... a vnútorné detaily Fractal Design Era 2
Skrinka Era 2 je evolúciou pôvodného modelu (Era ITX), pri ktorom Fractal Design zmenil aj prístup k ventilačným otvorom. To či už v rámci vrchného panelu alebo bočných, rozsiahlejších perforácií. Ako sa Era 2 zapíše a popasuje s konkurenčnými SFF skrinkami zistíte až časom. Napriek detailnému rozboru ide stále o prvú skrinku, ktorá prešla našou novou testovacou metodikou.
… a vnútorné detaily Fractal Design Era 2
Najrýchlejšia cesta pre nahliadnutie dnu, do skrinky, je cez vrch. Tento pohľad dobre odhaľuje i nosnú konštrukciu pre kvapalinový chladič. Jeho radiátor musí byť do formátu 280 mm (vrátane). Teda, pokiaľ sa zmestí do maximálnych rozmerov. Fractal Design toto v špecifikáciách rozvádza pomerne podrobne. Aj je chladič užší ako 52 mm, tak jeho dĺžka môže ísť do 315 mm, zatiaľ do u hrubších ako 52 mm je to iba 300 mm.
Maximálna oficiálne podporovaná hrúbka radiátora spolu s ventilátormi je 58 mm, hoci vzdialenosť medzi držiakom radiátora a konštrukciou podnosu základnej dosky sme namerali až 70 mm.
Aby ste mohli pristúpiť k montáži čohokoľvek, je nevyhnutné odstrániť hliníkový plášť. Ten veľmi jednoduchým spôsobom vysunutie ťahom smerom nahor. Ešte predtým musíte ale odomknúť zámok/poistku, ktorú má plášť spoločnú s prachovým filtrom.
Montáž grafickej karty je možná výhradne vertikálna s dĺžkou do 326 mm. Na výšku pritom nesmie presahovať 137 mm, aby sa nedostávala do kolízie s 230-voltovým sieťovým konektorom. Pri hrúbke grafickej karty sa potom treba držať 63 mm, s ktorými sa zmestíte aj s GeForce RTX 4090. Pozor však na konkrétne vyhotovenie. Founders Edition Nvidie má síce iba 61 mm, ale mnohé nereferenčné vyhotovenia sú výrazne hrubšie.
Grafická karta sa inštaluje rovnobežne so základnou doskou, čo znamená, že je potrebný riser PCIe ×16. Ten je už predinštalovaný, konkrétne Flex 2, ktorý sme dávnejšie testovali aj samostatne. Podporovaný štandard PCI Express je 4.0.
Ventilátory (Aspect 12 PWM) sú v počte dvoch predinštalované na dne skrinky so vstupnou orientáciou. Táto poloha zrejme predpokladá, že na druhej strane (hore) príde kvapalinový chladič, ktorý sa zapojí do okruhu systémového chladenia. V našich testoch sa tak nestane a aj preto chladiaci výkon testujeme okrem továrenskej konfigurácie aj v konfigurácii s ich presunutím pod strop, na výduch.
Interiér FD Era 2 je vertikálne rozdelený na dve časti, kde do jednej prichádza základná doska a zdroj vo fyzickom formáte SFX alebo SFX-L. Možnosti správy kabeláže zdroja v tejto skrinke nie sú prakticky žiadne, sťahovacie suché zipsy ani typické očká vo vrchnej časti, kde by prišli vhod, nenájdete. Dôležité tak bude zviazať a upratať kabeláž tak, aby nezasahovala do žiadneho ventilátora. Odporúčame používať výhradne modulárne zdroje, ku ktorému sa zapoja iba tie káble, ktoré zostava pre svoj chod nevyhnutne potrebuje.
Zdroj je, mimochodom, uložený vo vyhradenom držiaku. Ten sa pred inštaláciou vysunie z koľajničiek, naskrutkuje sa k zadnej strane zdroja a zasunie sa naspäť. A potom sa ešte, samozrejme, zaistí skrutkou. Napájanie zdroja je „interné“, čo znamená, že skrinka má svoj vlastný napájací kábel zapájajúci sa vnútri skrinky. Jeho konektor je medzi zadným spodným ventilátorom a samotným zdrojom. Sieťový kábel, ktorý máte od zdroja tiež pripájate ku skrinke zozadu, ale už v jej vrchnej časti.
Podpora iných ako kvapalinových chladičov je vlastne iba pre modely top-flow (t.j. s ventilátorom), ktoré majú na výšku do 70 mm. Výkonnejšie chladiče tohto typu a ani vežovité do skrinky Era 2 nedostanete.
Druhá komora je vyhradená pre grafickú kartu (s dĺžkou do 326 mm, hrúbkou do 63 mm a výškou do 137 mm, ako už bolo vyššie spomenuté) a jedno palcové úložisko.
Interné úložiská (mimo tie, čo sú na základnej doske – SSD M.2) je možné nainštalovať iba v 2,5″ formáte. To niektorých možno zamrzí. Najmä, keď pôvodná skrinka FD Era ITX umožňovala aj montáž 3,5″ HDD. Teraz sa ale treba uskromniť. Osamotená pozícia pre 2,5″ SSD/HDD sa nachádza dole, nad predným ventilátorom. ďalšie dve palcové úložiská je možné nainštalovať na podnos vedľa základnej dosky, za zdroj. Pre SSD/HDD s rôznou hrúbkou je zo zadnej strany možná v rozsahu 15 mm aj regulácia tohto podnosu. Tá však potenciálne zhoršuje kompatibilitu s grafickými kartami, kde v krajnej pozícii s najväčšou štrbinou (viď ilustrácia v manuáli na strane 35) sa už s RTX 4090 nevojdete a budete musieť siahnuť po štíhlejších variantoch (do 48 mm)
Montáž komponentov do skrinky Era 2 je pomerne jednoduchá a počas nej sme sa nestretli so žiadnymi vážnymi komplikáciami. Treba mať ale prirodzene pripravené komponenty vo vhodných rozmeroch.
Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.
- Contents
- Vonkajšie detaily...
- ... a vnútorné detaily Fractal Design Era 2
- Testovacia metodika
- Výsledky: Maximálny výkon
- Výsledky: Vyšší výkon (45 dBA)
- Výsledky: Stredný výkon (42 dBA)
- Výsledky: Nižšia hlučnosť (39 dBA)
- Výsledky: Nízka hlučnosť (36 dBA)
- Výsledky: Veľmi nízka hlučnosť (33 dBA)
- Výsledky: Na hranici počuteľnosti (31 dBA)
- Výsledky: Rýchlosti portov USB
- Záver
No tak díru jak do prosímpěkně vidím hlavně vzadu u grafiky, nebo je to šalba? Proč tam je?
Asi z dôvodu, aby sa chladnejší vzduch z okolia nasával aj odtiaľ. Je pravda, že nejaká mriežka/klietka by tomu asi slušala, z bezpečnostných dôvodov. Ale zase by to bolo viac reštriktívne, hmm…
Ideální na zapadnutí wifi dongle apod.
Áno, to tiež. Ale možno to má naozaj blahodarný vplyv na chladenie, špeciálne grafickej karty. Ten rozdiel s ventilátormi na výduchu (a práve vtedy by mohli tieto diery užitočné) oproti továrenskému nastaveniu, respektíve ventilátorom na vstupe je obrovský.
—„…Ale možno to má naozaj blahodarný vplyv na chladenie, špeciálne grafickej karty…“
Tj, a po presunutí ventilátorov hore, to asi ešte bude mať blahodarný vplyv na povysávanie prachu zo zadného okolia skrinky 😀