Malý pasív VRAM na SSD NVMe? Lacné a efektívne…

Zahrievanie pasívu

Po dotestovaní chladičov SSD čakalo pri upratovaní príjemné prekvapenie, dávno zabudnuté pasívy na grafické pamäte. Počnúc radičom sme ich obratom osadili. Výsledky podávajú výborné a je tak na zamyslenie, či (a kedy) sa oplatí si priplácať za komerčné riešenia, keď súprava malých ježkov vás vyjde tak na päť eur, pričom balenie obvykle vystačí i na viac použití.

Zahrievanie pasívu

 



  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty

Do databázy chladičov SSD konečne pribúdajú výsledky zahrievania SSD bez chladiča. Tie ukazujú, do akej miery je ktorý chladič prospešný, respektíve o koľko zrazí teploty radiča a pamätí. Niektoré naozaj výrazne, u iných je to horšie. Dôvodov k tomu je viac, dôležité je mať ale kontrolu, čo a za akých okolností sa deje. Možno nakoniec dospejete k záveru, že namiesto chladiča základnej dosky použijete nejaký alternatívny. Celý článok „Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Test Thermalright HR-10 2280, prvotriedneho chladiča SSD

Jeden z najvýkonnejších chladičov SSD trochu pripomína éru masívne rebrovaných pasívov, ktoré kedysi bývali na základných doskách. Thermalright je pritom dobre známy produkciou malých chladičov s veľkým počtom rebier. Takáto koncepcia v podobe chladiča HR-10 2280 má bodovať aj na SSD. A veruže sa jej darí aj vo veľkom porovnaní s takmer 60 konkurenčnými riešeniami. Celý článok „Test Thermalright HR-10 2280, prvotriedneho chladiča SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (22) Pridať komentár

  1. Pekný test. Tento typ testov mám rád. Plánujete aj testy lacnejších z370 dosiek hlavne čo sa týka vrm a chladenia vrm ?

    1. Der8auer otestoval nejlevnější Z370 desku od každého z hlavních výrobců. CPU byl i7 8700K na 5GHz. Každá z desek to zvládla s +-100°C na kaskádě.

  2. To je pasia toto vaše testovanie. 🙂

    Teším sa na porovnanie vzhľadom na umiestnenie M.2 slotu, hlavne toho pod najvyšším PCIe slotom. Budete to predpokladám testovať s grafikou mimo záťaž aj v záťaži?

  3. na obrázkoch z termokamery u tých malých chladičov pekne vidno, ako „pečú“ jednotlivé čipy a obidva väčšie majú tým pádom výhodu v podstatne väčšej hmote, ktorá pohlcuje teplo a vyžaruje do okolia oproti malému chladiču chladiacemu len ten jeden horúci čip. lepšie riešenie by bolo použiť nejaký starší pasív vhodnej výšky s rovnou spodnou plochou, orezať ho na veľkosť „nezavadzajúcu“ komponentom na doske, dať thermalpad a upevniť na disk nejakými sponami… mne sa kedysi osvedčil ešte jeden spôsob – čip okrem rohov natrieť teplovodivou pastou a na čisté miesto v každom rohu kvapnúť kvapôčku sekundového lepidla či gelu a pritlačiť. tam, kde som to lepil tie pasívy držali naozaj festovne, z čoho vyplýva nevýhoda tohto riešenia – nerozoberateľnosť pri zmene konfigurácie…

    1. Iste, naformátovať nejaký väčší pasív a tým pádom si tak trochu vlastne vyrobiť vlastný chladič, bude z hľadiska chladiaceho výkonu najefektívnejšie. Keby boli tie tri pasívky (či nebodaj štyri, +1) jedno telo, tak by tu už nebola otázka či, ale o koľko to má navrch pred komerčnými riešeniami. Keď výrobcovia pokročia a budú dostupné efektívnejšie hotové chladiče priamo z obchodu, určite im takýmto testom „postrihaného starého pasívu“ zavaríme 🙂 Toto s tými pasívkami je taká rýchla user friendly alternatíva, ktorá celkom funguje…

      1. napadlo ma ešte extrémnejšie riešenie – starší chladič na procesor s 8 cm ventilátorom s regulovateľnými otáčkami, dosť ich malo rovné základne a pokiaľ by sa zmestil resp. dal napasovať do priestoru a dobre upevniť na disk, bolo by to ultimátne riešenie a pri rozumnom zregulovaní otáčok možno aj tiché 😉

      2. ešte jeden čip dosť hreje, ten malý, najtmavší blízko konektora, čo je ten zač? v záťaži dostáva zabrať, na termofotkách celkom žiari. možno by nebolo od veci odmerať aj jeho teplotu.

        1. Napäťový regulátor radiča. Zahrieva sa na úrovni povrchovej teploty najhorúcejšieho pasívu. Tj. do 62 °C, čo preň nie je žiadna výzva 🙂 Pôvodne sme ho chceli zaradiť do meraní, ale neprišiel som na to, ako rozumne odčítať teploty s použitím chladiča EKWB EK-M.2, ktorého pasív ho kompletne prekrýva.

          To s tým chladičom (a 8cm ventilátorom) procesora by bolo naozaj ultimátne riešenie. Na adaptér PCIe by si asi dal povedať, do M.2 na doske to bude zložitejšie 🙂

          1. Trochu OT, ale nedá mi. Dúfam, že sa chystajú aj testy samostatných ventilátorov. Nezabudnite potom zaradiť aj NB Multiframe. Ďakujem. 🙂

          2. Na testy ventilátorů se taky dost těším. Hlavně na Corsair ML – mají speciální ložiska s technologií magnetické levitace, díky které jsou při stejných otáčkách mnohem tišší/při stejné hlučnosti můžou jet na vyšších otáčkách.
            Pak by to chtělo ještě Corsair AF, Noctuu A14, Noctuu Redux P14, Phanteks TS/XP/SP/HP II, BeQuiet Silentwings a další, na které si teď z hlavy nevzpomenu.

          3. Corsair ML mi prešli cez ruky, určite fajn fany, na pomery Corsair až vynikajúce. Akusticky veľmi dobré a podľa testov aj výkon je výborný, ale práve ložiská sú také „rozpačité“. Počul som tam také slabé šuštanie /aj keď naozaj minimálne/ a nešlo mi to do hlavy, keďže sa malo jednať o kompletne bezkontaktnú magnetickú levitáciu, že? Tak som sa v tom trochu hrabal a ono to síce je Maglev ložisko, ale dá sa povedať, že to je tam iba ako pomocný prvok ku klasickému zrejme klznému ložisku. Dá sa nájsť na stránke datasheet k tým fanom aj s nákresom ložiska a tam je to pekne vidieť. Čiže bohužiaľ nejedná sa o takú formu Maglev ložiska ako by sme asi chceli a dúfali. Ale dal sa na tom postaviť kvalitný marketing, takže tam asi treba hľadať motiváciu Corsairu ich použiť.

            Až následne som si všimol že vo všetkých propagačných popisoch sa Corsiar vyhýba výrazom ako „nulové trenie“ a všade sa spomína „znížené trenie“, čo je celkom úsmevné vzhľadom k tomu ako magnetická levitácia v princípe funguje a čo si pod ňou my ako užívatelia predstavujeme.

            Tým ale nechcem povedať, že by sa jednalo o zlý fan, mal som z neho dobrý dojem, len úprimne ak sa mám rozhodnúť či investovať rovnakú sumu do tohto, alebo do niečoho od etablovaných top značiek… Noiseblocker Multiframe, BeQuiet Silent Wings, Noctua S12A… tak Corsair si škrtnem ako prvý. Hlavne preto, že mám pochybnosti o životnosti tých „hybridných“ ložísk, radšej stavím kvalitné hydrodynamické riešenia u týchto.

          4. Já jsem měl pochyby o tom, že by šlo o opravdovou magnetickou levitaci (kdyby šlo o opravdové maglevy, tak by podávaný výkon byl na úplně jiné úrovni, než jsou současné systémové fany), očekával jsem něco jako popisujete, tj. kluzné ložisko + maglev. Je fajn mít to potvrzené 🙂
            Ještě jsem si teď vzpomněl na EKWB Vardar – ty se teď hodně používají ve vodních okruzích na radiátorech. A Arctic F14 – ty se hodně doporučují jako budget friendly ventilátory, tak by bylo zajímavé vidět, jak velký rozdíl bude mezi nimi a třeba Reduxy od Noctuy.

  4. To je už dosť extrém, najväčší problém by bol asi upevniť to tak, aby to nespadlo. Predsa je to už aj váha a kontaktná plocha relatívne malá. Na lepiacu pásku by som sa asi nespoliehal, skôr nejaké lepidlo na štýl Arctic, ale to je viac-menej riešenie na večné časy. To sú ale už také „garážové“ riešenia pre maniakov, dnes by to u 99% ľudí neprešlo kvôli estetike.

    Ja som tento týždeň riešil VRM pasív na GK pod aftermarket chladenie, jeden hliníkový pasív /80x51x13 mm/ vyjde na cca 1 €, ak nerátam balné a poštu. A dá sa z toho „vystrúhať“ hocičo… linkol by som aj foto, ale stránka to nepusí, vraj spam, tak smola. 😀

    1. Cez adhezívne lepidlo by to IMHO držalo pekne. A doživotne, čo zase nemusí byť ideálne, že.
      Druhá vec je, či to má zmysel až takto podchladzovať. Predsa len, koľko majú tie SSD v záťaži? Do 7 W?

      Možnosť pridávania fotiek do diskusie vyriešime, nie je zámer, aby ich tu nebolo možné dať 🙂

      // registrovaným používateľom (a ty si, Miňo) by malo byť umožnené cez rozšírené možnosti vkladať obrázky. Kde ťa to zastaví?

      1. Uhm a kde sú tie rozšírené možnosti? 🙂 Niekde v nastaveniach profilu alebo pri písaní príspevku? Nevidím nič také ani tu ani tam.

        Normálne som len hodil link priamo na foto z imgur a pri odoslaní príspevku mi vyhodilo hlášku… niečo v zmysle, že sa nedá odoslať, lebo časti príspevku boli detekované ako spam. Keď som to zbavil odkazov, tak to už prešlo.

        1. Pri editácii. Upraviť príspevok > tlačidlo „img“ v editore > vyskočí okno na vloženie URL.

  5. Tam bude asi problém, lebo ja tu jednak nemám možnosť editovať ani žiadne menu s takými funkciami. Prihlásený samozrejme som. Hodil by som sem screen ako to u mňa vyzerá keď píšem, ale nedá sa. 😀 Hodím ti to do mailu?

    Podľa toho čo píšeš mi príde, že síce som prihlásený, ale rozhranie mám ako keby som nebol.

    1. A tiež mi to takto hádže príspevky do nového vlákna, aj keď odpovedám priamo na tvoj príspevok v tom pôvodnom. Už vyššie to tak spravilo pri odpovedi mirovi.

  6. Zdravím,
    tímto děkuji za váš zajímavý web.
    Osobně používám trošku hard DIY řešení: SSD Samsung 960Pro 512GB (v PCIex redukci – tato upravená odfrézováním nevyužitého DPS pod PCB vloženého SSD Samsung 960Pro) + vysoký žebrovaný chladič jen na řadiči Samsung Polaris potřeném teplovodivou pastou a tento chladič (se závity M3) přišroubován (kvůli vysokému přítlaku) 4x M3 šroubky přes přítlačný plech ze zadní strany DPS SSD Samsung 960Pro. PC je provozován bez PC skříně a teplota na SSD disku trvale 27-28C.
    https://i.czc.cz/ej7gl3hb9qg7qbaj4oie0nhch5_7/obrazek
    https://i.czc.cz/eguvudg200jvt81argrjaro935_7/obrazek
    https://i.czc.cz/3smm6ope8mgrc811fbfq8dmna5_7/obrazek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *