Levnější desky pro Ryzen 3000 s čispety B550/A520 až příští rok?

Čipsety B550 a A520 od ASMedia budou hotové až závěrem roku, desky můžou vyjít až v roce 2020

Na Computexu se oficiálně vynořilo množství desek pro procesory Ryzen 3000 s čipsetem X570. Potvrdilo se ale, že bude mít vyšší spotřebu, což je spolu s nutností aktivního chlazení dost odrazující – a desky to také budou relativně drahé. Z toho povstává otázka, kdy AMD doplní nějaké úspornější a levnější čipové sady pro „normálnější desky“. Tuto roli mají plnit sady B550 a A520, ale zdá se, že jsou ještě daleko.

Čipové sady A520 a B550 by měly nahradit současné čipsety A320 a B350/B450 a pohánět lowendové nebo mainstreamové, rozumě stojící desky, zatímco X570 je určený do dražších až nadšeneckých modelů. Zatímco u X570 to vypadá, že modely budou obecně dražší, než desky založené na X470, u můstků A520 a B550 by to už snad nemělo takto fungovat a měly by stát podobně jako desky řady 300 a 400, když byly nové.

A520 a B550 přinesou zatím jenom PCI Express 3.0

Čipsety A520 a B550 totiž nebudou mít stejný křemík jako X570 (který navrhlo AMD), ale budou založené (outsourcované) na technologii firmy ASMedia, stejně jako čipsety řady 300 a 400. Nepůjde ale o přeznačený starý křemík. Podle správy webu DigiTimes budou tyto čipové sady také nové a mají vyřešit hlavní slabinu předchozích můstků „Promontory“. Totiž že z čipsetu vyvádějí jen pomalé linky PCI Express 2.0, zatímco Intel u čipsetů od generace B150 a výš nabízí PCIe 3.0 (výjimkou je lowend s H110 a H310). B550 a A520 už ale podle DigiTimes umí PCI Express 3.0, takže s Intelem srovnají krok. Nebudou však mít u svých linek přímo podporu pro PCI Express 4.0, to zůstane jako specialita čipové sadě AMD X570. Zda bude PCIe 4.0 použito k propojení čipsetu a CPU, nevíme, ale asi by toto spojení také mohlo zůstat na konektivitě PCIe 3.0 ×4, což je stejné, jako řešení Intelu.

Toto je možná zklamání, ale mělo by to mít i výhody. Tyto můstky by totiž zase měly mít obvyklé nízké TDP a tím pádem nebudou potřebovat aktivní chlazení a desky s nimi by měly mít i normální ceny. A i tyto desky by ale stále měly podporovat PCI Express 4.0 ×16 na slotu pro grafiku, který je vyvedený z procesoru a skrz čipset neprochází. A stejně tak bude mít konektivitu PCI Express 4.0 ×4 pro rychlá NVMe SSD jeden slot M.2 vyvedený z procesoru. O PCIe 4.0 s levnějšími deskami tedy nepřijdete. Možná půjde dokonce v krátkodobějším horizontu o lepší volbu – část konektivity bude připravená na moderní periférie, ale protože čipset už nebude mít takovou rozsáhlou výbavu, nebude zde problém se spotřebou a cenou. Ovšem pokud byste chtěli dva nebo tři sloty M.2 s konektivitou PCIe 4.0 ×4 nebo sloty ×4 a ×1 na něco využívat, pak pro vás takovéto levnější desky samozřejmě nebudou.

Čip Promontory, na kterém jsou založené čipové sady AMD A320/B350/X370 a B450/X470. Vyrábí ho ASMedia

Levnější desky s čipsety řady 500 budou až po Vánocích?

Bohužel to ale vypadá, že na takovéto levnější (a úspornější/tiché) desky série 500 si ještě docela dlouho počkáme. Zatímco související procesory AMD Ryzen 3000 s jádry Zen 2 na trh přijdou 7. července, tyto čipové sady ještě nejsou připravené. ASMedia je výrobcům základních desek má údajně začít dodávat až v posledním čtvrtletí letošního roku. Protože spuštění masové výroby desek také nějakou dobu trvá, znamená to, že desky platformy B550 a A520 se asi budou dát koupit až na začátku roku 2020. AMD by je asi mohlo formálně uvést v lednu na CES 2020, ale možná by se mohly opozdit ještě o kousek.

Do této doby tedy pro levnější počítače s Ryzeny 3000 bude třeba kupovat desky s čipovou sadou X470/B450 a tak podobně, které jsou naštěstí také kompatibilní. V takovém případě budou sloty z procesoru jen na technologii PCIe 3.0 a sloty z čipsetu jen 2.0. To se dá akceptovat (nebudete na tom o moc hůř než s platformou Intelu), ale horší je, že desky se staršími čipovými sadami budou potřebovat update firmwaru, abyste mohli Ryzeny 3000 instalovat. A pokud nemáte náhradní starší procesor, nemůžete update provést sami. Kupujícím tak přibude starost se sháněním desek, které už mají novější BIOS z výroby. To by mělo signalizovat oranžové logo („Ryzen 3000 ready“) na krabici, ovšem v e-shopech asi budete často muset posílat emailové dotazy.

Pro Ryzen 3000 vám bude stačit deska s čipsetem X470 a B450, pokud má dostatečně nový BIOS. Ty, které ho mají již z továrny, poznáte podle této nálepky (Foto: Momomo_us/Twitter)

Dostupné čipsety dostanou i PCIe 4.0, ale o generaci později

ASMedia prý čeká, že od AMD poté dostane i zakázku na „čipsety s podporou PCI Expressu 4.0“. Ty by tedy asi měly následovat po generaci B550 a A520 a s nimi by se PCIe 4.0 asi mělo dostat i do linek vycházejících přímo z čipové sady, takže by mainstream a lowend dohnaly ve výbavě highendový čipset X570 (i když by linek a řadičů měly například méně). Nicméně je možné, že tyto čipsety už by mohly být zamýšlené až pro následující socket AM5, který by možná mohl dorazit až v roce 2021 s procesory Ryzen 5000 a možná už pamětí DDR5, ale jistě to zatím nevíme.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Radeony RX 8000 mají prý zcela nové akcelerátory ray tracingu

Grafiky Radeon mají obvykle lepší výkon při stejné ceně než grafiky GeForce, ale jako jeden z důvodů, proč preferovat Nvidii, se často cituje lepší výkon při použití raytracingových efektů, s nimiž na aktuálních grafikách GeForce klesne výkon méně než u AMD. Mohlo by se to ale změnit. Zdá se, že právě akcelerace ray tracingu projde v nových grafikách AMD s architekturou RDNA 4, generaci Radeon RX 8000, největšími změnami. Celý článok „Radeony RX 8000 mají prý zcela nové akcelerátory ray tracingu“ »

  •  
  •  
  •  

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *