Intel Core Ultra 5 245K vs. AMD R5 9600X alebo… R7 9700X?

Metodika: ako meriame spotrebu

Najnižší „K“ model z rodiny procesorov Intel Arrow Lake ťaží tak, ako jeho predchodcovia, z veľkého počtu jadier. Na rozdiel od nich síce nemá Hyper Threading, ale výpočtovo nezaostáva a pritom je Core Ultra 5 245K efektívnejšia. Na konkurenčné Ryzeny 9000 to však nestačí. Nie pri vysokom výkone. V strednej záťaži, typickej herných počítačom, sa však situácia otáča. Procesor Intel má, pokiaľ ide o efektivitu, navrch.

Metodika: ako meriame spotrebu

Odmerať spotrebu procesora je pomerne jednoduché, podstatne jednoduchšie než pri grafických kartách. Všetko napájanie ide cez jeden alebo dva káble EPS. Dva na zväčšenie prierezu používame i my, čo sa hodí pri výkonných procesoroch AMD do sTR(X)4 či pre Intel HEDT a vlastne skoro už i pre mainstreamové procesory. Na meranie prúdu priamo na vodičoch máme kliešte Prova 15. To je podstatne presnejší a spoľahlivejší spôsob merania ako sa spoliehať na interné snímače.

Jediné obmedzenie našich prúdových klieští môže byť pri testoch najvýkonnejších procesorov. Tie totiž maximálny rozsah našich klieští 30 A, pri ktorom je garantovaná vysoká presnosť, už prekračujú. Na väčšinu procesorov je rozsah optimálny (dokonca aj pre meranie nižšej záťaže, kedy sa dajú kliešte prepnúť na menší a presnejší rozsah 4 A), ale modely so spotrebou nad 360 W budeme testovať až na vlastnom prípravku, ktorého prototyp už máme zostrojený. Jeho merací rozsah obmedzujúci už nebude, ale zatiaľ výhľadovo budeme pracovať s prúdovými kliešťami Prova.

Kliešte sú pred každým meraním riadne vynulované a pripojené k multimetru Keysight U1231A. Ten vzorky z hodnotami prúdov počas testov zaznamenáva cez rozhranie IR-USB a v jednosekundových intervaloch ich zapisuje do tabuľky. Z nej potom môžeme vytvárať čiarové grafy s priebehmi spotreby. Do pruhových grafov však vždy zapisujeme priemerné hodnoty. Merania prebiehajú v rôznych režimoch záťaže. Najnižšiu predstavujú nečinné Windows 10 na pracovnej ploche. Toto meranie prebieha na dobre „odstátom“ systéme.

   

Vyššiu záťaž predstavuje kódovanie audia (FLACu), kde procesor ale využíva iba jedno jadro, respektíve jedno vlákno. Vyššia záťaž, kde sa zapája viac jadier, sú hry. Spotrebu testujeme v F1 2020, Shadow of the Tomb Raider a Total War Saga: Troy v 1920 × 1080 px. V tomto rozlíšení je spotreba obvykle najvyššia alebo minimálne podobná ako v nižších alebo vyšších rozlíšeniach, kde väčšinou spotreba CPU skôr pre jeho nižšie využívanie skôr klesá.

Limity spotrieb sú u procesorov Intel aj AMD vypnuté, odomknuté na úroveň PL4/PPT. Tak, ako je to väčšine prípadov u základných dosiek nastavené aj vo východiskových nastaveniach. To znamená, že časový limit „Tau“ po 56 sekundách neznižuje spotrebu a frekvencie ani vo vyššej záťaži a výkon je stabilný. Zvažovali sme, či úspornejšie nastavenia alebo nebudeme akceptovať. Nakoniec teda nebudeme z dôvodu, že to nerobí ani drvivá väčšina používateľov a tým pádom by boli výsledky a porovnania pomerne nezaujímavé. Riešenie by síce bolo testovať s limitom napájania i bez neho, ale to je už z časového hľadiska v rámci testov procesorov nemožné. Ignorovať túto problematiku však nebudeme a dostane priestor v testoch základných dosiek, kde nám to dáva väčší zmysel.

Základné dosky používame vždy s mimoriadne robustným efektívnym VRM, aby vznikajúce straty na MOSFEToch skresľovali namerané výsledky čo najmenej a testovacie zostavy sú napájané špičkovým zdrojom BeQuiet! Dark Power Pro 12 s výkonom 1200 W. Ten je dostatočne dimenzovaný na to, aby stačil na každý procesor i popri zaťaženej GeForce RTX 3080 a zároveň dosahuje nadštandardnú účinnosť aj pri nižšej záťaži. Kompletný prehľad komponentov testovacej zostavy nájdete v piatej kapitole tohto článku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel Core Ultra 9 285K: Viacvláknová „jednotka“ aj bez HT

Na trón absolútneho výkonu usadol nový procesor – Intel Core Ultra 9 285K. Áno, je to tesné, na úkor vyššej spotreby a nižšej efektivity, ale to je nutná daň, ktorú treba zaplatiť za tú „úplnú špičku“. Isteže, niekto ono prvenstvo rád oželie v prospech atraktívnejších prevádzkových vlastností, každopádne 24-jadrový procesor je tým, ktorý udáva tempo vo výpočtových úlohách na mainstreamovej platforme. V tomto prípade na Intel LGA 1851. Celý článok „Intel Core Ultra 9 285K: Viacvláknová „jednotka“ aj bez HT“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Core Ultra 7 265K: Efektivita často nad Ryzen 7 9700X

Desktopové procesory Intel v generácii Arrow Lake prešli na mnohých úrovniach výraznou premenou. Odhliadnuc od nových architektúr výkonných (P) aj efektívnych (E) jadier sú už čipletové a napríklad prestali používať Hyper Threading. Súčasne sa znížila spotreba a procesor Core Ultra 7 265K je už oproti konkurencii neraz energeticky efektívnejší. To aj v hrách, čo sme doteraz nevídali. Celý článok „Intel Core Ultra 7 265K: Efektivita často nad Ryzen 7 9700X“ »

  •  
  •  
  •  

Apple vydává M4, M4 Pro a M4 Max: Rekordní jednovláknový výkon

Na jaře vydala firma Apple překvapivě krátce po generaci M3 z podzimu novou generaci procesorů M4 a získala s ní doteď existující rekord ve výkonu, pokud se měří jednovláknovým benchmarkem Geekbench. Zprvu byla vydána jen základní verze M4 s omezenou dostupností (jen v tabletech). Teď ale Apple generaci procesorů M4 vydává i v počítačích s MacOSem a uvádí i výkonné modely M4 Pro a M4 Max s více jádry. Celý článok „Apple vydává M4, M4 Pro a M4 Max: Rekordní jednovláknový výkon“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

      1. Mohli ste to tam dat aspon par testov. Zaujimalo by ma, ako sa to odrazi na vykon / spotreba / teplota. Ten intel utoci cenou, skoda tych mobo. AMD zatial byhral pri celkovej cene PC.

  1. Je škoda, že nebude U3 se stejně výkonnou grafikou a stejnou výbavou rozhraní. S levnou deskou mohl důstojně vyplnit mezeru než AMD vydá nástupce „G“.

    1. Takmer nepodstatná poznámka: Tie 65 W varianty Ultra/U v označení už mať asi nebudú, takže iba C3. Skoro ako tá trhavina. 🙂

      1. Nikde na webu test škálování výkonu integrované grafiky s použitou pamětí. I měsíc po vydání ještě spousta nezodpovězených otázek.

        1. Možno niečo vymyslíme s Adamom? Výhľadovo to ale asi nebude, priroritu majú teraz práce okolo metodiky na grafické karty. 🙂

          1. To nebyl apel na vás, Ľubo. Jen podiv, že se tím nikdo ještě nezabýval v rámci testů závislosti výkonu na paměti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *