Záver
Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou.
Záver
Kombinácie elegantného vzhľadu s elegantným chladením v rámci malých skriniek, ktoré sa zmestia do 20 litrov? To prvé (vzhľad) necháme na uváženie každého zvlášť, prejdime k chladeniu.
Na začiatok jedno upozornenie pre tých z vás, ktorý dáte prednosť top-flow chladiču (pred vodníkom): Presuňte spodné ventilátory navrch alebo vytvorte aspoň kombináciu „1+1“ (t.j. jeden vstupný druhý výstupný). Továrenské nastavenie je vhodné skôr s kvapalinovými chladičmi, ktorých ventilátory budú na strope skrinky odčerpávať ohriaty vzduch komponentov. Bez ventilátorov teplý vzduch škárami síce uniká, ale príliš pomaly a výsledkom je veľmi výrazný rozdiel v chladení grafickej karty.
S obidvoma dodávanými ventilátormi na výduchu je zahrievanie grafickej karty nižšie o 20 °C (GPU) až 25 °C (pamäte). A to testujeme „iba“ so sotva 200-wattovou RTX 4070 Super. S výkonnejšími grafickými kartami, ako sú GeForce RTX 4090 či Radeony RX 7900 XT(X) bude rozdiel ešte väčší. Pokiaľ si aj naozaj výkonná grafická karta udrží svoj výkon, tak bude minimálne hlučnejší chod chladiča. Ten bude asi hlučnejší vždy, ale s optimálnym systémovým chladením sa prirodzene dostanete na atraktívnejšie výsledky.
Ako je v chladení Era 2 oproti iným skrinkám zatiaľ nevieme, nemáme porovnanie. Obraz o tom sa bude vytvárať až v priebehu času. Môžeme však poznamenať, že systémové chladenie je možné nastaviť tak s ohľadom na vysoký chladiaci výkon ako aj na tichú prevádzku. Rýchlostný rozsah ventilátorov Aspect 12 PWM je široký. To viete už aj z testov ich „ARGB“ variantov. Nejaké vibrácie sme u nich pri vyšších rýchlostiach síce namerali, v rámci uloženia skrinky sa na kostru a plášť Era 2 ktovieako neprenášajú ani pri maximálnej rýchlosti.
Akustický profil skrinky je pomerne príjemný. Špeciálne pri nižších rýchlostiach, kde sa tónové špičky neobjavujú ani pri vyšších rýchlostiach s ventilátormi na dne. Pri vyššom prietoku tu nejaké vplyvom mriežky sú, v pásme 100–200 Hz.
Z vecí, ktoré vám môžu u Era 2 chýbať, je napríklad pozícia pre 3,5″ úložisko. To je nepodporované a do skrinky nainštalujete iba menšie, 2,5″. Podpora grafických kariet je vzhľadom na tento form factor slušná a s vodníkom uchladíte aj výkonnejší procesor.
Celkovo hodnotíme Fractal Design Era 2 kladne. Vyhotovenie je robustné a strojárensky precízne. Ak sa vám skrinka páči vizuálne (napríklad aj pre drevený strop) a máte do nej vybraté vhodné komponenty, tak krok vedľa s ňou neurobíte.
Fractal Design Era 2 |
+ Priestorovo úsporné vyhotovenie... |
+ ... a súčasne podpora výkonných komponentov |
+ Radiátory kvapalinových chladičov až do 280 mm... |
+ ... a grafické karty až do dĺžky 326 mm |
+ Nadštandardné materiály – drevo, masívny hliníkový plášť... |
+ ... a celkovo precízne dielenské vyhotovenie |
+ Široký rýchlostný rozsah ventilátorov... |
+ ... možná optimalizácia na veľmi tichý chod, ale aj s prioritou vysokého výkonu |
+ Vzhľadom na menšie rozmery nadštandardne pohodlná inštalácia |
- Horšie možnosti správy kabeláže |
Bez podpory 3,5" úložísk |
Top-flow chladiče iba do 70 mm, vežovité chladiče sú prakticky nepodporované |
Orientačná koncová cena: 200 eur/5019 Kč |
- Contents
- Vonkajšie detaily...
- ... a vnútorné detaily Fractal Design Era 2
- Testovacia metodika
- Výsledky: Maximálny výkon
- Výsledky: Vyšší výkon (45 dBA)
- Výsledky: Stredný výkon (42 dBA)
- Výsledky: Nižšia hlučnosť (39 dBA)
- Výsledky: Nízka hlučnosť (36 dBA)
- Výsledky: Veľmi nízka hlučnosť (33 dBA)
- Výsledky: Na hranici počuteľnosti (31 dBA)
- Výsledky: Rýchlosti portov USB
- Záver
No tak díru jak do prosímpěkně vidím hlavně vzadu u grafiky, nebo je to šalba? Proč tam je?
Asi z dôvodu, aby sa chladnejší vzduch z okolia nasával aj odtiaľ. Je pravda, že nejaká mriežka/klietka by tomu asi slušala, z bezpečnostných dôvodov. Ale zase by to bolo viac reštriktívne, hmm…
Ideální na zapadnutí wifi dongle apod.
Áno, to tiež. Ale možno to má naozaj blahodarný vplyv na chladenie, špeciálne grafickej karty. Ten rozdiel s ventilátormi na výduchu (a práve vtedy by mohli tieto diery užitočné) oproti továrenskému nastaveniu, respektíve ventilátorom na vstupe je obrovský.
—„…Ale možno to má naozaj blahodarný vplyv na chladenie, špeciálne grafickej karty…“
Tj, a po presunutí ventilátorov hore, to asi ešte bude mať blahodarný vplyv na povysávanie prachu zo zadného okolia skrinky 😀