MSI RTX 3070 Gaming X Trio: 250 W mimoriadne potichu

Záver

Dostupnosť výkonnejších grafických kariet pre bežných spotrebiteľov je síce mizerná, ale pokiaľ sa vám k nejakej predsa len pošťastí dostať, bude najskôr vybavená GPU GA104-300-A1, ktoré je na GeForce RTX 3070. Týchto kariet je najviac a jednou z najatraktívnejších je MSI Gaming X Trio s chladičom Tri Frozr 2. Ten je poriadne naddimenzovaný a i vďaka nemu táto grafika výrazne presahuje referenčný boost. A to pekne v tichosti.

Záver

RTX 3070 v porovnaní s RX 6800 o väčšine výkonnostných testov trochu zaostáva, a to dokonca aj bez aktívneho SAM. Aj keď grafy súhrnného výkonu naznačujú niečo trochu iné. Do plusových zelených čísiel RTX 3070 dostáva iba CS:GO, ktorý beží na GeForce náramne rýchlo a na RX 6800 (SAM off) je to presne naopak a v rozlíšeniach FHD a QHD Radeon dokonca dosahuje takmer polovičných fps (áno, už čoskoro nasadíme tú novú metriku, kde bude priemerný výkon počítaný tak, že každá hra bude mať rovnakú váhu). Inak RTX 3070 Gaming X Trio vo väčšine hier viac či menej výkonnostne zaostáva.

Straty vyššie než 12 % oproti RX 6800 sme zaznamenali v hrách ako Assassin’s Creed: Valhalla (tam je to dokonca 19–24 %), Battlefield V bez DXR či Borderlands 3. A potom sú tu tituly, kde sa prepad výkonu zmestí do 8–10 % a násobne vyšší je až v UHD (2160p). To napríklad v DOOM Eternal (-18 %) či F1 2020 (-14 %). To sú však tituly, kde sú fps stále vysoké (nad 90), a vhodné aj na použitie s rýchlejšími monitormi. Vo FIFA 21 sa RTX 3070 drží a v porovnaní s RX 6800 je stále vo vedení. V Cyberpunku 2077 s FidelityFX CAS je výkon vyrovnaný, ale tu je už pozoruhodné porovnanie s RTX 3080, na ktorú stráca 26–50 %. Čím vyššie rozlíšenie, tým väčší percentuálny prepad. To platí všeobecne a v priemere je framerate o štvrtinu pomalší než u TUF RTX 3080 s BIOSom performance. Frekvencie GPU sú pritom veľmi vysoké (1912–1961 MHz) aj na RTX 3070 Skrátka tú menšiu a pomalšiu VRAM je už cítiť.

Testovaná RTX 3070 predbieha RX 6800 napríklad v Mafii DE (o 4–10 %) a vždy po zapnutí DXR (ray-tracingovej grafiky). Napríklad v Shadow of the Tomb Raider má k dobru 2–11 %, v Battlefielde V  6–12 %, v Metre Exodus 12–14 % a v Controle až 34–41 %. Potom sú tu hry, kde je ten výkon na nerozoznanie, to je typicky v Cyberpunk 2077, Forza Horizon 4 či Red Dead Redemption 2 (v tom ale iba pod Vulkanom, Dx12 viac sedí AMD).

Pre hráčov, ktorí sa zaobídu bez RT, je RX 6800 výhodnejšia. Má vyšší výkon pri spotrebe nižšej o 30–35 W. A na neherné účely samozrejme pre všetkých, ktorí potrebujú rýchly render s využívaním CUDA. Tu sa však hodí dodať, že pomalšie OpenCL v Blenderi neznamená horšiu efektivitu, tá je veľmi podobná. RX 6800 má síce nižší výkon, ale je i adekvátne úspornejšia.

Nech je to tak či onak, treba rozhodne konštatovať, že MSI na RTX 3070 Gaming X Trio odviedlo skvelú robotu. Táto grafika je výrazne tichšia (takmer až o 10 dBA!) ako úspornejší referenčný Radeon RX 6800. A to nielen, čo sa týka ventilátorov, ale i cievok, ktoré takisto patrí medzi tie najtichšie. Celkovo je tak RTX 3070 Gaming X Trio veľmi tichá grafická karta, ktorá vyniká aj nízkym zahrievaním. Daňou za tieto vlastnosti sú však väčšie rozmery. Nejde však žiadne extrémy, kvôli ktorým by ste nenašli vhodnú skrinku. Kolízne situácie môžu vznikať iba v ojedinelých situáciách. Ale i na tie si je samozrejme dobré dávať pozor.

Za poskytnutie hier na testovanie ďakujeme Spacebaru


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *