Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev

Bližší pohled

Tentokrát se podíváme na základní desku Asus ROG Maximus XI APEX s čipovou sadou Intel Z390 podporující novou řadu procesorů deváté generace architektury Core. Asus a jejich řada ROG Maximus se vždy zaměřovala na hráče, overclockery. Zkrátka ta vyšší třída, která nabízí to nejlepší, co je k mání. Dnes tomu není jinak i za dobu vývoje potřeb zákazníků tak technologií a trendů.

Bližší pohled

   

Kvalita zvuku na základních deskách se v posledních letech hodně zlepšila. Asus si vybral klasický zvukový čip Realtek ALC1220, vylepšený o technologií SupremeFX S1220A. Deska je vybavena stíněnou zvukovou stopou, která zabraňuje elektromagnetickému rušení vydávané jak samotnou základní deskou, tak ostáními komponentami, aby zvuk neměl žádný rušivý šum. Samozřejmostí jsou i kondenzátory z Japonska.

Popis konektorů z leva do prava: čtyřpinový konektor PWM pro provoz ventilátorů na 100 % bez možnosti regulace, 2× 8pin pro napájení CPU, 2× čtyřpinový PWM konektor pro CPU.

Popis horních konektoru z leva do prava: programovatelný konektor RGB,  čtyřpinový konektor PWM pro AIO (all-in-one) pumpu, čtyřpinový konektor PWM pro provoz ventilátorů na 100 % bez možnosti regulace, dvoumístná sedmisegmentovka pro POST code.

   

Nad tlačítkem start se nachází přepínač pro funkci MEMOK! II. Přepnutím tlačítka na základní desce tato funkce umožňuje snadno opravit chyby při bootování způsobené pamětmi. Nalevo od přepínače se nachází jumper pro aktivaci či deaktivaci podsvicení LED základní desky. Dále také můžeme najít dvojici „OC“ tlačítek nahoře od 24pinového ATX konektoru s názvy „Retry“ a „Safe“.

Tlačítko „Retry“ se po stisknutí pokusí nabootovat s nastavením, které nebylo na první pokus úspěšné. Tlačítko „Safe“ pak lze použít po neúspěšném pokusu nabootání, které vás vrátí do BIOSu, aniž by vymazalo předchozí hodnoty. Bez této funkce se neobjedou žádní overclockeři. Další užitečná funkce pro overclockery, která se nachází hned napravo od tlačítek, jsou body pro měření napětí.

Popis konektorů z leva do prava: audio konektor, Molex – přídavné napájení 12V a 5V větve při zapojení více grafických karet do slotů PCIe, programovatelný konektor RGB, speciální Node konektor, 2× konektor USB 2.0 1× USB3.0. Nesmějí chybět ani 4× čtyřpinový konektor PWM (ventilátory, pro vodní pumpu a bílý pro provoz ventilátorů na 100 % bez možnosti regulace). Nakonec jsou konektory pro zapojení PC skříně (LED, pípák, tlačítka zapnutí a vypnutí).

Konektor Node, který se na základních deskách Asus nachází nově, dokáže ve spolupráci s vybranými výrobci monitorovat charakteristiky zdroje a tím nastavovat otáčky ventilátoru v programu AI Suite. Další skvělou funkcí je například možnost spojení s OLED displejem na čele skříně IN-WIN 301, na kterém pak můžete zobrazovat aktuální teploty nebo jiné hodnoty.

   

Celkem můžete vidět šest konektorů SATA s kompatibilitou RAID 0,1,5 a 10. Ale přiznejme si, že tato základní deska je zaměřena na overclocking a tak se tyto všechny SATA nebudou v 99 % případech používat 🙂

Dole pod konektory SATA jsou přepínače určené pro extrémní taktování na tekutém dusíku. První přepínač „Pause“, druhý „Slowmod“ a třetí „RSVD“, jako čtvrtý pak mám Jumper „LN2 MODE“. Níže pod tlačítky se nachází dva konektory pro teploměry například z vodního chlazení, průtokoměr a tlačítko pro přepínaní mezi dvěma BIOSy.

  • „Pause“ je určená pro dočasné zastavení celého systému například uprostřed benchmarku, kdy nestíháte chladit procesor, tak použijete tlačítko, zchladíte CPU a poté opět můžete vesele pokračovat v testu.
  • Slowmod“ česky pomalý mód je pro bezpečný boot na nízké frekvenci a nebo lze použít pro uložení výsledku z benchmarku, kdy váš systém je z důvodu vysokého přetaktování nestabilní a nechcete riskovat ztrátu výsledku z benchmarku.
  • RSVD“ zabraňuje coldbugu (zamrznutí procesoru z důvodu nízké teploty), vylepšuje chování CPU a systému během chlazení na tekutém dusíku.
  • LN2 MODE“ odemkne některé maximální hodnoty napětí v BIOSu.

Apex XI má tři 16× rychlostní sloty (nejvyšší je plně 16rychlostní druhý polovičně, tedy 8rychlostní, a poslední pouze 4rychlostní). Z toho první dva 16× jsou přímo spojeny s CPU a poslední je připojen k čipsetu (zároveň se 4rychlostním slotem).

Na zadní panel jsou vyvedeny tlačidla a konektory: 1× Clear CMOS, 1× BIOS Flashback, 1× PS/2 klavesnice, 1× PS/2, 1× 1Gb RJ45  – Intel I219V, 1× WiFi/Bluetooth anténa – Intel AC 9560, 6× USB 3.1 gen 1 porty, 4× USB 3.1 gen 2 porty (z toho 3× typ A a 1x typ C), 1× optika S/PDIF, 5× audio jack – SupremeFX S1220

Ukázka podsvícení RGB LED:


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Super recenze — už jsem doufal, že tam najdu také vysvětlení chování desky při bootu no snad příště 🙂
    Vysvětlím: mám desku ASUS WS Z390 PRO – takže podobná rodina :):)
    Počítač spolu s monitorem, tiskárnou atd. jsem byl zvyklý po vypnutí počítače centrálně vypnout také od sítě (lišta se zásuvkami).
    Pokud to takto vypnu tak se při příštím najetí počítače bootování tak po 5 vteřinách přeruší a znovu najede, jako by probíhal nějaký test nebo nevím co. zkoušel jsem přepínat MEM OK na desce, paměti do základu nic na to nemá vliv.
    Pokud počítač vypnu, ale neodpojím ho na zásuvkové liště od sítě tak příští bootování proběhne bez zaváhání tak jak má.
    Žádný počítač se mi tak nechoval, takže si myslím že to je nějaká nová vlastnost těchto nových desek.
    Ještě dodám — zdroj mám Seasonic Prime Ultra Gold – 750W — také nový.
    Jestli někdo víte důvod proč to takto funguje BUDU MOC RÁD!!!!!

  2. Milý čtenáři,

    děkuji za kladné hodnocení recenze. 🙂 Dal jsem si záležet.

    Tento jev pozoruji u svého počítače už asi 2 roky (zdroj 1KW EVGA Supernova P2) . Osobně si myslím, že to je způsobené zdrojem. Nejsem nějaký odborník, ale myslím si že zdroj nedodává co by měl při prvním zapnutí (nejsou nabité výstupní filtrační kondenzátory). Proto se zapíná až na druhý pokus. Podle mého názoru naprosto normální věc 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *