Pasív Reeven Okeanos: štíhly twin-tower v znamení efektivity

Hodnotenie

Zo štandardných testov už viete, že najväčšou slabinou chladiča sú ventilátory. Tie sme ako obvykle vymenili za kvalitné referenčné modely a sledovali rozdiel. Vďaka tomu vzniká pozoruhodné porovnanie čistého výkonu pasívnych častí Okeanosu a Noctua NH-D15. A o prekvapenia nie je núdza ani mimo režimy s rovnakými ventilátormi. Pozrite sa, ako Okeanos ochladzuje okolie pätice a ako mu to ide pasívne.

Hodnotenie

V chladení VRM Okeanos ktovieako neexceluje. Výsledkovo síce výrazne nezaostáva, ale nie je to úplne parketa tohto chladiča. O trochu vyššie teploty (a to i v porovnaní s jednoventilátorovou Ferou 3 v2) sú spôsobené tým, že rebrá začínajú pomerne nízko a ani 140-milimetrovému ventilátoru nedovolí príliš prečahovať. V dôsledku toho tak trochu trpí prúdenie pod rebrovaním. Všetko je tak sústredené do tela pasívu.

Príjemným prekvapením je výkon v pasívnom režime. Bez ventilátorov je na tom o chlp lepšie než NH-D15. S dvomi úzkymi vežami si systémové ventilátory rozumejú očividne veľmi dobre. Efektivita (výkon hmotnosť) je však stále horšia než pri Zalman FX70. To ale nevadí, Okeanos je všestranný chladič, ktorý si poradí v každej situácii na veľmi vysokej úrovni.

S referenčnými iPPC F12 pri veľmi vysokom prietoku je na tom Okeanos o trochu horšie než konkurenčná Noctua. To sa ale dalo i očakávať, predsa len, Noctua má o 200 gramov viac. So znižovaním prietoku na i hlučnosťou rozumné hranice sa rozdiel v účinnosti zužuje a pri veľmi nízkej hlučnosti sa Okeanos dokonca dostáva do mierneho vedenia. Užšie rebrá Okeanosu si skrátka so slabším prietokom poradia lepšie. S ohľadom na veľmi nízku hlučnosť je lepší pasív Okeanos a D15 zase dominuje pri strednej hlučnosti a prostredí, kde sa vyžaduje predovšetkým vysoký výkon.

Na záver to hlavné. Účinnosť (pomer výkon/hlučnosť) je i napriek tomu, že by mohol byť predný ventilátor pri rovnosti napätia pomalší, pomerne slušná. Respektíve optimalizácia rotora prostrednej stoštyridsiatky (Cold Wing 14) je k pasívu Okeanos merateľne lepšia než NF-F12. Lopatky pôvodného ventilátora sú väčšie, pekne kopírujú celu plochu radiátora, a je ich (o dve) viac. Preto ak vymieňať ventilátory, tak rozhodne iba za 140-milimetrové modely.

Nezabudnite! Možnosť vyhrať vecné ceny končí už o 6 dní. Zo štatistík a vysokej návštevnosti vidíme, že sa vám súťaž páči (no účasť je už menšia). Zrejme i vďaka krásnej modelke v pozadí, ale krásne sú i komponenty, ktoré môžete ľahko získať. A to s veľmi vysokou pravdepodobnosťou. Nepremárnite to a Vyhrajte netradičné železo pre nadšencov! 🙂



Napíšte nám, prosím, do komentárov,
aké chladiče by ste radi videli v teste nabudúce. Za každý tip ďakujeme!

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *