Fractal Design Era 2: Diery v dreve na efektívnejšie chladenie

Záver

Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou.

Záver

Kombinácie elegantného vzhľadu s elegantným chladením v rámci malých skriniek, ktoré sa zmestia do 20 litrov? To prvé (vzhľad) necháme na uváženie každého zvlášť, prejdime k chladeniu.

Na začiatok jedno upozornenie pre tých z vás, ktorý dáte prednosť top-flow chladiču (pred vodníkom): Presuňte spodné ventilátory navrch alebo vytvorte aspoň kombináciu „1+1“ (t.j. jeden vstupný druhý výstupný). Továrenské nastavenie je vhodné skôr s kvapalinovými chladičmi, ktorých ventilátory budú na strope skrinky odčerpávať ohriaty vzduch komponentov. Bez ventilátorov teplý vzduch škárami síce uniká, ale príliš pomaly a výsledkom je veľmi výrazný rozdiel v chladení grafickej karty.

S obidvoma dodávanými ventilátormi na výduchu je zahrievanie grafickej karty nižšie o 20 °C (GPU) až 25 °C (pamäte). A to testujeme „iba“ so sotva 200-wattovou RTX 4070 Super. S výkonnejšími grafickými kartami, ako sú GeForce RTX 4090 či Radeony RX 7900 XT(X) bude rozdiel ešte väčší. Pokiaľ si aj naozaj výkonná grafická karta udrží svoj výkon, tak bude minimálne hlučnejší chod chladiča. Ten bude asi hlučnejší vždy, ale s optimálnym systémovým chladením sa prirodzene dostanete na atraktívnejšie výsledky.

Ako je v chladení Era 2 oproti iným skrinkám zatiaľ nevieme, nemáme porovnanie. Obraz o tom sa bude vytvárať až v priebehu času. Môžeme však poznamenať, že systémové chladenie je možné nastaviť tak s ohľadom na vysoký chladiaci výkon ako aj na tichú prevádzku. Rýchlostný rozsah ventilátorov Aspect 12 PWM je široký. To viete už aj z testov ich „ARGB“ variantov. Nejaké vibrácie sme u nich pri vyšších rýchlostiach síce namerali, v rámci uloženia skrinky sa na kostru a plášť Era 2 ktovieako neprenášajú ani pri maximálnej rýchlosti.

Akustický profil skrinky je pomerne príjemný. Špeciálne pri nižších rýchlostiach, kde sa tónové špičky neobjavujú ani pri vyšších rýchlostiach s ventilátormi na dne. Pri vyššom prietoku tu nejaké vplyvom mriežky sú, v pásme 100–200 Hz.

Z vecí, ktoré vám môžu u Era 2 chýbať, je napríklad pozícia pre 3,5″ úložisko. To je nepodporované a do skrinky nainštalujete iba menšie, 2,5″. Podpora grafických kariet je vzhľadom na tento form factor slušná a s vodníkom uchladíte aj výkonnejší procesor.

Celkovo hodnotíme Fractal Design Era 2 kladne. Vyhotovenie je robustné a strojárensky precízne. Ak sa vám skrinka páči vizuálne (napríklad aj pre drevený strop) a máte do nej vybraté vhodné komponenty, tak krok vedľa s ňou neurobíte.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Taká… SFF vežička. Fractal Design Mood v detailoch

Skrinku Fractal Design Mood, predstavenú na Computexe 2024, už máme v testlabe. A síce sa ešte teraz nepozrieme na chladiace výsledky, tak si posvietime na kľúčové konštrukčné prvky. Na základe nich si spravíte prehľad o hrubých črtách skrinky, ktorá je určená pre základné dosky Mini-ITX. Z toho potom vychádza aj záber na čo najväčšiu priestorovú úsporu na pracovnom stole či na inom mieste. Celý článok „Taká… SFF vežička. Fractal Design Mood v detailoch“ »

  •  
  •  
  •  

Novinky Fractal Design: Malé skrinky, headsety, kreslá

Tohtoročný Computex už síce skončil, ale máme tu z neho ešte nejaké resty, ktoré chceme opublikovať. Patrí medzi ne aj expozícia produktov Fractal Design. Z pohľadu nášho zamerania by sa dalo povedať, že stánok FD bol hlavne o počítačových skrinkách, ale pozoruhodná je aj expanzia na nové trhy. Pod značkou Fractal Design čoskoro budú dostupné aj slúchadlá s mikrofónom či počítačové kreslá. Celý článok „Novinky Fractal Design: Malé skrinky, headsety, kreslá“ »

  •  
  •  
  •  

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

    1. Asi z dôvodu, aby sa chladnejší vzduch z okolia nasával aj odtiaľ. Je pravda, že nejaká mriežka/klietka by tomu asi slušala, z bezpečnostných dôvodov. Ale zase by to bolo viac reštriktívne, hmm…

        1. Áno, to tiež. Ale možno to má naozaj blahodarný vplyv na chladenie, špeciálne grafickej karty. Ten rozdiel s ventilátormi na výduchu (a práve vtedy by mohli tieto diery užitočné) oproti továrenskému nastaveniu, respektíve ventilátorom na vstupe je obrovský.

          1. —„…Ale možno to má naozaj blahodarný vplyv na chladenie, špeciálne grafickej karty…“
            Tj, a po presunutí ventilátorov hore, to asi ešte bude mať blahodarný vplyv na povysávanie prachu zo zadného okolia skrinky 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *