. Myslím, že budete prekvapený, ako bude konkurencia potom dlho a ťažko prekonávať tie 140 mm LCP ventilátory. A aby sa Noctua dostala do takejto pozície, tak tomu musí predchádzať poriadny vývoj. Ten ostatní zase časom budú doháňať, ale to hlavne vďaka tomu, že im niekto, komu to „toľko trvá“ ukázal cestu.

  2. Také bych to tak viděl, ostatně jako vždy. Na tu 140mm LCP se mi už třesou ruce 😀 Asi je dobře, že to odložili, radši tohle, než nějaké problémy.

    1. Po ochutnání tlouštíků Phanteks by si ale jeden mohl postesknout, že to nezkusí rovnou s 30mm tloušťky.

          1. Ano, 3 kousky na sací straně. Jedou na 420rpm a dobrý. Nemám uvnitř žádný topení. Ale jeden zadní exhaust mám připravený pro noctuu :⁠-⁠)

      1. S rámčekom NA-IS1 30 mm mať budú a bez neho je tu zase dobrá kompatibilita. Takto mi to dáva zmysel, pokiaľ má ísť o ventilátor, ktorý má byť hojne rozšírený naprieč najrôznejšími systémami.

        1. Přeci jen bych chtěl mít pádnější (ultimátně jednoznačný) důvod vyměnit svou stávající A14.

          1. Měl jsem, a šly pryč. Důvod jednoduchý, na sací straně Fractal Define S (i jiným case, dle Redditu) způsobovaly celkem otravnou rezonanci. Nebylo to hlučné, ale ve opravdu Velmi tichém PC protivné. Problém byl okolo 500-650rpm. Nahodil jsem tedy BQ vrtule a mám klid. I ty mají tlusté a pevné lopatky. Což LCP noctua má, ale jen na 120 verzi. U A14 jsou to pořád placaté kusy plastu. Přeci jen ty přední masky beden mají celkem tragické uchycení vrtulí. Lopatka lítá mezi velkým prostorem a úzkým místem s okolo procházejícím plechem. Prostě se to rozvlní. Na prázdno není problém. Není ani problém na chladiči. Ale takovýto členitý povrch je problém. Ale jak říkám, vadí to jen náročným. Přemýšlel jsem o těch distančních rámech, ale nakonec byly rovnou vrtule BQ4 a nelituji. Škoda zpoždění té LCP 140mm.

            1. Mám ji na cpu chladiči a řešil jsem obdobný problém. Musel jsem si docela vyhrát s nastavením otáček, jinak docházelo v součinnosti s několika F12 ke skládání vln. Ale od té doby slouží spolehlivě, vyměnil bych ji jedině v případě, že by se objevil důvod z nejpádnějších možných.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *