Fractal Design Era 2: Diery v dreve na efektívnejšie chladenie

Vonkajšie detaily...

Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou.

Ani vysoká, ani hlboká a nadštandardne úzka. Ale do takej miery, aby ste sa dovnútra zmestili aj s výkonným komponentmi. Ale zoberme to pekne postupne.


Vonkajšie detaily…

Najväčší rozmer Era 2 je hĺbka. Aj s 366 mm je ale kratšia ako skrinky typu miditower a so 165 mm šírky aj štíhlejšia. A takisto výrazne nižšia. V tejto osi, na výšku, má Era 2 „iba“ 314 mm.

Porty USB (2× 3.2 gen. 1 typu A, 1× 3.2 gen. 2×2 typu C), zdieľaný – 3,5-milimetrový jack pre headset a tlačidlo na zapnutie sú situované na spodok prednej steny skrinky.

Skrinka Fractal Design Era 2, menej ako 19 litrov SFF

Dôraz Fractal Design kládol aj na elegantný vzhľad, kde pozoruhodný efekt robí jemné, diagonálne zalomenie bočných plechov a čelnej masky. Vďaka tomu vplyvom rôzne dopadajúceho svetla vzniká v rôznych oblastiach panelov svetlejší alebo tmavší odtieň použitej farby. Era 2 existuje v striebornom, sivom a testovanom modrom vyhotovení.

Plášť skrinky pozostáva z hrubších, dvojmilimetrových hliníkových plechov. Pevnosť v ohybe je tu naozaj vysoká.

Obe bočné steny sú výrazne perforované. Jednaj na pomerne veľkej ploche (cca 50 %), jednak väčšími dierami s priemerom 3–4 mm. Podmienky na nasávanie vzduchu chladičmi CPU či grafickej karty budú dobré, keďže tieto perforácie sú oproti nim, ale prachový filter tu Fractal Design neosadil. Bez neho bude síce možné dosiahnuť na vyšší prietok, ale za tú cenu, že so vzduchom sa bude dovnútra dostávať aj prach, čo v prostredí s väčšou mierou znečistenia znamená častejšiu údržbu.

Era 2 stojí na dvoch veľkých nohách, ktoré sú po celej šírke skrinky pogumované. Stabilita na podložke je výborná, žiadne kĺzanie. Na spodku skrinky je už aj prachový filter. To pred dvoma 120-milimetrovými ventilátormi, ktoré sú súčasťou štandardnej výbavy.

Štruktúra prachového filtra je z poprepletaných laniek podobných, ako sú na tenisových raketách. V tomto prípade je však sito výrazne jemnejšie, ale stále hrubšie ako u  väčšiny nylonových filtrov.

   

Keď skrinku znovu postavíte na nožičky, tak charakteristickým prvkom je strop z orechového dreva (masív). Súčasne je tento panel tvorený rebrinami na lepší odvod ohriateho vzduchu komponentmi. To je jedna z veľmi výrazných zmien oproti Era „1“ so uzavretou plochou vrchného panelu.

Medzery v rebrinách majú približne 128 × 3,9 mm a celkovo je ich 28 (tzn. 14 na ventilátor). Drevená časť vrchného panelu má hrúbku cca 4,5 mm. Zvyšok, vnútorná časť, je tvorená oceľovým plechom, ktorý je dôležitý pre magnetické spojenie s kostrou skrinky. Spoľahlivo.

Nemusíte sa obávať, že by drevený panel pri preprave niekde odletel. Z bokov je čiastočne istený aj pretŕčajúcimi mantinelmi hliníkového plášťa. Vyhotovenie je to dômyselné a pritom je raz-dva aj demontáž. Zatlačením v zadnej časti na symbol dvoch rovnobežných čiarok sa drevený panel vpredu nadvihne a môžete ho poľahky odobrať.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Fractal Design North XL RC. Skrinky pre „reverzné dosky“

Existuje už viacero základných dosiek, ktoré majú časť konektorov vzadu. Obvykle tých, ku ktorým vedie kabeláž. Dôvod takéhoto „obrátenia“ (konektorov) je hlavne estetický – aby nebolo vidieť káble a všetko pôsobilo pokiaľ možno čo najhľadanejšie. Nevzhľadné veci tohto v súčasnosti kričia aj pre typické sklenené bočnice, cez ktoré je vidieť do vnútra skrinky. A pre tých, ktorým na vzhľade počítača záleží, môže nová skrinka Fractal Design osloviť. Celý článok „Fractal Design North XL RC. Skrinky pre „reverzné dosky““ »

  •  
  •  
  •  

Duel: Endorfy Navis F360 vs. Fractal Design Lumen S36 V2

Novú etapu testov procesorových chladičov na HWCooling štartujeme so súbojom dvoch kvapalinových chladičov typu AIO. Tak Navis F360 ako aj Lumen S36 V2 predstavujú to najlacnejšie s 360-milimetrovým radiátorom, čo Fractal Design (Lumen S36 V2), respektíve Endorfy (Navis F360) majú. Isteže, nejde o vyložene lacné chladiče, s oboma sa však spája veľmi vysoký chladiaci výkon. Celý článok „Duel: Endorfy Navis F360 vs. Fractal Design Lumen S36 V2“ »

  •  
  •  
  •  

Tipy na darček: Poriadne sedenie za PC od Fractal Design

Nepodceňujte základ ergonómie pri fungovaní za počítačom. Tým je seriózne kreslo, od ktorého sa odvíja pohodlie, pracovná efektivita, ale i zdravotné aspekty. To, na čom sedíte, je skrátka t viacerých dôvodov dôležité a Fractal Design ponúka svoje riešenia. Kreslá Refine sa robia na niekoľko spôsobov, v rôznych vyhotoveniach. Ak ešte rozmýšľate, čo komu dopriať pod stromček, máme zopár tipov. Celý článok „Tipy na darček: Poriadne sedenie za PC od Fractal Design“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

    1. Asi z dôvodu, aby sa chladnejší vzduch z okolia nasával aj odtiaľ. Je pravda, že nejaká mriežka/klietka by tomu asi slušala, z bezpečnostných dôvodov. Ale zase by to bolo viac reštriktívne, hmm…

        1. Áno, to tiež. Ale možno to má naozaj blahodarný vplyv na chladenie, špeciálne grafickej karty. Ten rozdiel s ventilátormi na výduchu (a práve vtedy by mohli tieto diery užitočné) oproti továrenskému nastaveniu, respektíve ventilátorom na vstupe je obrovský.

          1. —„…Ale možno to má naozaj blahodarný vplyv na chladenie, špeciálne grafickej karty…“
            Tj, a po presunutí ventilátorov hore, to asi ešte bude mať blahodarný vplyv na povysávanie prachu zo zadného okolia skrinky 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *