Pasív Reeven Okeanos: štíhly twin-tower v znamení efektivity

Ako testujeme

Zo štandardných testov už viete, že najväčšou slabinou chladiča sú ventilátory. Tie sme ako obvykle vymenili za kvalitné referenčné modely a sledovali rozdiel. Vďaka tomu vzniká pozoruhodné porovnanie čistého výkonu pasívnych častí Okeanosu a Noctua NH-D15. A o prekvapenia nie je núdza ani mimo režimy s rovnakými ventilátormi. Pozrite sa, ako Okeanos ochladzuje okolie pätice a ako mu to ide pasívne.

Hodnotenie

V chladení VRM Okeanos ktovieako neexceluje. Výsledkovo síce výrazne nezaostáva, ale nie je to úplne parketa tohto chladiča. O trochu vyššie teploty (a to i v porovnaní s jednoventilátorovou Ferou 3 v2) sú spôsobené tým, že rebrá začínajú pomerne nízko a ani 140-milimetrovému ventilátoru nedovolí príliš prečahovať. V dôsledku toho tak trochu trpí prúdenie pod rebrovaním. Všetko je tak sústredené do tela pasívu.

Príjemným prekvapením je výkon v pasívnom režime. Bez ventilátorov je na tom o chlp lepšie než NH-D15. S dvomi úzkymi vežami si systémové ventilátory rozumejú očividne veľmi dobre. Efektivita (výkon hmotnosť) je však stále horšia než pri Zalman FX70. To ale nevadí, Okeanos je všestranný chladič, ktorý si poradí v každej situácii na veľmi vysokej úrovni.

S referenčnými iPPC F12 pri veľmi vysokom prietoku je na tom Okeanos o trochu horšie než konkurenčná Noctua. To sa ale dalo i očakávať, predsa len, Noctua má o 200 gramov viac. So znižovaním prietoku na i hlučnosťou rozumné hranice sa rozdiel v účinnosti zužuje a pri veľmi nízkej hlučnosti sa Okeanos dokonca dostáva do mierneho vedenia. Užšie rebrá Okeanosu si skrátka so slabším prietokom poradia lepšie. S ohľadom na veľmi nízku hlučnosť je lepší pasív Okeanos a D15 zase dominuje pri strednej hlučnosti a prostredí, kde sa vyžaduje predovšetkým vysoký výkon.

Na záver to hlavné. Účinnosť (pomer výkon/hlučnosť) je i napriek tomu, že by mohol byť predný ventilátor pri rovnosti napätia pomalší, pomerne slušná. Respektíve optimalizácia rotora prostrednej stoštyridsiatky (Cold Wing 14) je k pasívu Okeanos merateľne lepšia než NF-F12. Lopatky pôvodného ventilátora sú väčšie, pekne kopírujú celu plochu radiátora, a je ich (o dve) viac. Preto ak vymieňať ventilátory, tak rozhodne iba za 140-milimetrové modely.

Nezabudnite! Možnosť vyhrať vecné ceny končí už o 6 dní. Zo štatistík a vysokej návštevnosti vidíme, že sa vám súťaž páči (no účasť je už menšia). Zrejme i vďaka krásnej modelke v pozadí, ale krásne sú i komponenty, ktoré môžete ľahko získať. A to s veľmi vysokou pravdepodobnosťou. Nepremárnite to a Vyhrajte netradičné železo pre nadšencov! 🙂



Napíšte nám, prosím, do komentárov,
aké chladiče by ste radi videli v teste nabudúce. Za každý tip ďakujeme!

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *