Záver
Najnižší „K“ model z rodiny procesorov Intel Arrow Lake ťaží tak, ako jeho predchodcovia, z veľkého počtu jadier. Na rozdiel od nich síce nemá Hyper Threading, ale výpočtovo nezaostáva a pritom je Core Ultra 5 245K efektívnejšia. Na konkurenčné Ryzeny 9000 to však nestačí. Nie pri vysokom výkone. V strednej záťaži, typickej herných počítačom, sa však situácia otáča. Procesor Intel má, pokiaľ ide o efektivitu, navrch.
Záver
Vo viacvláknových výpočtových úlohách procesor Core Ultra 5 245K rýchlostné býva iba kúsok nad Core i5-14600K. Zdá sa, že to bol jeden z hlavných cieľov, neurobiť nový procesor pomalším. To sa znovu podarilo aj bez HT a dokonca aj pri zhruba 18 % vyššej efektivite, než mala predošlá generácia procesorov Intel. Procesory AMD R5 9600X aj R7 9700X sú však vo vysokej záťaži výrazne efektívnejšie, hoci za cenu o trochu nižšieho výpočtového výkonu. Je to znovu o voľbe a o prioritách.
Efektivita v hrách je už Core Ultra 5 245K na vyššej úrovni ako u konkurenčných Ryzenov 9000. Približne taká, ako u Core i5-14600K. Starší procesor môže byť niekedy „herne“ obvykle o trochu rýchlejší, ale vo vyšších rozlíšeniach, kde je limitom grafická karta, má v našich testoch obvykle navrch Core Ultra 5 245K. Nejaké výrazné rozdiely, ktoré by ste si mohli všimnúť, však neočakávajte.
Generácia procesorov Intel Arrow Lake je celkovo hlavne o novej platforme (LGA 1851), na ktorú chce-nechcene budú viazať aj nové pamäte DDR5, tak ako aj u AMD. Procesory Intel (Raptor Lake a Alder Lake) mali doteraz aj radič DDR4, ale toto už neplatí. Procesory Intel Core Ultra 200S (Arrow Lake) podporujú výhradne iba pamäte DDR5, takže možnosť ušetrenia lacnejšími pamäťami DDR4 je na platforme Intel LGA 1851 už neaktuálna. Naopak, AMD má tomto smere výhodu v lacnejších základných doskách (s čipsetmi A620 alebo B650), ktoré sa dajú pohodlne použiť aj s procesormi Ryzen 5 9600X či Ryzen 7 9700X. Core Ultra 5 245K je zatiaľ „odkázaný“ na fungovanie so základnými doskami Z890, ktoré sú často drahšie než procesor samotný.
K určitému medzigeneračnému zlepšeniu v tejto triede došlo pri jednovláknovom výkone. Ten je pri CU5 245K približne o 5 % vyšší (ako u Ci5-14600K). To pri porovnateľnej spotrebe. Takže efektivita SC boostu je vyššia. Opäť, nič závratné – iba malý krôčik vpred. Čo sa týka ST výkonu, tak obvykle rýchlejší je aj lacnejší Ryzen 5 9600X.
Procesor Core Ultra 5 245K môžeme pre stavbu nového počítača odporučiť, pokiaľ vám nestačí viacvláknový výkon Ryzenov 5 či 7. Modernizácia z predošlej platformy (LGA 1700) pre dosiahnutie atraktívnejších vlastností však zmysel príliš nedáva. Oproti Core i5-14600K si rýchlostne príliš nepomôžete a spotreba je nižšia iba o trochu.
Výraznejšie sa však vo vysokej záťaži znížili nároky na chladenie. Na dosahovanie dostatočne nízkych teplôt Core Ultra 5 245K stačí aj chladič strednej triedy. Ten by mal všetko zvládnuť ja pri regulácii na tichší chod.
Intel Core Ultra 5 245K |
+ Až 14 jadier |
+ Oproti R5 9600X podstatne vyšší mnohovláknový výkon... |
+ ... vyšší MT výkon je aj v porovnaní s drahším procesorom Ryzen 7 9700X |
+ Špičkový herný výkon... |
+ ... a takisto špičkový jednovláknový výkon (hoci nižší ako u konkurenčných procesorov Ryzen 9000) |
+ „Univerzálny“ procesor, sedí mu každý scenár použitia |
+ Veľmi vysoký výkon na takt (IPC) |
+ Podpora DisplayPort 2.1... |
+ ... a Thunderbolt 4 |
- Určitá stagnácia. Oproti Ci5-14600K sa tento procesor rýchlostne ani v efektivite príliš neposunul |
- Vo vyššej záťaži slabšia energetická efektivita ako u konkurenčných Ryzenov (9000) |
* Orientačná koncová cena: 309 eur/7810 Kč |
* Uvádzaná cena nemusí zodpovedať aktuálnej trhovej cene. Vždy, pri všetkých procesoroch (AMD aj Intel) vychádzame z MSRP.
Za spoluprácu na zabezpečovaní testovaného hardvéru ďakujeme e-shopu Datacomp
Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio), Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI) a Zoneru (za licenciu k Photo Studio X)
- Contents
- Intel Core Ultra 5 245K v detailoch
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Assassin’s Creed: Valhalla
- Borderlands 3
- Counter-Strike: GO
- Cyberpunk 2077
- DOOM Eternal
- F1 2020
- Metro Exodus
- Microsoft Flight Simulator
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- Súhrnný herný výkon
- Herný výkon za euro
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Broadcasting (OBS a Xsplit)
- Fotky 1/2: Adobe Photoshop a Lightroom
- Fotky 2/2: Affinity Photo, AI aplikácie Topaz Labs, ZPS X, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Vývoj spotreby procesorov
- Priemerná spotreba procesorov
- Výkon na jednotku wattu
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Záver
Nejak jsem to minul v recenzi, procesor 9700x jste testovali na puvodnich 65w nebo aktualnich 105w ?
65 W (s PPT 88 W). Všetky procesory vždy testujeme s oficiálnymi parametrami. 105 W je v prípade R7 9700X (tak ako aj u R5 9600X) nadstavbová, voliteľná možnosť.
Mohli ste to tam dat aspon par testov. Zaujimalo by ma, ako sa to odrazi na vykon / spotreba / teplota. Ten intel utoci cenou, skoda tych mobo. AMD zatial byhral pri celkovej cene PC.
Je škoda, že nebude U3 se stejně výkonnou grafikou a stejnou výbavou rozhraní. S levnou deskou mohl důstojně vyplnit mezeru než AMD vydá nástupce „G“.
Takmer nepodstatná poznámka: Tie 65 W varianty Ultra/U v označení už mať asi nebudú, takže iba C3. Skoro ako tá trhavina. 🙂
Nikde na webu test škálování výkonu integrované grafiky s použitou pamětí. I měsíc po vydání ještě spousta nezodpovězených otázek.
Možno niečo vymyslíme s Adamom? Výhľadovo to ale asi nebude, priroritu majú teraz práce okolo metodiky na grafické karty. 🙂
To nebyl apel na vás, Ľubo. Jen podiv, že se tím nikdo ještě nezabýval v rámci testů závislosti výkonu na paměti.