PCIe 5.0 SSD se začaly prodávat. První modely mají ventilátor

SSD s PCIe 5.0 ×4 řadičem Phison E26 používající zřejmě referenční design se začala prodávat v Japonsku

Když se v desktopových deskách v roce 2019 poprvé objevil PCI Express 4.0, přišly prakticky vzápětí na trh první SSD, která to využívala. U PCI Expressu 5.0, který je na deskách platformy LGA 1700 od podzimu 2021 a na platformě AM5 od podzimu 2022, ale v tomto panuje zklamání a žádná taková SSD dosud nejsou. Teď se ale snad konečně dočkáme. Corsair ukázal svůj první PCIe 5.0 modul, ovšem nepotěší tím, že obsahuje ventilátor.

Corsair pravděpodobně chystá v nadcházejících dnech vydání, nebo alespoň odhalení PCIe SSD s označením MP700. Firma totiž zveřejnila propagační video k těmto SSD, které pak ale opět po nějaké době schovala (ale ne dost rychle, aby ho nestihl zdokumentovat web Overclock3D), takže pravděpodobně ještě bylo zveřejněno předčasně. Předstih by ale asi neměl být tak velký, takže snad opravdové vydání nebude tak daleko.

Corsair MP700 má podle těchto informací být SSD s rychlostí sekvenčního čtení 10 000 MB/s a dosahovat rychlost zápisu až 9500 MB/s (to jako obvykle bude pro zápis do pseudoSLC cache). Modul bude založený na 3D TLC NAND a má podporovat NVMe 2.0. Pravděpodobně je založený na řadiči Phison E26 s rozhraním PCIe 5.0 ×4, který bude ve velké části podobných modulů.

Více: SSD používající PCIe 5.0 budou až dvakrát rychlejší, podívejte se na detaily řadiče Phison E26

Tento řadič má podporovat rychlosti čtení až kolem 12,5–13,0 GB/s, ale část modulů s ním bude mít nižší rychlosti jen okolo 10 GB/s, tedy jako tento Corsair MP700. Je to dáno použitou NAND. 10GB/s SSD jsou založená na starší generaci čipů NAND, kdežto moduly s vyšším výkonem vyžadují nejnovější čipy NAND, kterých ale je na trhu omezené množství a vyjdou dráž. Proto bude značná část PCIe 5.0 SSD zpočátku běhat na těchto nižších rychlostech.

Corsair MP700 má klasické provedení M.2 2280 (není použitý širší formát PCB 2580, o němž se dřív v souvislosti s PCIe 5.0 SSD objevovaly zmínky). Atypické ale toto SSD bude tloušťkou. Chladič má hodně vysoký hliníkový pasiv, s kterým se nebude dát instalovat třeba do slotů krytých grafickou kartou. Tento chladič ale současně je opatřený i ventilátorem, což nás moc netěší, protože s ventilátory malých průměrů bývá spojený značný hluk kvůli vysokým otáčkám, s nimiž pracují. Zatím bohužel nevíme, zda bude ventilátor regulovaný podle teploty a zda třeba bude mít i polopasivní režim, kdy by se zapínal až od určité teploty.

Podle některých informací má ventilátor kabel s konektorem, který se zapojuje externě, a běží na 5 V (jako ventilátory v noteboocích, od nichž je asi odvozen). To by nejspíš ale znamenalo, že se zapojuje na kabel Molex nebo SATA Power ze zdroje, a neměl by proto regulaci, pokud tedy ventilátor nemá vlastní řídící termistor dotýkající se pasivu pod ním. Mělo by to i výhodu: řadič v tomto případě o ventilátoru nic neví a SSD nebude ani protestovat, když ho nezapojíte a zajistíte ofukování nějak jinak.

Aktualizováno (2. 5. 2023):

Corsair MP700 nakonec nebude mít aktivní chladič. Corsair uvedl, že původní chladič (který byl osazen na vzorcích pro recenze) nebude už u sériových prodejních verzí používat. Místo toho by tedy asi měl být použitý pasiv nebo se SSD bude prodávat holé a bude s počítat s použitím chladiče, který je součástí desky.

Podobný návrh i od dalších výrobců, v Japonsku už začal prodej

Toto provedení chladiče je pravděpodobně navržené přímo Phisonem coby referenční návrh. Firma Phison totiž kromě řadičů vyvíjí i referenční firmware a implementace SSD, které může vyrábět dokonce i sama ve vlastní továrně na klíč. Některé firmy pak mohou prodávat takovéto referenční moduly pod svou značkou.

Stejné chlazení se totiž objevilo na fotkách už dřív u ES vzorků Phisonu a v těchto dnech ho asi uvidíme i u dalších SSD. V Japonsku se totiž objevil modul se zřejmě stejným chladičem pod značkou CFD Gaming (tato japonská firma SSD oznámila již loni a chladič byl ukazován již tehdy). V tomto případě se dokonce SSD s označením CFD Gaming SSD PG5NFZ dokonce již v Japonsku začalo prodávat, a bylo by tak asi vůbec prvních z těchto SSD na trhu. Zatím je k dispozici 2TB verze, později mají být i 1TB a 4TB moduly.

PCIe 5.0 SSD CFD Gaming SSD PG5NFZ (zdroj: CFD Gaming)

Toto SSD má mít zřejmě srovnatelné parametry jako Corsair MP700 (je také založené na 3D TLC NAND od Micronu a samozřejmě Phisonu E26). Také se pro něj uvádí rychlost sekvenčního čtení až 10 000 MB/s a zápisu až 9500 MB/s, rovněž tedy spadá do oné pomalejší třídy PCIe 5.0 SSD. Výkon v náhodném přístupu má ale být až 1 500 000 IOPS ve čtení a 1 250 000 IOPS v zápisu.

Specifikace pro CFD Gaming SSD PG5NFZ (zdroj: CFD Gaming)

Podobně jako u referenčních a nereferenčních grafických karet by se měla objevit i SSD založená na stejném řadiči, ale s jiným chladičem. Ty už mohou být i pasivní či dodávané bez chladiče (pro uživatele, kteří je osadí pod pasiv připravený na základní desce). Nejspíš nebude platit, že všechny moduly s rozhraním PCIe 5.0 ×4 budou muset mít ventilátor jako toto referenční provedení.

PCIe 5.0 SSD CFD Gaming SSD PG5NFZ (zdroj: CFD Gaming)

Největší přínos by podobná SSD asi mohla mít pro hry využívající DirectStorage, což je technologie, která ve hrách používá načítání textur do GPU přímo z SSD. Na tento účel se odvolává i propagační materiál Corsairu. Nicméně na větší využití této technologie se teprve čeká, takže teprv uvidíme, o jak důležitou věc půjde a jak velké benefity z ní při hraní budou.

Zdroje: Overclock3d, VideoCardz (1, 2 ), CFD Gaming

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max

Vypadá to, že příchod PCIe 5.0 SSD konečně způsobil, že se z úložišť, používajících předchozí PCI Express 4.0 konečně stává naprostá norma, zatímco předtím se většina trhu držela tvrdošíjně na PCIe 3.0. I levnější a úsporná SSD se teď zřejmě posunou na výkony, které nedávno měly jen ty nejdražší, což ukazuje nový Corsair MP600 Elite – spíš mainstreamové SSD, které ale čte data rychlostí až 7000 MB/s, takže skoro plně využije PCIe 4.0 ×4. Celý článok „Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Gen5 SSD Corsair MP700 Pro dosahuje rychlost až 12,4 GB/s

Když přišla na trh SSD využívající technologii PCI Express 5.0, většina na trhu dostupných modelů přinesla sekvenční rychlosti „jen“ okolo 10 GB/s. Použité řadiče Phison E26 sice měly být schopné dosáhnout až cca 12,5 GB/s, ale ukázalo se, že s většinou na trhu dostupných čipů se dostanou právě jen na onu nižší úroveň mezi 9500 – 10 000 MB/s. Naštěstí se to ale lepší a přicházejí už i ty 12,5GB/s modely, slibované již před rokem. Celý článok „Gen5 SSD Corsair MP700 Pro dosahuje rychlost až 12,4 GB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (8) Pridať komentár

  1. Zvláštní, že tolik diskutované Frore AirJet nedemonstrovali zrovna na nějakém výkonném M.2 disku. Těžko najít příhodnější form factor.

  2. Škoda použitia toho axiálneho ventilátora. Aj bez testov si trúfam si napísať, že ventilátor s radiálnymi lopatkami by bol v tejto pozícii, ako je na SSD Corsair MP700, podstatne efektívnejší, respektíve tichší pri rovnakom chladiacom výkone.

    1. Jak koukám na tu legrační plochu lopatek, nebyl bych si tak jistý. Spíše by to viděl na šulnul.

      1. Jasné, v tomto miniformáte je vonkajší prierez (lopatky) k vnútornému v ťažkom nepomere aj u radiálnych ventilátorov (holt jadro musí mať nejakú robustnosť, špeciálne pri takýchto extrémnych rýchlostiach, a na zvyšok už veľa priestoru nezostáva…). Tie ale nesmerujú vzduch „doblba“ (ako axiálne), na substrát, cez ktorý sa prúdnice vzduchu pretláčajú medzi rebrá pasívu za pomoci väčšieho trenia, tzv. pri vyššej hlučnosti. Prietok vo finále môže byť porovnateľný, ale otázka je, čo narobí väčší randál akusticky. Hoci sa jedná o ventilátory s veľmi malým prierezom, tak pri 10 000 ot./min tam už nejaký rozdiel byť môže.

        Niekto ale s radiálnymi ventilátormi určite príde, ako to bolo aj pri chladičoch čipsetov AMD X570. Použitie axiálneho ventilátora rozumiem z pohľadu, že je ich viac, robia sa vo väčších sériách a sú lacnejšie. Ventilátor s radiálnymi lopatkami s aj ťažko hľadajú, taký Axagon ale našiel a v rámci chladiča CLR-M2FAN použil. Uvidíme, ako dopadne v testoch. Chladič Adata XPG Storm s axiálnym ventilátorom dopadol svojho času, nebojím sa to zopakovať, katastrofálne. Isteže, tam to bolo z viacerých dôvodov, a konštrukcia chladiča na tomto SSD od Corsairu je rozumenejšia, ale… no, lepšie sa to bude obkecávať, keď budeme mať niečo namerané. 🙂

        1. Seriózně pojaté měření ventilátorku štvaného na ploše 2 cm² bude hooodně legrační 😀

          1. Ufff, to by už bol fakt extrém veľmi náročný aj na metodické podchytenie, relevantne porovnávať axiálny s radiálnym ventilátorom čisto z pohľadu vlastností ventilátora bez ohľadu na pasív. A nakoniec by to bolo asi aj trochu zbytočný. Zaujímavé je IMO práve to fungovanie v kombinácii s tými pasívmi, ktoré majú typicky pozdĺžne rebrovanie. Ideálne by to chcelo rovnaké telá, ktoré sa odlišujú iba typom použitého ventilátora. V optimálnom svete to ale asi budú skôr konštrukčné podobné pasívy s čo najbližšími tvarmi rebier, prierezom profilu a prirodzene i celkovou plochou plášťa. Napríklad u tohto chladiča Corsair si viem predstaviť použitie radiálneho ventilátora presne na tom mieste, ako je teraz ten axiálny. Hoci efektívnejšie by možno bolo necentrovať ho a zarovnať sprava.

            1. Já si teda myslím, že nejefektivnější by bylo jej vůbec nepoužít a výsledky budou v souhrnu stejné jako u již testovaného XPG Storm (tzn ve prospěch otevřeného designu chlazeného systémově, uzavřená konstrukce bude obrovskou limitací) 😛 Ale vážně by mě zajímalo jestli nabízející se aplikace Frore AirJet v těchto případech brání jeho pravděpodobně příliš vysoká cena.

              1. Jasné, tie chladiče s ventilátormi majú väčšie uplatnenie v zostavách, kde je to systémové chladenie z nejakého dôvodu slabšie. A je možné, že ani i nich ten ventilátor nebude bežať nepretržite a spínať bude iba v situáciách s kritickejším zahrievaním kritických situáciách podobne, ako je to obvykle i na tých čipsetových chladičoch na doskách X570. Zrovna ten chladič Corsair MP700 je dobre pripravený aj na pasívny chod.

                Pre Frore AirJet bude asi priorita mainstream a implementácia do notebookov?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *