Intel Pentium G7400: Na čo dnes (ne)stačia dve jadrá s HT?

Metodika: ako meriame spotrebu

Zvrchu sme sa postupne prekopali až do triedy kultového Pentia. Jeho stavba je už zo súčasného pohľadu pomerne konzervatívna. Výkon dvojjadrového procesora je už na hranici toho, čo začína komplikovať samotnú realizáciu testov. Jedno z najväčších lákadiel je nízka spotreba, ale tá nemusí byť nič platná, keď vaše požiadavky procesor nebude zvládať v reálnom čase. Alebo bude?

Metodika: ako meriame spotrebu

Odmerať spotrebu procesora je pomerne jednoduché, podstatne jednoduchšie než pri grafických kartách. Všetko napájanie ide cez jeden alebo dva káble EPS. Dva na zväčšenie prierezu používame i my, čo sa hodí pri výkonných procesoroch AMD do sTR(X)4 či pre Intel HEDT a vlastne skoro už i pre mainstreamové procesory. Na meranie prúdu priamo na vodičoch máme kliešte Prova 15. To je podstatne presnejší a spoľahlivejší spôsob merania ako sa spoliehať na interné snímače.

Jediné obmedzenie našich prúdových klieští môže byť pri testoch najvýkonnejších procesorov. Tie totiž maximálny rozsah našich klieští 30 A, pri ktorom je garantovaná vysoká presnosť, už prekračujú. Na väčšinu procesorov je rozsah optimálny (dokonca aj pre meranie nižšej záťaže, kedy sa dajú kliešte prepnúť na menší a presnejší rozsah 4 A), ale modely so spotrebou nad 360 W budeme testovať až na vlastnom prípravku, ktorého prototyp už máme zostrojený. Jeho merací rozsah obmedzujúci už nebude, ale zatiaľ výhľadovo budeme pracovať s prúdovými kliešťami Prova.

Kliešte sú pred každým meraním riadne vynulované a pripojené k multimetru Keysight U1231A. Ten vzorky z hodnotami prúdov počas testov zaznamenáva cez rozhranie IR-USB a v jednosekundových intervaloch ich zapisuje do tabuľky. Z nej potom môžeme vytvárať čiarové grafy s priebehmi spotreby. Do pruhových grafov však vždy zapisujeme priemerné hodnoty. Merania prebiehajú v rôznych režimoch záťaže. Najnižšiu predstavujú nečinné Windows 10 na pracovnej ploche. Toto meranie prebieha na dobre „odstátom“ systéme.

   

Vyššiu záťaž predstavuje kódovanie audia (FLACu), kde procesor ale využíva iba jedno jadro, respektíve jedno vlákno. Vyššia záťaž, kde sa zapája viac jadier, sú hry. Spotrebu testujeme v F1 2020, Shadow of the Tomb Raider a Total War Saga: Troy v 1920 × 1080 px. V tomto rozlíšení je spotreba obvykle najvyššia alebo minimálne podobná ako v nižších alebo vyšších rozlíšeniach, kde väčšinou spotreba CPU skôr pre jeho nižšie využívanie skôr klesá.

Limity spotrieb sú u procesorov Intel aj AMD vypnuté, odomknuté na úroveň PL4/PPT. Tak, ako je to väčšine prípadov u základných dosiek nastavené aj vo východiskových nastaveniach. To znamená, že časový limit „Tau“ po 56 sekundách neznižuje spotrebu a frekvencie ani vo vyššej záťaži a výkon je stabilný. Zvažovali sme, či úspornejšie nastavenia alebo nebudeme akceptovať. Nakoniec teda nebudeme z dôvodu, že to nerobí ani drvivá väčšina používateľov a tým pádom by boli výsledky a porovnania pomerne nezaujímavé. Riešenie by síce bolo testovať s limitom napájania i bez neho, ale to je už z časového hľadiska v rámci testov procesorov nemožné. Ignorovať túto problematiku však nebudeme a dostane priestor v testoch základných dosiek, kde nám to dáva väčší zmysel.

Základné dosky používame vždy s mimoriadne robustným efektívnym VRM, aby vznikajúce straty na MOSFEToch skresľovali namerané výsledky čo najmenej a testovacie zostavy sú napájané špičkovým zdrojom BeQuiet! Dark Power Pro 12 s výkonom 1200 W. Ten je dostatočne dimenzovaný na to, aby stačil na každý procesor i popri zaťaženej GeForce RTX 3080 a zároveň dosahuje nadštandardnú účinnosť aj pri nižšej záťaži. Kompletný prehľad komponentov testovacej zostavy nájdete v piatej kapitole tohto článku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

  •  
  •  
  •  

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden

AMD letos v druhé polovině roku vydá procesory Ryzen pro desktop s architekturou Zen 5, které by mohly slušně zvednout laťku výkonu, Intel zase nové 2nm 3nm čipletové Arrow Lake na platformě LGA 1851. Než se tak stane, ale vyjde ještě jedno CPU založené na 7nm čipech Raptor Lake: limitovaná edice Core i9-14900KS, které přinese rekordní frekvenci 6,2 GHz. Bude to nový nejvýkonnější model Intelu pro herní počítače. Celý článok „Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Vďaka za recenziu. Váhal som medzi i3 a Pentiom. Potom bola možnosť i3-10105. Podľa recenzie, mozrel som si výkony, do i3-10105 by som už nešiel, až kým som sa nedostal na 36, keď Pentium v idle má 18W spotrebu… Potom som si to pozrel ešte raz, i3-10105 výkonom je lepšie ako pentium, 12100F je výkonnejšia.

    Čakám na nové Alder Lake notebooky, pod 1300 Eur. Jeden som videl, len nemá možnosť rozšíriť RAM ako by som potreboval.
    Chcem si spraviť NAS, energeticky lepšie a i na investíciu vychádza najlepšie i3-10105, B560M DS3H V2 má aj 6x SATA.
    Pokiaľ sa nakoniec rozhodnem do starej intel 1200vky, do i3-10105, budem za blbca, ktorý čakal skoro rok na Alder Lake. 🙂
    Až je mi ľúto, že čítam recenzie. Riešim veci, ktoré by som inak neriešil. 🙂

    Aby som nebusel meniť čo som napísal, Pentium G7400 má integrovanú grafiku. Tých 10W idle navyše, oproti i3-10105F, spáli samotná pridaná grafika, t.j. musel by som kúpiť drahší s integrovanou grafikou. Ak to prepočítam, 10W idle 24h-rok, zaplatím navyše cca 12,5 Eura.

    Do NAS sa mi oplatí kúpiť Intel Pentium G6400 😀 Najnižšia cena, najnižšia spotreba, integrovaná grafika.
    Eshopy čakajú na Ryzen 4100, podľa testu 3600 už nič moc, ani oproti G7400, ale idle je nízke, dosky za polovičnú cenu.
    Prestanem čítať recenzie. Bez nich by som neváhal a kúpil i3-12100. Tak asi aj urobím, len ma šokol výsledok Octane 2.0, Strings and arrays [pts] – higher is better, kde je i3-12100F najpomalšie?

    Vďaka za recenziu, je v nej všetko. Hlavne grafy, keď ukáže 100% a všetko krásne porovná, v percentách 🙂

    1. „len ma šokol výsledok Octane 2.0, Strings and arrays [pts], kde je i3-12100F najpomalšie?“

      Evidentne to tak bude (rozhodne to nie je dané chybou merania, na maximálnu presnosť si fakt potrpím :)). Napriek tomu to ale asi momentálne nedokážem uspokojivo odovodniť. V režime obmedzeného príkonu by sa to dalo vysvetliť tým, že má Pentium o 400 MHz vyššie frekvencie a ak sa jedná sa o úlohy využívajúce iba dve jadrá… a možno pri takejto nížšej záťaži procesor naplno neboostuje ani bez limitov napájania (a zostáva to pri tej základnej frekvencii)? No, pri najbližšom teste dosiek to trochu rozanalyzujem a ešte sa k tomu vrátime, nech je ohladne toho jasnejšie. Každopádne rozdiel je to zanedbateľný – 3 %.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *