Penový filter Akasa GRM120-30 funguje lepšie, než sa zdá

K dokonalosti chýba kus, ale...

Po rozbore nylonového a plastového prachového filtra dopĺňame aj testy „penového“. Ten má už trochu zložitejšiu konštrukciu. Pozostáva z viacerých častí a jedná sa o akúsi skladačku, ktorej prvky v niektorých smeroch dokonca zlepšujú aerodynamiku. Všetko si podrobne rozoberieme a hoci sme k tomuto typu filtra pristupovali trochu s predsudkami, vychádza nakoniec v dobrom svetle. Je penový filter proti prachu lepší než nylonový?

K dokonalosti celkom kus, ale…

Ako odhadovali výsledky? My s prehnaným pesimizmom a očakávali sme, že reštrikcie na úrovni plastového filtra. Nakoniec je prietok cez penový filter Akasa GRM120-30 pri vyšších otáčkach nižší „iba“ o zhruba 15 % a pri nízkych o 22 %. A to súčasne pri o trochu nižšej hlučnosti. Takže pri zarovnaní  ventilátora na rovnakú hladinu hluku by boli rozdiely v prietoku medzi týmto penovým a nylonovým filtrom ešte menšie. Na porovnanie, plastový pri nízkych otáčkach stráca na nylonový až 55 % a k tomu je chod s ním ešte aj hlučnejší.

Aerodynamické vlastnosti testovaného filtra s tradičnými nylonovými sú teda podobné a na zodpovedanie, ktorý z týchto filtrov je výhodnejší, už vstupujú do hry iné aspekty. Napríklad, ktorý je z nich efektívnejší z pohľadu zachytávania prachových čiastočiek. Penový filter má medzi jednotlivými vláknami väčšie „očká“, ale tie sa prekrývajú vo viacerých vrstvách, hoci miestami sú viditeľne slabé miesta s veľkými priechodmi. Nylonové filtresú oproti penovým vláknam v pravideľných tvaroch so stálou jemnosťou, sú podstatne tenšie (rádovo v desiatkach mikrónov), ale končia na jednej vrstve, hoci s hladším sitom.

Detail štruktúry testovaných prachových filtrov, penového (vľavo) a nylonového

Na hodnotenie toho, ktorý z týchto typov filtrov je celkovo lepší, je tak potrebné aj otestovanie priepustnosti na prach, teda toho, ktorý za jednotku času za rovnako prašných podmienok toho zachytí viac. Takéto testy výhľadovo na programe nasledujúcich dní nemáme, ale pokiaľ by ste o ne stáli, niečo vymyslíme. Významnú úlohu pri rozhodovaní môže zohrávať aj údržba. A v tomto má asi nylonový pred penovým filtrom navrch. Umývateľné vodou sú síce obidva, ale penový je náchylnejší k poškodeniu a k nehode (natrhnutím) môže dosť skôr ako u nylonového. Tak či inak sa jedná o plnohodnotnú alternatívu, ktorou chladeniu počítača výrazne neublížite.

TL;DR: Penový filter Akasa GRM120-30 je k najmenej reštriktívnym nylonovým filtrom veľmi dobrá alternatíva. Strata prietoku je síce o trochu väčšia, ale nejde o nič dramatické. Vždy sa jedná o výrazne lepšiu možnosť, než akou sú plastové filtre.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií

Sem-tam sa stretávame s názorom, že je ventilátory vhodné testovať v reálnych podmienkach, čo dokážeme jednoducho vyvrátiť. Zároveň ale rozumieme, že laik sa najlepšie stotožní s rozdielmi teplôt komponentov, ktoré vznikajú práve v dôsledku rôzneho prietoku ventilátorov. Aby ste videli korelácie takýchto testov s výsledkami z „neprirodzeného“ prostredia, na niečo sme si spomenuli. Celý článok „Test 14 ventilátorov v prirodzenom prostredí systémových pozícií“ »

  •  
  •  
  •  

Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD

Nástupca chladiča SSD, ktorý vo svojej cenovej relácii nemal príliš veľkú konkurenciu. Aj tak by sa dal uviesť Gecko Pro, ktorý je síce o trochu drahší, ale takisto dokonalejší (aj čo sa týka montáže). A má aj charakteristický znak, ktorým sa od iných chladičov jasne odlišuje – rebrá nemá pozdĺžne (tak, ako to je bežné), ale na šírku. Pomer ceny k chladiacemu výkonu je znovu výborný. Celý článok „Akasa Gecko Pro: „Inak“ orientovaný chladič SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *