Modely i parametry 35W procesorů Intel Raptor Lake Refresh známy

35W modely Intel Core 14. generace (řada T) poodhalené

Tento měsíc by Intel měl dokončit vydání procesorů Core 14. generace, tedy refreshovaných modelů procesorů Raptor Lake (a Alder Lake u nižších modelů). Parametry mainstreamových modelů s oficiálním 65W TDP (byt spotřebou v zátěži kolikrát násobnou) už prosákly dost dávno. Na konci prosince se ale ven dostaly také parametry verzí Core 14. generace s příponou T, které mají 35W TDP. I ty tedy v této refreshové generaci budou k dispozici.

Informace o těchto procesorech se objevily od leakera vystupujícího s přezdívkou Momomo_us, jde pravděpodobně o data získaná od nějakého distributora nebo obchodu. Intel podle nich opět chystá kompletní nabídku těchto procesorů od Core i9 až po Core i3. Jen levná Pentia a Celerony z minulých dob kvůli změnám ve značení bude nahrazovat jen model „Intel Processor“.

Tyto údaje neprozrazují základní frekvence procesorů, ale udávají jejich maximální boosty. Vypadá to, že „35W“ modely T budou velmi blízko jednovláknovému výkonu 65W modelů (i když už o něco dál od 125W nadšeneckých verzí). Špičkou nabídky je Core i9-14900T, které bude mít 8+16 jader, 32 vláken a maximální boost 5,5 GHz (je 300 MHz pod 5,8 GHz u i9-14900 a aspoň teoreticky by měl být na úrovni 91,7 % ST výkonu 6,0GHz modelu i9-14900K). V mnohovláknovém výkonu bude přirozeně velký rozdíl, neboť ten je limitován sníženou spotřebou.

Dále pak bude v nabídce Core i7-14700T, které i v případě 35W řady bude nejzajímavějším modelem 14. generace, protože u něho došlo k přidání malých jader. Má 8 velkých a 12 malých jader (místo dřívějších osmi), celkem 28 vláken a 33 MB L3 cache. Jeho maximální boost bude 5,2 GHz (proti 5,4 GHz u i7-14700).

V nabídce budou minimálně dvě Core i5 s 6 velkými jádry. Víme o Core i5-14500T s 6+8 jádry / 20 vlákny, to bude mít maximální jednovláknový boost 4,8 GHz; a dále o Core i5-14400T s 6+4 jádry (16 vláken), to bude mít maximum 4,5 GHz. V obou případech je boost o 200MHz nižší, než u 65W obdoby.

Intel také chystá Core i3-14100T se čtyřmi jádry / osmi vlákny (zde jsou to jen samá P-Core), jeho maximální takt boostu bude 4,4 GHz (zde je to sestup o 300 MHz proti 65W Core i3-14100). Úplným lowendem pak bude Intel Processor 300T, ten má dvě jádra, čtyři vlákna a takt 3,4 GHz. V případě tohoto spodku nabídky je to větší redukce proti standardnímu Intel Processor 300, jenž má 3,9GHz frekvenci, 6MB L3 cache a 46W TDP. Téčkový model kromě snížení TDP na 35 W také osekává L3 cache na jen 4 MB (což ostatní modely nepostihlo) a jeho frekvence je dokonce o půl gigahertzu slabší.

Údaje o reálné zátěžové spotřebě zatím nemáme

Bohužel zatím chybí zásadní informace o maximální turbo spotřebě. Ačkoliv o těchto procesorech mluvíme jako o 35W, asi už víte, že jde jen o nominální hodnotu, která v praxi není moc podstatná. V zátěži s aktivním boostem mohou (a také budou) procesory nasazovat výrazně vyšší frekvence, než se do 35W TDP (či také PL1) vejde, až do výšky tzv. Maximum Turbo Power nebo také PL2. V uniklých informacích toto zatím není. Je pravděpodobné, že minimálně modely Core i9 a Core i7 budou mít PL2 až 100 W nebo ještě vyšší, tedy dost daleko od 35W hodnoty.

Mělo by to fungovat tak, že pokud CPU osadíte do šasi nebo pod chladič (třeba v SFF či pasivním PC), který nebude na takové vysoké spotřeby stačit, procesor se vlivem teploty sám zreguluje a jeho spotřeba se ustálí na takové hodnotě, kterou chladič zvládne, až po onu úroveň 35 W. Nevýhoda je, že přitom bude zátěžová teplota stoupat k maximům povoleným pro CPU. Je tedy lépe chlazení dimenzovat výš a pokud se chcete pravdu vejít do hodně malé spotřeby, manuálně ve firmwaru desky hodnotu PL2 snížit.

Socket LGA 1700 pro procesory Alder Lake a Raptor Lake (včetně refreshe)

Tyto procesory Raptor Lake Refresh v 35W variantě by měl Intel odhalit a oficiálně uvést na trh ve stejnou chvíli, jako 65W modely. Dle aktuálních (ale neoficiálně prosáklých) informací by se to mělo stát příští týden 8. ledna. Intel údajně v tento den začne 65W modely hned oficiálně prodávat. S 35W modely to může být složitější, protože se často obchodovaly hlavně na OEM trhu s horší dostupností v „retailu“. Jejich prodej by ale také asi mohl hned začít, jen může být komplikovanější najít eshop, jenž je bude mít v nabídce. Například Core i9-13900T ale v tuto chvíli Heureka vidí ve dvou velkých obchodech, takže snad to u 14. generace nebude úplně problém – pro ty, kdo takovéhoto spoutaného (ž)raptora chtějí.

Zdroje: Momomo_us, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Lunar Lake má 100 TOPS AI výkonu. A taky hodně silné GPU?

Microsoft spolu s výrobci notebooků a procesorů plánuje příchod tzv. AI PC (a svou vlastní verzi prý chystá také Apple, až vydá procesory M4). Tato zařízení budou potřebovat výrazně vyšší výkony, aby mohla provozovat pokročilé neuronové sítě lokálně na vlastním hardwaru. Intel se teď pochlubil výkonem chystaných procesorů Lunar Lake, které přijdou koncem roku do mobilních zařízení jako Core Ultra druhé generace. Celý článok „Intel Lunar Lake má 100 TOPS AI výkonu. A taky hodně silné GPU?“ »

 •  
 •  
 •  

Intel odhalil socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky

Před několika dny prosákly překvapivé informace o tom, že Intel nezrušil tak docela procesory Meteor Lake v provedení pro desktop – ač se o tom dlouho šířily zprávy a Intel to i sám přiznal. Nicméně Meteor Lake pro desktop a s ním první desky se socketem LGA 1851 nakonec budou vydány, jenže pro sektor Embedded a IoT (či nejnověji „Edge“). Intel je teď oficiálně oznámil, takže se můžeme podívat, co mohlo být, kdyby to stav 4nm procesu dovolil. Celý článok „Intel odhalil socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky“ »

 •  
 •  
 •  

Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách

Včera Intel vydal Core i9-14900KS, poslední a nejextrémnější CPU z rodiny čipů Raptor Lake, běžící na taktu až 6,2 GHz. Současně firma přinesla ještě jednu novinku, která se týká všech majitelů procesorů Core s odemčeným násobičem (tedy modelů K, KF a KS). Funkce APO, která má zlepšovat výkon ve hrách, ale doteď nebyla skoro nikde podporovaná, se dočká značného rozšíření a mohla by začít být užitečná. Celý článok „Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *