Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev

Závěr a hodnocení

Tentokrát se podíváme na základní desku Asus ROG Maximus XI APEX s čipovou sadou Intel Z390 podporující novou řadu procesorů deváté generace architektury Core. Asus a jejich řada ROG Maximus se vždy zaměřovala na hráče, overclockery. Zkrátka ta vyšší třída, která nabízí to nejlepší, co je k mání. Dnes tomu není jinak i za dobu vývoje potřeb zákazníků tak technologií a trendů..

Tuto recenzi jsem vzal spíše z technologického hlediska, kdy jsem se zaměřil na novinky týkající se přetaktování, inovací a podobně. Nemůžu popřít, že Asus udělal velmi dobrou práci a její Apex XI je opravdu pěkný kus hardwaru. Abych zhodnotil Apex, začnu od záporných věcí. Jak už jsem řekl v úvodu Asus poněkud změnil marketing a to se mimo jiné dotklo i Apex XI. Na jednu stranu je to teď zajímavá deska pro hráče či náročné uživatele, kteří mají opravdu zájem o to nejlepší. Na druhou stranu ale sa ale změny dotknou hlavně overclockerů, pro které tato deska byla primárně určena (jako bratříčci generace IX a X). Podle mého názoru zbytečné funkce navíc budou odrazovat. Nemluvě o chybějícím konektoru na OC panel, který umožňoval jednodušší taktovaní (sledovaní teploty v reálném čase, změna BLCK, …) Snad se tedy Asus správné rozhodl. Za mě jako volnočasového overclockera mínus bod dolů.

Maximus XI Hero, Extreme,Core, Formula či Apex? Kdy bych měl porovnat ostatní desky z výběru, které jsem vyjmenoval a měl vybrat konkrétní model pro méně nenáročného hráče, sáhnul bych po Hero a to především ve variantě bez Wi-Fi. Je totiž velice cenově výhodná. Pakliže bych ale měl vybrat v poměr cena/kvalita rozhodně upřednostním Apex XI. Ve spojení s Core i9-9900K je to totiž vykoná bestie. Maximus Exterme mi už nedává takový smysl a až na pár detailu je prakticky stejná.  Navíc dvoukanálová architektura, která teď už není omezující, je Apex rozhodně lepší než Extreme. A to především cenově kdy ušetřené peníze by bylo možné investovat například od lepšího chlazené či delidu procesoru.

Vylepšení, na které jsem si okamžitě zvykl, bylo rozhodně rychlé bootovaní po nastavení velmi „utaženého“ profilu pamětí. Oproti desítkové řadě je bootovaní okamžité. Dále také aplikace pro instalaci driverů při čisté instalaci Windows, kdy nemusíte řešit jejich stahovaní přes jiný počítač či připojovat mechaniku DVD.

Celkově bych hodnotil Apex XI kladně. Je vidět, že limity je možné posouvat dále. Pro mě jako vlastníka Apex X je přechod nesmysl i když nějaké ty MHz navíc bych praktický získat mohl. Cena je pro mě velice lákavá. A to je hlavní věc, kterou bych chtěl vyzdvihnout. Podle mého názoru je poměr cena/kvalita velmi zajímavý a dovolím si říci, že na trhu nemá moc konkurenci v této cenové relaci.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Super recenze — už jsem doufal, že tam najdu také vysvětlení chování desky při bootu no snad příště 🙂
    Vysvětlím: mám desku ASUS WS Z390 PRO – takže podobná rodina :):)
    Počítač spolu s monitorem, tiskárnou atd. jsem byl zvyklý po vypnutí počítače centrálně vypnout také od sítě (lišta se zásuvkami).
    Pokud to takto vypnu tak se při příštím najetí počítače bootování tak po 5 vteřinách přeruší a znovu najede, jako by probíhal nějaký test nebo nevím co. zkoušel jsem přepínat MEM OK na desce, paměti do základu nic na to nemá vliv.
    Pokud počítač vypnu, ale neodpojím ho na zásuvkové liště od sítě tak příští bootování proběhne bez zaváhání tak jak má.
    Žádný počítač se mi tak nechoval, takže si myslím že to je nějaká nová vlastnost těchto nových desek.
    Ještě dodám — zdroj mám Seasonic Prime Ultra Gold – 750W — také nový.
    Jestli někdo víte důvod proč to takto funguje BUDU MOC RÁD!!!!!

  2. Milý čtenáři,

    děkuji za kladné hodnocení recenze. 🙂 Dal jsem si záležet.

    Tento jev pozoruji u svého počítače už asi 2 roky (zdroj 1KW EVGA Supernova P2) . Osobně si myslím, že to je způsobené zdrojem. Nejsem nějaký odborník, ale myslím si že zdroj nedodává co by měl při prvním zapnutí (nejsou nabité výstupní filtrační kondenzátory). Proto se zapíná až na druhý pokus. Podle mého názoru naprosto normální věc 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *