Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev

Aplikace

Tentokrát se podíváme na základní desku Asus ROG Maximus XI APEX s čipovou sadou Intel Z390 podporující novou řadu procesorů deváté generace architektury Core. Asus a jejich řada ROG Maximus se vždy zaměřovala na hráče, overclockery. Zkrátka ta vyšší třída, která nabízí to nejlepší, co je k mání. Dnes tomu není jinak i za dobu vývoje potřeb zákazníků tak technologií a trendů.

Aplikace

      

      

Asus Ai Suite 3

Za velmi užitečnou aplikaci považuji Ai Suite 3, která přináší velmi zajímavé funkce. Od sledovaní aktuální teploty základní desky, taktu procesoru až po optimalizaci celého systému. Hlavní funkci, kterou bych chtěl vyzdvihnout, je automatické přetaktovaní. Tato funkce se dá regulovat i pomocí BIOSu, ale to mi přijde velmi uživatelsky nedostupné už z toho důvodu, že se nachází v BIOSu. Aplikace po spuštění automatického taktovaní v sekci AL overclocking vyhodnotí výkon vašeho chlazení a sama nastaví maximální přípustné napětí a frekvenci procesoru.

V testu této aplikaci na vodním chlazení na míru jsem dosáhl velmi zajímavých výsledku. S delidovaným procesororem i7 8700k byl takt stabilně na 5,3 GHz při napětí 1,375 V (5,2 GHz při výpočtu AVX instrukcí), což je přijatelný výsledek i vzhledem k napětí.

Velkou výhodou je, že se nemusíte obávat přehřívaní, když se váš chladič časem zanese prachem. BIOS přepočítaná aktuální hodnotu výkonu chladiče a tím reguluje maximální takt CPU. Nasledující obrázek ilustruje hrubý výkon v aplikaci Cinebench R15 po přetaktování pomocí aplikace Ai Suite 3 + teploty procesoru po zatížení.

Nějaký ten výkon navíc by se poté dal dohnat přetaktováním pamětí RAM, změně časovaní, … nebo uživatelsky nastavením XMP profilem RAM.

Prezentační obrázek jak AL_Overclocking přepočítává hodnu výkonu chladiče

Asus Armoury Crate

      

      

Od čisté instalace operačního systému čekáte pouze prázdnou plochu bez aplikací. To ovšem moderní technologie mění. Asus a její nová generace přišla s automatickou instalací softwaru implementovaného přímo v BIOSu. Při prvním spuštění právě nainstalovaného Windows se zobrazí následující okno. Startuje naprosto automaticky a to bez optání. Tato aplikace okamžitě instaluje ovladače LAN, když kliknete na tlačítko Instalovat. Jakmile naváže komunikaci se servery Asus, začne stahovat Armory Crate. Její součastí je pak možnost stáhnou nejnovější ovladače základní desky, BIOSu nebo různé aplikace jako je Google Chrome, CPU-Z a podobně.

Dobrou zprávou je, že pokud byste chtěli instalovat čistý systém bez této služby, máte u desek Asusu možnost onu aplikaci v nastaveních UEFI vypnout. Vypíná skrze volbu „Download and Install Armoury Crate app“, která je ve výchozím stavu spuštěná.

Osobně jsem žádný problém s touto funkcí nenašel, jen jsem byl trochu překvapen při první instalaci Windows, kdy na mě okno vyskočilo.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Super recenze — už jsem doufal, že tam najdu také vysvětlení chování desky při bootu no snad příště 🙂
    Vysvětlím: mám desku ASUS WS Z390 PRO – takže podobná rodina :):)
    Počítač spolu s monitorem, tiskárnou atd. jsem byl zvyklý po vypnutí počítače centrálně vypnout také od sítě (lišta se zásuvkami).
    Pokud to takto vypnu tak se při příštím najetí počítače bootování tak po 5 vteřinách přeruší a znovu najede, jako by probíhal nějaký test nebo nevím co. zkoušel jsem přepínat MEM OK na desce, paměti do základu nic na to nemá vliv.
    Pokud počítač vypnu, ale neodpojím ho na zásuvkové liště od sítě tak příští bootování proběhne bez zaváhání tak jak má.
    Žádný počítač se mi tak nechoval, takže si myslím že to je nějaká nová vlastnost těchto nových desek.
    Ještě dodám — zdroj mám Seasonic Prime Ultra Gold – 750W — také nový.
    Jestli někdo víte důvod proč to takto funguje BUDU MOC RÁD!!!!!

  2. Milý čtenáři,

    děkuji za kladné hodnocení recenze. 🙂 Dal jsem si záležet.

    Tento jev pozoruji u svého počítače už asi 2 roky (zdroj 1KW EVGA Supernova P2) . Osobně si myslím, že to je způsobené zdrojem. Nejsem nějaký odborník, ale myslím si že zdroj nedodává co by měl při prvním zapnutí (nejsou nabité výstupní filtrační kondenzátory). Proto se zapíná až na druhý pokus. Podle mého názoru naprosto normální věc 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *