Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev

Inovativní měření CPU Vcore

Tentokrát se podíváme na základní desku Asus ROG Maximus XI APEX s čipovou sadou Intel Z390 podporující novou řadu procesorů deváté generace architektury Core. Asus a jejich řada ROG Maximus se vždy zaměřovala na hráče, overclockery. Zkrátka ta vyšší třída, která nabízí to nejlepší, co je k mání. Dnes tomu není jinak i za dobu vývoje potřeb zákazníků tak technologií a trendů.

Inovativní měření CPU Vcore

Tato řada desek přináší jednu zajímavou novinku a to přesnější metodu měření napětí na CPU Vcore. V první řadě musíme vědět, co je to napájecí kaskáda (VRM), abychom mohli porozumět dané problematice. Jednoduše jde o napájecí část na základní desce, která se stará o změnu napětí z 12 voltů na požadované/nastavené napětí na procesoru zhruba okolo 1,25 voltu. VRM obsahuje tranzistory MOSFET nacházející se pod chladičem na základní desce, cívku uschovanou v keramickém pouzdře (mále „kostky“ na základní desce), kondenzátor a samozřejmě MOSFET driver resp. ovladač.

Driver řídí celou napájecí kaskádu/VRM. Tento driver dostává od základní desky požadovanou hodnotu výstupního napětí a ten jej pak jednoduše udržuje pomocí jednoho ze svých vstupů zapojený na výstup celé kaskády tzv. zpětná vazba. Běžná zpětná vazba Vcore se řídí napětím ze Socket Sense (napájecí cesty), které se nachází zhruba uprostřed mezi výstupem napájecí kaskády a CPU. Toto napětí je vyhodnoceno PWM IC kontrolérem, který dále podle hodnoty napětí vysílá určitou frekvenci signálu PWM zpět do MOSFET driveru. Ten pak opět ovládá VRM.

Při měření napětí na základní desce s velkými proudy je zapotřebí použít přesné měřicí body vzhledem k odporu, impedanci či kapacitě, které se nachází na této cestě VRM k cílovému zařízení v našem případě CPU. Tento bod je potřeba brát v potaz, protože čím větší je odbíraný proud, tím větší bude pak ztráta a pokles napětí/jak definuje Ohmův zákon (U = R*I)/. Kupříkladu pokud bychom měřili napětí na výstupu VRM (na cívce), uvidíme velký rozdíl ve srovnání s napětím, které bychom naměřili na Socketu CPU.

Jedenáctá série ROG Maximus právě z důvodu nepřesnosti měření nepoužívá socket sense nýbrž die sense. To poskytuje velmi přesné měření napětí na CPU pomocí dvou pinu umístěných přímo v socketu základní desky. Toto přesně změřené napětí z die sense je poté přivede na I/O ADC (Analog digital convertor), které umožňuje tuto hodnotu číst v BIOSu, CPU-Z nebo jiných programech.

Další velmi důležitou částí, ke které se pojí přesné měření napětí, je kalibrace odchylky napětí na CPU. O toto se stará LLC – Load Line Calibration neboli kalibrátor odchylky napětí při zátěži. U základních desek Asus je možné nastavit úroveň „tvrdosti“ napětí od 1 do 8, kdy nejvyšší číslo znamená nejmenší odchylku napětí.  Na rozdíl mezi desátou a jedenáctou serii základních desek se můžete podívat v následujícím grafu a „schématu měření“.

Jak už je napsáno v nadpisu, změna metody měření napětí CPU Vcore a kalibrátor odchylky napětí při zátěži se dotkne pouze řady Maximus XI. Z tohoto obrázku vyplývá, že die sense měří napětí Vcore blíže CPU než socket sense a tím minimalizuje chybu měření z důvodů úbytku napětí.

Zde je výsledný rozdíl v porovnání se starší Maximus APEX X Z370:




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Super recenze — už jsem doufal, že tam najdu také vysvětlení chování desky při bootu no snad příště 🙂
    Vysvětlím: mám desku ASUS WS Z390 PRO – takže podobná rodina :):)
    Počítač spolu s monitorem, tiskárnou atd. jsem byl zvyklý po vypnutí počítače centrálně vypnout také od sítě (lišta se zásuvkami).
    Pokud to takto vypnu tak se při příštím najetí počítače bootování tak po 5 vteřinách přeruší a znovu najede, jako by probíhal nějaký test nebo nevím co. zkoušel jsem přepínat MEM OK na desce, paměti do základu nic na to nemá vliv.
    Pokud počítač vypnu, ale neodpojím ho na zásuvkové liště od sítě tak příští bootování proběhne bez zaváhání tak jak má.
    Žádný počítač se mi tak nechoval, takže si myslím že to je nějaká nová vlastnost těchto nových desek.
    Ještě dodám — zdroj mám Seasonic Prime Ultra Gold – 750W — také nový.
    Jestli někdo víte důvod proč to takto funguje BUDU MOC RÁD!!!!!

  2. Milý čtenáři,

    děkuji za kladné hodnocení recenze. 🙂 Dal jsem si záležet.

    Tento jev pozoruji u svého počítače už asi 2 roky (zdroj 1KW EVGA Supernova P2) . Osobně si myslím, že to je způsobené zdrojem. Nejsem nějaký odborník, ale myslím si že zdroj nedodává co by měl při prvním zapnutí (nejsou nabité výstupní filtrační kondenzátory). Proto se zapíná až na druhý pokus. Podle mého názoru naprosto normální věc 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *