Kompletné herné testy Core i5-13400F (B0 vs. C0). Aj bez E jadier

Rôzne Ci5-13400F v rôznych hrách

Tretí a zároveň posledný test procesora Intel Core i5-13400F s meraniami nad rámec štandardných doplní to, čo predošlé dva načali. Oba existujúce steppingy – B0 (s P jadrami Raptor Cove/Raptor Lake) a C0 (Golden Cove/Alder Lake) – sme prehnali všetkými hrami, s ktorými procesory testujeme, v štyroch rôznych obrazových nastaveniach. V prípade stepping B0 aj s upraveným nastavením procesora, s vypnutými E jadrami.

Krátke ohliadnutie naspäť (môžete preskočiť): Z predošlých testov viete, že vlastnosti procesorov Core i5-13400F sa naprieč steppingami trochu odlišujú. Stepping B0 (S-Spec SRNBG) s väčším čipom (s 8 a 16 E jadrami) je vo viacvláknovej záťaži obvykle o trochu rýchlejší, ale pri vyššej spotrebe a dosahuje nižšiu efektivitu. V jednovláknovej záťaži to už ale neplatí. Tu má pre percentuálne o dosť vyššiu spotrebu nižšiu energetickú efektivitu stepping C0 z generácie Alder Lake, ktorý je postavený na staršom výrobnom postupe Intel 7 (namiesto Intel 7 Ultra – B0). Najvýraznejší rozdiel v neprospech steppingu C0 je potom mimo záťaže.

Výsledky tohto článku nadväzujú na herné testy, ktorých sme mali iba zopár. Z desiatich hier otestovaných v rozlíšeniach 720p, 1080p, 1440p a 2160p je možné vytvárať objektívnejšie závery. Či už ide rozdiel herného výkonu vplyvom rôzneho steppingu (B0/C0) alebo (de)aktívaciou štyroch „efektívnych“ jadier Gracemont.

„Pravý“ Raptor Lake je rýchlejší…

V priemere stepping B0 dosahuje o 2–5 % vyšší herný výkon ako stepping C0, to ale za cenu o trochu nižšej efektivity. Spotreba variantu B0 môže byť vyššia eventuálne až o 14 % (t.j. cca 7 W). Najväčší rozdiel v rýchlosti v prospech stepping B0 je z testovaných hier v CS:GO – až do 25 % (1080p@high), v DOOM Eternal potom do 11 %.

Väčší rozdiel (do 10 %) je aj v minimálnych fps F1 2020, ktoré majú so steppingom B0 menšie prepady. Vo väčšine hier, ako sú Assassin’s Creed: Valhalla, Borderlands 3, Cyberpunk 2077, MS Flight Simulator či Shadow of the Tomb Raider je však rozdiel vždy menší ako 5 % (a často iba okolo 2 %). Ale pozor, niekedy má navrch aj stepping C0. Síce vždy iba symbolicky, ale napriek tomu namerali opakovane vyššie fps v hrách Assassin’s Creed: Valhalla či Total War Saga: Troy a z pohľadu minimálnych fps aj v Metro Exodus.

Rozdiel v efektivite úrovni 2 % v prospech stepping C0. Ten je v priemere pozostávajúcom zo všetkých testovaných hier o trochu pomalší, ale takisto úspornejší. A za dlhší koniec povrazu ťahá (oproti hernému výkonu) práve nižšia spotreba.

… a malé (E) jadrá príliš nepomáhajú

Snáď najzaujímavejšie je ale to, že najvyšší herný výkon Core i5-13400F môže dosahovať po vypnutí E jadier (teda iba so 6 P jadrami). Isteže, neplatí to vždy a nedá sa to generalizovať, každopádne z výsledkov je vidieť, že pri nižšej procesorovej záťaži (vo vyšších rozlíšeniach 1440p a 2160p) je už v priemere o trošičku vyšší bodový zisk procesora v konfigurácii bez E jadier. Tie herný výkon síce znižovať nezvyknú a naopak v hrách, ktoré dokážu okrem 6 P jadier dokážu využívať časť úloh priradiť E jadrám, je chod s nimi o rýchlejší. Dochádza k tomu ale teda v nižších rozlíšeniach (s vyššou záťažou na procesor) a v priemere je to do 3 %.

V hre F1 2020, kde E jadrá nemajú prakticky žiaden dosah a fps, je spotreba s nimi výrazne vyššia, o 14 %. Percentuálne vyšší nárast spotreby (+ 7 %) než herného výkonu (+ 2 %) je aj v Shadow of the Tomb Raider. V Total War Saga: Troy je ale zase spotreba s E jadrami o 7 % nižšia pri porovnateľne rýchlosti (~ 201 fps). Je to individuálne, ale väčšinou, v priemere, E jadrá v hrách znamenajú nižšiu efektivitu. Ukazuje na to aj koeficient herného výkonu na jednotku spotreby. Ten je po vypnutí E jadier, kedy má procesor k dispozícii iba 6 P jadier, o 4 % vyšší.

Ako sme získali výsledky? Všetky testy prebiehajú v prísne kontrolovaných podmienkach s veľmi nízkymi toleranciami v rozdieloch teploty či vlhkosti vzduchu. Za akých okolností testy prebiehajú nájdete na tejto stránke a na stránkach, ktoré za ňou nasledujú (kapitola 35). V rámci tohto článku ale treba zdôrazniť, že spotreba je meraná prúdovými kliešťami. Jedná sa tak o čistú, ostanými komponentmi neskreslenú spotrebu procesora.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Raptor Lake Refresh vyjde přesně za pět týdnů, zatím jen 125W

Tento podzim Intel vydá třetí generaci procesorů na platformě LGA 1700 – Core 14. generace pro desktop, neboli také Raptor Lake Refresh, jelikož půjde jen o určitou aktualizaci předchozích procesorů s vyššími frekvencemi. Odhalení pravděpodobně bude za několik dní na akci Intel InnovatiOn, která je již oznámená na 19. a 20. září. Ještě jsme ale nevěděli přesně, kdy se procesory začnou prodávat, a tato informace byla zjištěna dnes. Celý článok „Raptor Lake Refresh vyjde přesně za pět týdnů, zatím jen 125W“ »

 •  
 •  
 •  

AMD prý chystá Radeon RX 6750 GRE, s Navi 22 a 10GB pamětí

AMD teď dokončilo vydávání GPU generace RDNA 3, ale neznamená to, že už nebudou přicházet žádné další modely; kolují informace ještě například o Radeonu RX 7500. A dokonce se zdá, že není úplně konec ani předchozí generaci s architekturou RDNA 2, protože volné místo v nabídce mezi grafikami RX 7600RX 7700 XT teď prý bude vyplňovat ještě nový model založený na čipu Navi 22, který AMD chystá – Radeon RX 6750 GRE. Celý článok „AMD prý chystá Radeon RX 6750 GRE, s Navi 22 a 10GB pamětí“ »

 •  
 •  
 •  

Intel prý u procesorů Raptor Lake Refresh zvedne ceny až o 15 %

V říjnu se na trh chystají nové procesory Intel pro desktopový socket LGA 1700. Ponesou název Core 14. generace, nicméně půjde o refresh čipů Raptor Lake a Alder Lake předchozí generace, nikoliv o něco vyloženě nového. Podle uniklých parametrů se zdá, že pokroky ve výkonu budou jen malé. Ale přesto se teď objevila zpráva, že Intel u nových modelů nastaví vyšší ceny, ať už kvůli inflaci, nebo z jiných důvodů. Celý článok „Intel prý u procesorů Raptor Lake Refresh zvedne ceny až o 15 %“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Zdravím, nechcete připojit eng komentáře do sk varianty, ať se nemusí přepínat varianta webu ? Případně hodit na začátek sk komentářů přepínač na zobrazení eng diskuze pod článkem ? Někdy pod sk není nic a en příspěvky má a naopak.
  příkladem budiž článek: Nie je Core i5-13400F ako Core i5-13400F: Raptor (B0) vs. Alder (C0)

  1. Obávam sa, že po spojení komentárov obidvoch jazokových verzií by to mohlo byť pre väčšinu komentujúcich rušivé. Nejaký prepínač by ale asi byť mohol, prípadne nejaké tlačidlo, ktoré by vyrolovalo komentáre až po zásahu čitatela. Preberieme s webmasterom, aké sú možnosti technickej realizácie. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *