Intel Core i9-11900K vs. AMD Ryzen 9 5900X. Kto z koho?

Záver

Máte už vytvorený dokonalý obraz o aktuálnej generácii desktopových procesorov alebo ste ešte možno ochotní niektoré veci prehodnotiť? Na začiatok testov procesorov na HWC sme otestovali najhorúcejšie želiezko v mainstreamovom kotli Intelu – Core i9-11900K, ktorému v 40 kapitolách plných informácií čelí AMD Ryzen 9 5900X. Re-test novou metodikou má ale úspešne za sebou aj starší Core i9-10900K.

Záver

To, že viacvláknový výkon Core i9-11900K bude nižší ako u Ryzen 9 5900X predurčila už skladba jeho jadier – osem na dvanásť skrátka nestačí. Tých osem jadier Ci9-11900K nestačí ani na desať jadier staršej Ci9-10900K. Rocket Lake má ale vyšší výkon na takt a v niektorých mnohovláknových testoch za viacjadrovým Comet Lakom zaostáva iba trochu, pričom má Ci9-11900K o 200 MHz nižšie frekvencie all-core boostu.

V hrách je Ci9-11900K v priemere rýchlejší ako Ci9-10900K, ale existujú i výnimky, kde pre nižšiu latenciu cache L2 a L3 zostáva vo vedení Comet Lake. Medzi také hry patrí napríklad Assassin’s Creed: Valhalla. Pre drvivú väčšinu hier je ale výkonnejší Rocket Lake, čo je ale vykúpené vždy vyššou spotrebou. Zatiaľ čo doteraz (vrátane situácie na Ci9-10900K) sa držala na hranici 125 W, tak Ci9-11900K túto hodnotu presahuje pomerne výrazne. Z testovaných hier najviac zaťažuje procesor hra Total War Saga: Troy a v nej je to nad limit PL1 (= TDP) až 28 W. Na základných doskách, ktoré Intelom odporúčaný časový limit Tau pre maximálny Boost dodržujú, tak môže dochádzať k miernemu poklesu herného výkonu.

Pozoruhodné je ale v tomto smere porovnanie Ci9-11900K s Ryzen 9 5900X. Náskok priemerného herného výkonu Rocket Lake je minimálny a i to iba vo vyšších rozlíšeniach od QHD (1440p). Vo Full HD je už vo vedení R9 5900X, kde môže tento procesor dávať lepší zmysel pre zostavy s monitormi s nižším rozlíšením (FHD), ale vysokou obnovovacou frekvenciou obrazu. Pre vyššie rozlíšenia stále platí, že je celkovo výkonnejší Intel a jeho Core i9-11900K. Nemusí to platiť vždy (napríklad ako to neplatí ani v MS Flight Simulatore, pre ktorý je Ryzen 9 5900X rýchlejší aj v UHD), ale väčšinou má najvýkonnejší Rocket Lake vo vysokých rozlíšeniach herne navrch.

Oproti Comet Laku má Rocket Lake aj výrazne vyšší jednovláknový výkon. Vyššie IPC sme už spomínali a keď sa k tomu pridá fakt, že v praxi sú dosahované i o 100–150 MHz vyššie frekvencie jadra, tak rovnocenný súper je už znovu iba Ryzen 9. A je to ako na hojdačke, niekde má málinko navrch AMD a veľmi podobná je aj efektivita, respektíve výkon na watt.

Efektivita pri využívaní všetkých jadier ide už ale jasne na stranu AMD. Pri kódovaní videa na Core i9-11900K treba byť však ostražitý. Rocket Lake totiž vo východiskových nastaveniach s kodérom x264 využíva inštrukcie AVX-512, čo má za následok výrazne zvýšenie spotreby, ktorá veselo presahuje i druhý limit spotreby (PL2) a končí až pri 300 W. To je preto, že výpočet 512-bitových inštrukcií naraz spracuje 2× viac číselných hodnôt a takisto pohyb dát s dvojnásobnou šírkou je energeticky náročnejší, čo sa pri už aj tak horšej efektivite prejaví o to viac.

Toto zvýšenie spotreby by sa dalo kompenzovať znížením frekvencií a napätia počas použitia AVX-512, ale na našej testovacej doske sa procesor Core i9-11900K takto nesprával a takty neznižoval, čoho výsledkom je extrémna spotreba. Takto naštartovaný Rocket Lake sa už chladí bežnými chladičmi pomerne ťažko. Zložitejšie na chladenie je to ale aj s malými čipletmi AMD. A to aj pri nízkych spotrebách okolo 60 W. Typicky je reč o jednovláknovej záťaži, kedy je niekedy problém i to jedno jadro chladiť na teplotu, ktorá nebude obmedzujúca pre dosahovanie stabilného boostu. Jeho fungovanie sa dynamicky odvíja práve od intenzity zahrievania.

Aby sme to ale nejako uzavreli, tak okrem toho komplikovanejšieho odvodu tepla z Ryzenov 12-jadrovému modelu 5900X sa veľa vecí vytýkať nedá. Výkon na jednotku wattu má vyšší v hrách i mimo ne. V nehernom prostredí je výrazne lepší i pomer ceny a výkonu. V hrách je na tom R9 5900X podobne ako Ci9-11900K, ale celkovo sa jedná určite o procesor, ktorý ma univerzálne vyšší výkon pri lepších prevádzkových vlastnostiach. A keďže sme už pomerne vo vysokej triede, tak je takýmto vlastnostiam adekvátne redakčné ocenenie „Top notch“, ktoré si procesor AMD Ryzen 9 5900X zaslúžil.

Core i9-11900K môže byť zase lepšia voľba do špičkových herných počítačov. Viacvláknový výkon v pomere k cene je ale slabší (ale nie slabý), ale zase sa dá tento procesor lepšie chladiť, aj keď má teda pri maximálnom výkone nižšiu efektivitu. Rozhodne však nejde o procesor, ktorý by bol hodný pohŕdania, aké sa mu dostáva. Zastaraný výrobný postup je jedna vec, ale hlavný je výkonnostný posun v porovnaní s predošlou generáciou a ten tu je. Pre vybrané úlohy môže byť procesor Core i9-11900K zaujímavý najmä pre vysoký a stabilný jednovláknový výkon. Aj preto tomuto procesoru rovnako ako Core i9-10900K udeľujeme ocenenie „Approved“.

Testovacie hry máme z Jamy levovej

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio), Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI) a Zoneru (za licenciu k Photo Studio X)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Padělky CPU naruby. Čínská firma vydává čipy Intelu za vlastní

Asi byste čekali, že když se v džungli čínského počítačového průmyslu budou padělat procesory, nejspíš se budou tvářit jako procesor třeba od Intelu, zatímco uvnitř bude bůhví co. (Post)moderní doba je ale plná překvapení. Vypadá to, že nejnovějším disruptivním obchodním modelem je vzít procesory Intel a dělat, že to procesory Intel vůbec nejsou. Jaký to ale celé má mít smysl, asi ví jen autoři tohoto nápadu. Celý článok „Padělky CPU naruby. Čínská firma vydává čipy Intelu za vlastní“ »

  •  
  •  
  •  

Už pátý čínský výrobce GPU: Zhihui slibuje výkon až jako GTX 1650

V Číně se, zdá se, spustila úplná bublina startupů a jiných firem usilujících o výrobu domácího lokálního GPU nezávislého na „Západu“. Už jsme zde psali o několika různých firmách a pořád to ještě není všechno: teď se vynořil už minimálně pátý vyzyvatel. Firma pojmenovaná Zhihui Microelectronics dokonce už odhalila svůj čip, který slibuje výkon na úrovni GeForce GTX 1650. Otázka samozřejmě je, jak to pak dopadne v praxi. Celý článok „Už pátý čínský výrobce GPU: Zhihui slibuje výkon až jako GTX 1650“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácnosť Intel Core i3-10105F: Lacný procesor do lacných dosiek

Výber procesorov do nízkorozpočtových zostáv je čoraz slabší a nevýhodnejší – súčasné ceny Pentií pripomínajú zlý vtip. Človek ale môže byť rád, že v tomto segmente zostalo aspoň niečo dostupné. Core i3-1010x(F) sú momentálne ako jediné v dostatočnom počte a zatiaľ stále za rozumné peniaze. Škoda len, že AMD k nim nemá konkurenciu. Atraktívne je ale i porovnanie Core i3 Comet Lake s Core i5-10400(F). Možno zistíte, že sa vám oplatí ušetriť. Celý článok „Vzácnosť Intel Core i3-10105F: Lacný procesor do lacných dosiek“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Tohle je olbrimi testovaci dilo. Jak jen muzes sedet a testovat cely den , kdyz je venk tak pekne 🙂
    Kazdopadne ti preji at se ti sem presunou vsichni ctenari z Pctuningu, protoze tam chcipnul pes.
    Hodne stesti v rozvijeni hardcore webu.

    1. V testlabe máme ale príjemne chladno aj keď je vonku 35 °C. 🙂

      Neviem, či úplne potrebujeme všetkých čitateľov PCT a skôr výhľadovo vidíme budúcnosť v anglickej verzii. Ale v tom zmysle, že tá bude vytvárať významnú časť návštevnosti, čo už vlastne platí teraz, ale furt je to málo na to, aby sme sa nemuseli trápiť. Bližší vzťah však mám k česko-slovenskému HWC a nikdy to nebude inak. Jedno je láska (SK/CZ HWC) a druhé rozum (EN HWC).

  2. Šťastné a veselé celej redakcií 🙂
    Mal by som 1 otázku k testovacej zostave.
    Nakoľko je všeobecne známe, že ryzeny idú
    o dosť lepšie v hrách pri lepšom takte a časovaní pamäti ako konkurenčný intel, nebolo by dobré testovať testovať aj tento prípad ?
    Mám na mysli napríklad iba 1 kategóriu kde by bolo aspoň porovnanie jednej vybranej hry z časových dôvodov.
    Osobne mám 5800x párovaní s 4000Mhz Cl16 pričom na túto frekvenciu ide aj 1:1 memory bus čo je podstatný rozdiel oproti 3600 cl18 ktorý ste testovali.
    Do budúcnosti by ma zaujímalo ako si vedie táto kombinácia oproti intelu.

    1. Ďakujeme za prianie aj za dotaz. Testy procesorov sú už takmer na „plnej kapacite“. Iste, v budúcnosti ešte nejaký test doplníme či vymeníme, aby medotika zostala svieža a aktuálna a budeme sa venovať aj tomuto, čo píšete. To ale až v testoch pamätí, ktoré budeme, samozrejme, testovať nielen naprieč platformami, ale aj rôznymi triedami procesorov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *