Intel Core Ultra 5 245K vs. AMD R5 9600X alebo… R7 9700X?

Intel Core Ultra 5 245K v detailoch

Najnižší „K“ model z rodiny procesorov Intel Arrow Lake ťaží tak, ako jeho predchodcovia, z veľkého počtu jadier. Na rozdiel od nich síce nemá Hyper Threading, ale výpočtovo nezaostáva a pritom je Core Ultra 5 245K efektívnejšia. Na konkurenčné Ryzeny 9000 to však nestačí. Nie pri vysokom výkone. V strednej záťaži, typickej herných počítačom, sa však situácia otáča. Procesor Intel má, pokiaľ ide o efektivitu, navrch.

Intel Core Ultra 5 245K v detailoch

Tento procesor používa rovnaké kremíkové čipy ako vyššie modely Core Ultra 7 265K či Core Ultra 9 285K. Takisto ide o stepping B0, ale s menším počtom aktívnych jadier CPU. Výkonných má Core Ultra 5 245K iba šesť, efektívnych osem – štrnásť celkovo (6+8).

S Hyper Threadingom sa ani tu nepočíta, takže ide o štrnásť vláknový procesor. Oproti svojmu predchodcovi v podobe Core i5-14600K má nový procesor menej vlákien, ale napriek tomu by nemal byť pomalší. Nové architektúry (Lion Cove a Skymont) majú vyššie IPC a aj E jadrá sú výrazne rýchlejšie, ako bývali u starších procesorov Raptor Lake (Refresh).

O tom, že procesory Intel Core Ultra 200 sa dokážu s konkurenciou popasovať aj bez HT, ste už videli v testoch Core Ultra 7 265K a Core Ultra 9 285K. V tomto prípade to je podobné, hoci otázka je, akému z procesorov Ryzen 9000 model Core Ultra 5 245K konkuruje. Oproti Ryzen 5 9600X, ktorý označením evokuje podobnú triedu, má viac ako dvojnásobný počet jadier a takisto je procesor Intelu drahší.

Viac jadier, ale menej vlákien, má CU5 245K aj v porovnaní s Ryzen 7 9700X. V tomto prípade už s výberom Core Ultra 5 245K trochu ušetríte, hoci v kontexte celej zostavy bude, samozrejme, smerodajná cena celej platformy, ktorú zahŕňa hlavne základná doska. Stále platí, že procesory Intelu podporujú iba relatívne drahé základné dosky Z890, zatiaľ čo Ryzeny 9000 je možné nainštalovať aj do lacných dosiek s čipsetmi A620.

Core Ultra 5 245K má z doposiaľ vydaných procesorov Intel Arrow Lake najnižší all-core boost, ktorého oficiálna hodnota je 5 GHz pre P jadrá, respektíve 4,6 GHz (E jadrá). Na druhej strane, PL2 je iba 159 W (namiesto 250 W u CU7 265K/CU9 285K). Vyššie na jadro sú oproti procesorom Core Ultra 7 a Core Ultra 9 aj základné frekvencie, ktoré sa viažu na TDP. To je aj pre CU7 245 na úrovni 125 W. Pri menšom počte jadier môže pri rovnakom limite napájania pripadať na jedno (jadro) vyšší výkon/frekvencia.

Najnižší v porovnaní s ostatnými modelmi s otvoreným násobičom (t.j. s K v označení) je aj SC boost. V jednovláknových aplikáciách sa končí na 5,2 GHz.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.

* V tomto parametri nemáme istotu. AMD maximálne rozlíšenie a maximálnu obnovovaciu frekvenciu vo verejne dostupných materiáloch neuvádza. Je však možné, že to bude rovnaké ako u Ryzenov 7000, tzn. 3840 × 2160 px (60 Hz).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel Core Ultra 9 285K: Viacvláknová „jednotka“ aj bez HT

Na trón absolútneho výkonu usadol nový procesor – Intel Core Ultra 9 285K. Áno, je to tesné, na úkor vyššej spotreby a nižšej efektivity, ale to je nutná daň, ktorú treba zaplatiť za tú „úplnú špičku“. Isteže, niekto ono prvenstvo rád oželie v prospech atraktívnejších prevádzkových vlastností, každopádne 24-jadrový procesor je tým, ktorý udáva tempo vo výpočtových úlohách na mainstreamovej platforme. V tomto prípade na Intel LGA 1851. Celý článok „Intel Core Ultra 9 285K: Viacvláknová „jednotka“ aj bez HT“ »

  •  
  •  
  •  

Intel Core Ultra 7 265K: Efektivita často nad Ryzen 7 9700X

Desktopové procesory Intel v generácii Arrow Lake prešli na mnohých úrovniach výraznou premenou. Odhliadnuc od nových architektúr výkonných (P) aj efektívnych (E) jadier sú už čipletové a napríklad prestali používať Hyper Threading. Súčasne sa znížila spotreba a procesor Core Ultra 7 265K je už oproti konkurencii neraz energeticky efektívnejší. To aj v hrách, čo sme doteraz nevídali. Celý článok „Intel Core Ultra 7 265K: Efektivita často nad Ryzen 7 9700X“ »

  •  
  •  
  •  

Apple vydává M4, M4 Pro a M4 Max: Rekordní jednovláknový výkon

Na jaře vydala firma Apple překvapivě krátce po generaci M3 z podzimu novou generaci procesorů M4 a získala s ní doteď existující rekord ve výkonu, pokud se měří jednovláknovým benchmarkem Geekbench. Zprvu byla vydána jen základní verze M4 s omezenou dostupností (jen v tabletech). Teď ale Apple generaci procesorů M4 vydává i v počítačích s MacOSem a uvádí i výkonné modely M4 Pro a M4 Max s více jádry. Celý článok „Apple vydává M4, M4 Pro a M4 Max: Rekordní jednovláknový výkon“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

      1. Mohli ste to tam dat aspon par testov. Zaujimalo by ma, ako sa to odrazi na vykon / spotreba / teplota. Ten intel utoci cenou, skoda tych mobo. AMD zatial byhral pri celkovej cene PC.

  1. Je škoda, že nebude U3 se stejně výkonnou grafikou a stejnou výbavou rozhraní. S levnou deskou mohl důstojně vyplnit mezeru než AMD vydá nástupce „G“.

    1. Takmer nepodstatná poznámka: Tie 65 W varianty Ultra/U v označení už mať asi nebudú, takže iba C3. Skoro ako tá trhavina. 🙂

      1. Nikde na webu test škálování výkonu integrované grafiky s použitou pamětí. I měsíc po vydání ještě spousta nezodpovězených otázek.

        1. Možno niečo vymyslíme s Adamom? Výhľadovo to ale asi nebude, priroritu majú teraz práce okolo metodiky na grafické karty. 🙂

          1. To nebyl apel na vás, Ľubo. Jen podiv, že se tím nikdo ještě nezabýval v rámci testů závislosti výkonu na paměti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *