Odvrácená strana mince vodního chlazení

Rozborka, čistění a závěr

Stavět chladicí okruhy pro PC je zábava a výsledky jsou téměř vždy atraktivní. Dnes bych se však rád zaměřil na údržbu okruhů a také na problémy, pokud údržbu zanedbáte. Údržba však není moc populární téma a tak se mu často nevěnuje dostatek pozornosti. Nedávno jsem však prováděl renovaci zanedbaného okruhu, na kterém bych rád demonstroval rizika nedostatečné údržby. Upozorňuji čtenáře, že následující záběry mohou být drastické. 🙂

Rozborka a čistění CPU bloku

Chladicí blok pro procesor již naštěstí neskrýval žádné nepříjemné překvapení. Barevné změny a eroze niklového povrchu kovové části se daly očekávat. Kovový plíšek, sloužící jako tryska, jsem v rámci lenosti a jednoduchosti vyměnil za nový. Těsnící kroužek byl v pořádku a dal se znovu použít. Jen mě trochu zarazilo zmléčnění původně čirých částí uvnitř bloku. Opět je na vině nedostatečná údržba a příliš dlouhý provoz bez výměny kapaliny a čistění okruhu. Nějaké zažloutnutí bylo vidět i na krytu CPU bloku, ale nejedná se o nic dramatického.

Na řadu tedy opět přišel starý zubní kartáček, voda s kapkou saponátu a hadřík z mikrovlákna. Kovové části bloku jsem pak ještě dočistil pomocí malého množství isopropanolu. Na ten si však dejte veliký pozor v blízkosti akrylátu. Proč? To názorně uvidíte dále v textu. Kovové části jsem tedy mohl znovu použít v dalším okruhu, ale plastové části jsem raději všechny vyměnil. Ne, že by snad ztráta jejich čirosti měla vliv na funkčnost, ale barva zkaženého mléka nepůsobí ani trochu atraktivně.

Průhledné hadice a akrylátové plexisklo

Fotografie níže myslím hovoří za vše. Více než dva roky provozu nedělá hadicím EK-DuraClear vůbec dobře. Jak už jsem uvedl v jiném článku, tak hadice je doporučeno měnit stejně často jako kapalinu, tedy nejméně jednou ročně. Osobně také více doporučuji použít EK-Tube ZMT, které jsou daleko odolnější. ZMT znamená zero maintenance tube, tedy minimální nároky na údržbu.

Na další fotografii si lze povšimnout detailu výtokové části chladicího bloku pro CPU. Opakované mechanické namáhání způsobilo mikropraskliny v akrylátu. Ty však naštěstí nevedly k netěsnosti a úniku kapaliny. V tomto ohledu je daleko spolehlivější řešení acetal, případně jiný syntetický polymer s podobnými vlastnostmi. Alphacool například používá nylon pro jeho vysokou pevnost v tahu, odolnost vůči teplu, absenci koroze a v neposlední řadě také pro jeho nízkou váhu.

No a jak se často říká, tak i mistr tesař se občas utne. Osobně se nepovažuji za žádného mistra vodního chlazení, ale tím spíše jsem se už několikrát pěkně utnul. A tak vám ukážu jeden epický fail na závěr tohoto článku. Již opakovaně jsem v textech uváděl, že akrylátové plexisklo se nesmí vystavit působení isopropanolu, etanolu nebo acetonu. A přesně to se mi stalo při čištění bloku pro grafickou kartu. Kovové části bloku grafické karty jsem totiž dočišťoval pomocí isopropanolu. Ten se rychle odpařuje a navíc jsem blok ihned osušil pomocí papírových utěrek. Po deseti minutách jsem tedy získal dojem, že je blok již dokonale suchý a je tedy bezpečné namontovat akrylátový kryt zpět na místo. Prostě jsem spěchal. Další den jsem se byl uvítán krásnou mozaikou prasklin a defektů v akrylátu vlivem zbytkového množství isopropanolu na povrchu bloku.

Závěr a shrnutí

Tento článek rozhodně není míněn jako demotivační. Mým cílem bylo jen upozornit, jak je důležitá údržba chladicího okruhu. Určité dilema nastává ve výběru materiálu. Dnešním trendem je mít vše průhledné (a ideálně s RGB), avšak použití akrylátu má řadu nevýhod. Pokud vám jde především o spolehlivost, doporučuji použít spíše acetal, nylon nebo jiné odolné polymery.

S hadicemi a trubicemi platí to samé. Čiré hadice nebo trubice sice vypadají atraktivně, ale časem dochází k barevným změnám a je potřeba je pravidelně měnit. Držte se také doporučení jednotlivých výrobců, jak často je třeba měnit kapalinu, hadice a trubice. Zbytečně nepodceňujte údržbu vašeho okruhu, nevyplatí se to. Za následné starosti, čas a náklady navíc to skutečně nestojí. Nízkým teplotám a tichému chlazení zdar!


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Reportáž: Ako to funguje v servisnom stredisku firmy Asus

Viete, čo sa v rámci opráv najčastejšie vymieňa na grafických kartách a základných doskách? Schválne, tipnite si ešte predtým, než sa pustíte do čítania tohto článku. Z návštevy opravovne Asusu sme vydolovali veľa atraktívnych informácií, o ktoré nemôže byť ochudobnení. Okrem reakcií na nepríjemné otázky sa dozviete i to, akými spôsobmi sa poruchy na hardvéri bežne detegujú a odstraňujú. Celý článok „Reportáž: Ako to funguje v servisnom stredisku firmy Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Pamäte G.Skill FlareX môžu prekvapiť krátkou životnosťou

Jedna vec je, ako skvelo sa veci javia z krátkodobých testov a druhá vec, ako sa im darí po nejakom čase prevádzky. Narážam hlavne na výdrž, spoľahlivosť a skrátka to, či budete o dobrej kúpe hovoriť aj o rok či dva. Z vlastnej skúsenosti dosť kontroverzne vnímam špičkové FlareX, ktoré mi však často pripomínajú, že všetko je pominuteľné a niekedy obzvlášť rýchlo. Celý článok „Pamäte G.Skill FlareX môžu prekvapiť krátkou životnosťou“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

    1. Wow, to me vubec nenapadlo si z toho udelat shady business model 😀

      Zerty stranou, kez bych si tim aspon trochu vydelaval. Jedna se o volnocasovou aktivitu pro me kamarady, kterou delam bezuplatne. Naposledy jsem sice dostal dvanactiletou Cardhu, coz mi vsak hypoteku nezaplati 😉

      1. Nedalo mi to, přitom vlastně chci vyjádřit soucit – móda škodí zdraví. Za mák nerozumím tomu, proč k zabránění víření nepoužijí slovutní výrobci houbu z nerezi, nebo laciné mosazi (viz běžné drátěnky).

          1. Zejména prémiová AiO jsou tedy… Přitom bych čekal, že praktičtější okruh s minimem průhledů musí k údržbě a revizi odkroutit 3-5 let.

            1. Tohle by asi jelo v pohodě ještě dlouho (až na ty barevné změny akrylátu), kdyby se tam nerozpustila ta pěna a neucpala GPU blok.

              A buhvíco se děje v AIO po 3-5 letech, to taky nebude žádná hitparáda IMHO, už jen ten mix hliníkového radiátoru a mědené základny.

    1. Díky. Psal jsem to právě jako jakýsi (de)build log. Chtěl jsem ukázat i tu stinnou stránku, když má někdo doma vodní okruh…

  1. Tak uz ked mam custom vodnika treba to bohuzial sledovat ci je vsetko OK. To nieje navzdy 🙂 Kvapalina v okruhu cca. po roku a pol by sa mala vymenit bo straca dolezite chemicke vlastnosti ktore ma v popise. Alebo pouzivajte cistu destilku 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *