Odvrácená strana mince vodního chlazení

Vysoké teploty a hlučnost

Stavět chladicí okruhy pro PC je zábava a výsledky jsou téměř vždy atraktivní. Dnes bych se však rád zaměřil na údržbu okruhů a také na problémy, pokud údržbu zanedbáte. Údržba však není moc populární téma a tak se mu často nevěnuje dostatek pozornosti. Nedávno jsem však prováděl renovaci zanedbaného okruhu, na kterém bych rád demonstroval rizika nedostatečné údržby. Upozorňuji čtenáře, že následující záběry mohou být drastické. 🙂

Vysoké teploty a hlučnost

Je to už přes dva roky, kdy jsem stavěl kompletní PC včetně vodního okruhu pro svého kamaráda. Důrazně jsem jej od začátku upozorňoval, že vodní okruh potřebuje pravidelnou údržbu. Čas od času je dobré jej vizuálně zkontrolovat a nejméně jednou ročně je potřeba v okruhu vyměnit kapalinu. Mých rad však nedbal a nedávno mi psal zoufalý e-mail, že je v koncích. Jeho PC je najednou dost hlučné a také postrádá výkon, který mělo dříve. Už z těchto informací mi bylo jasné, že se nejspíš jedná o problém v chlazení. Závadu pumpy nebo ventilátorů se povedlo na dálku rychle vyloučit, ale stále zbývalo provést detailní inspekci chladicích bloků. To vyžadovalo urazit vzdálenost téměř 300 km a také překročit jednu státní hranici.

Po detailní kontrole chladicího okruhu mi bylo jasné, že největší problém je v bloku grafické karty. V části bloku, kde jsou chladicí kanálky pro výměnu tepla mezi GPU a kapalinou, se totiž nacházel podivný černošedý materiál. Ten prakticky znemožňoval tok kapaliny skrze blok, čímž se logicky stal celý okruh neúčinným.

Nedalo se dělat nic jiného, než celý blok rozdělat a důkladně vyčistit. Pořád mi ale nebylo úplně jasné, odkud se vzal ten materiál, co zanesl chladicí kanálky v bloku. Na sediment z kapaliny to bylo moc velké a na zbytky pájky z radiátoru to také nevypadalo. Navíc jsem radiátor přes instalací do okruhu proplachoval několika litry destilované vody. Provedl jsem tedy demontáž chladicího bloku z grafické karty a následně jsem celý blok rozložil na jednotlivé části. Kovové díly bloku vypadaly v pořádku, až na drobné barevné změny, které jsou po nějakém čase celkem běžné. Nejedná se o obvykle korozi, ale o erozi niklového povrchu vlivem turbulentního proudění v kapalině. Esteticky to sice nemusí vypadat pěkně, ale na chladicí vlastnosti to obvykle nemá vliv.

Drobné nánosy sedimentu v okolí těsnění mohou být také celkem běžnou věcí, tady však záleží na druhu kapaliny, který ve vašem okruhu použijete. Čiré bezbarvé kapaliny jsou v tomto ohledu obvykle bezpečné. Různé pastelové barvy nebo opaleskující směsi typu Mayhem Aurora nebo Primochill Vue jsou však obvykle receptem na problémy, pokud je pravidelně neměníte. Všechny kovové části bloku nicméně vypadaly přijatelně a nebyl problém je vyčistit. S drobnými nečistotami si jednoduše poradil starý zubní kartáček, voda s trochou saponátu a jemný hadřík z mikrovláken. Jen bylo potřeba věnovat větší opatrnost těsnění, které se může vlivem nadměrné síly snadno poškodit nebo přetrhnout.

Nastal čas na inspekci krytu z akrylátového plexiskla. Po sejmutí kovové trysky je vidět, že materiál vyplňuje prakticky celou komoru okolo GPU části. Před demontáží jsem měl také velký problém s vypouštěním kapaliny z bloku. Odpor toku byl skutečně velký. Černý materiál se drolil, ale nerozmazával se po prstech ani nepůsobil dojmem kovu. Spíše to vypadalo jako křehké plastové piliny. Kde se tohle sakra vzalo v okruhu? Až při čištění nádržky mi to došlo. Vzhledem k tvaru a typu nádržky jsem musel použít dodávané pěnové kolečko (Anti-Vortex Foam) pro prevenci vzniku vírů v nádržce. A toto pěnové kolečko se prakticky téměř celé rozpustilo na drobné částečky. Ty pak s proudem kapaliny odtekly do chladicího bloku grafické karty. Tam se zasekly na prvním úzkém místě, což byly chladicí kanálky pro výměnu tepla z GPU.

   

Toto zjištění jsem následně konzultoval s technickou podporou EK Water Blocks. Tam mi bylo řečeno, že k tomuto jevu skutečně může občas dojít. Na vině je obvykle právě nedostatečná údržba okruhu. Dále mi bylo řečeno, že na tuto skutečnost bude více upozorněno v popisu produktů, kde se tato pěna vyskytuje. Osobně však nemohu její použití vůbec doporučit. Pokud to tedy jen trochu jde, využijte jiné způsoby prevence proti vzniku vírů v nádržce.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Reportáž: Ako to funguje v servisnom stredisku firmy Asus

Viete, čo sa v rámci opráv najčastejšie vymieňa na grafických kartách a základných doskách? Schválne, tipnite si ešte predtým, než sa pustíte do čítania tohto článku. Z návštevy opravovne Asusu sme vydolovali veľa atraktívnych informácií, o ktoré nemôže byť ochudobnení. Okrem reakcií na nepríjemné otázky sa dozviete i to, akými spôsobmi sa poruchy na hardvéri bežne detegujú a odstraňujú. Celý článok „Reportáž: Ako to funguje v servisnom stredisku firmy Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Pamäte G.Skill FlareX môžu prekvapiť krátkou životnosťou

Jedna vec je, ako skvelo sa veci javia z krátkodobých testov a druhá vec, ako sa im darí po nejakom čase prevádzky. Narážam hlavne na výdrž, spoľahlivosť a skrátka to, či budete o dobrej kúpe hovoriť aj o rok či dva. Z vlastnej skúsenosti dosť kontroverzne vnímam špičkové FlareX, ktoré mi však často pripomínajú, že všetko je pominuteľné a niekedy obzvlášť rýchlo. Celý článok „Pamäte G.Skill FlareX môžu prekvapiť krátkou životnosťou“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

    1. Wow, to me vubec nenapadlo si z toho udelat shady business model 😀

      Zerty stranou, kez bych si tim aspon trochu vydelaval. Jedna se o volnocasovou aktivitu pro me kamarady, kterou delam bezuplatne. Naposledy jsem sice dostal dvanactiletou Cardhu, coz mi vsak hypoteku nezaplati 😉

      1. Nedalo mi to, přitom vlastně chci vyjádřit soucit – móda škodí zdraví. Za mák nerozumím tomu, proč k zabránění víření nepoužijí slovutní výrobci houbu z nerezi, nebo laciné mosazi (viz běžné drátěnky).

          1. Zejména prémiová AiO jsou tedy… Přitom bych čekal, že praktičtější okruh s minimem průhledů musí k údržbě a revizi odkroutit 3-5 let.

            1. Tohle by asi jelo v pohodě ještě dlouho (až na ty barevné změny akrylátu), kdyby se tam nerozpustila ta pěna a neucpala GPU blok.

              A buhvíco se děje v AIO po 3-5 letech, to taky nebude žádná hitparáda IMHO, už jen ten mix hliníkového radiátoru a mědené základny.

    1. Díky. Psal jsem to právě jako jakýsi (de)build log. Chtěl jsem ukázat i tu stinnou stránku, když má někdo doma vodní okruh…

  1. Tak uz ked mam custom vodnika treba to bohuzial sledovat ci je vsetko OK. To nieje navzdy 🙂 Kvapalina v okruhu cca. po roku a pol by sa mala vymenit bo straca dolezite chemicke vlastnosti ktore ma v popise. Alebo pouzivajte cistu destilku 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *