Intel Core i9-11900K vs. AMD Ryzen 9 5900X. Kto z koho?

Fotky 2/2: Affinity Photo, AI aplikácie Topaz Labs, ZPS X, ...

Máte už vytvorený dokonalý obraz o aktuálnej generácii desktopových procesorov alebo ste ešte možno ochotní niektoré veci prehodnotiť? Na začiatok testov procesorov na HWC sme otestovali najhorúcejšie želiezko v mainstreamovom kotli Intelu – Core i9-11900K, ktorému v 40 kapitolách plných informácií čelí AMD Ryzen 9 5900X. Re-test novou metodikou má ale úspešne za sebou aj starší Core i9-10900K.

Affinity Photo (benchmark)

Testovacie prostredie: vstavaný benchmark.

AI aplikácie Topaz Labs

Topaz DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI. Tieto jednoúčelové aplikácie slúžia na reštauráciu nekvalitných fotiek. Či už z pohľadu vysokého šumu (keď sú fotené pri vyššom ISO), hrubého rasteru (typicky po výrezoch) alebo keď treba niečo doostriť. Využíva sa pritom vždy sila AI.

Pracovné nastavenia aplikácií Topaz Labs. Postupne zľava DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI. Každej aplikácii prináleží jedno z troch okien

Testovacie prostredie: V rámci dávkových úprav sa spracováva 42 fotiek v nižšom rozlíšení 1920 × 1280 px. To pri nastaveniach zo snímok vyššie. DeNoise AI pre zachovanie čo najvyššej presnosti držíme vo verzii 3.1.2, Gigapixel v 5.5.2 a Sharpen AI v 3.1.2.Ako akcelerátor máme nastavený procesor (a vysokú alokáciu RAM), vy si môžete ale prepnúť i na GPU

XnViewMP

Testovacie prostredie: XnViewMP je konečne foto-editor, za ktorý nemusíte platiť. A pritom hardvér využíva veľmi efektívne. Na dosiahnutie rozumnejších porovnávajúcich časov sme tak museli vytvoriť archív s až 1024 fotkami, ktoré z pôvodného rozlíšenia 5472 × 3648 px zmenšujeme na 1980 × 1280 px a počas tohto procesu sa ešte aplikujú filtre s automatickým vylepšením kontrastu a redukcia šumu. Používame 64-bitovú portable verziu 0.98.4.

Zoner Photo Studio X

Testovacie prostredie: V Zoner Photo Studio X konvertujeme 42 fotiek vo formáte .CR2 (RAW Canonu) do JPEGu so zachovaním pôvodného rozlíšenia (5472 × 3648 px) a pri najnižšej možnej kompresii, s profilom ZPS X pre „archivačnú kvalitu“.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Už pátý čínský výrobce GPU: Zhihui slibuje výkon až jako GTX 1650

V Číně se, zdá se, spustila úplná bublina startupů a jiných firem usilujících o výrobu domácího lokálního GPU nezávislého na „Západu“. Už jsme zde psali o několika různých firmách a pořád to ještě není všechno: teď se vynořil už minimálně pátý vyzyvatel. Firma pojmenovaná Zhihui Microelectronics dokonce už odhalila svůj čip, který slibuje výkon na úrovni GeForce GTX 1650. Otázka samozřejmě je, jak to pak dopadne v praxi. Celý článok „Už pátý čínský výrobce GPU: Zhihui slibuje výkon až jako GTX 1650“ »

 •  
 •  
 •  

Vzácnosť Intel Core i3-10105F: Lacný procesor do lacných dosiek

Výber procesorov do nízkorozpočtových zostáv je čoraz slabší a nevýhodnejší – súčasné ceny Pentií pripomínajú zlý vtip. Človek ale môže byť rád, že v tomto segmente zostalo aspoň niečo dostupné. Core i3-1010x(F) sú momentálne ako jediné v dostatočnom počte a zatiaľ stále za rozumné peniaze. Škoda len, že AMD k nim nemá konkurenciu. Atraktívne je ale i porovnanie Core i3 Comet Lake s Core i5-10400(F). Možno zistíte, že sa vám oplatí ušetriť. Celý článok „Vzácnosť Intel Core i3-10105F: Lacný procesor do lacných dosiek“ »

 •  
 •  
 •  

Intel Core i7-11700KF: O chlp slabší, ale výhodnejší ako Core i9

Osem jadier v šestnástich vláknach. Z tohto pohľadu sa jedná o rovnakú konfiguráciu, akú má Core i9-11900K(F). Core i9 je však výrazne drahší procesor a najmä v hrách má aj o dosť vyššiu spotrebu. A pritom rozdiel vo výkone je minimálny. Z toho teda vychádza, že pri vyššej efektivite má Core i7-11700K(F) atraktívnejší pomer cena/výkon. O koľko presne a i veľa ďalšieho sa dozviete z rozsiahlych testov v tomto článku. Celý článok „Intel Core i7-11700KF: O chlp slabší, ale výhodnejší ako Core i9“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Tohle je olbrimi testovaci dilo. Jak jen muzes sedet a testovat cely den , kdyz je venk tak pekne 🙂
  Kazdopadne ti preji at se ti sem presunou vsichni ctenari z Pctuningu, protoze tam chcipnul pes.
  Hodne stesti v rozvijeni hardcore webu.

  1. V testlabe máme ale príjemne chladno aj keď je vonku 35 °C. 🙂

   Neviem, či úplne potrebujeme všetkých čitateľov PCT a skôr výhľadovo vidíme budúcnosť v anglickej verzii. Ale v tom zmysle, že tá bude vytvárať významnú časť návštevnosti, čo už vlastne platí teraz, ale furt je to málo na to, aby sme sa nemuseli trápiť. Bližší vzťah však mám k česko-slovenskému HWC a nikdy to nebude inak. Jedno je láska (SK/CZ HWC) a druhé rozum (EN HWC).

 2. Šťastné a veselé celej redakcií 🙂
  Mal by som 1 otázku k testovacej zostave.
  Nakoľko je všeobecne známe, že ryzeny idú
  o dosť lepšie v hrách pri lepšom takte a časovaní pamäti ako konkurenčný intel, nebolo by dobré testovať testovať aj tento prípad ?
  Mám na mysli napríklad iba 1 kategóriu kde by bolo aspoň porovnanie jednej vybranej hry z časových dôvodov.
  Osobne mám 5800x párovaní s 4000Mhz Cl16 pričom na túto frekvenciu ide aj 1:1 memory bus čo je podstatný rozdiel oproti 3600 cl18 ktorý ste testovali.
  Do budúcnosti by ma zaujímalo ako si vedie táto kombinácia oproti intelu.

  1. Ďakujeme za prianie aj za dotaz. Testy procesorov sú už takmer na „plnej kapacite“. Iste, v budúcnosti ešte nejaký test doplníme či vymeníme, aby medotika zostala svieža a aktuálna a budeme sa venovať aj tomuto, čo píšete. To ale až v testoch pamätí, ktoré budeme, samozrejme, testovať nielen naprieč platformami, ale aj rôznymi triedami procesorov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *