Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev

Aplikace

Tentokrát se podíváme na základní desku Asus ROG Maximus XI APEX s čipovou sadou Intel Z390 podporující novou řadu procesorů deváté generace architektury Core. Asus a jejich řada ROG Maximus se vždy zaměřovala na hráče, overclockery. Zkrátka ta vyšší třída, která nabízí to nejlepší, co je k mání. Dnes tomu není jinak i za dobu vývoje potřeb zákazníků tak technologií a trendů.

Aplikace

      

      

Asus Ai Suite 3

Za velmi užitečnou aplikaci považuji Ai Suite 3, která přináší velmi zajímavé funkce. Od sledovaní aktuální teploty základní desky, taktu procesoru až po optimalizaci celého systému. Hlavní funkci, kterou bych chtěl vyzdvihnout, je automatické přetaktovaní. Tato funkce se dá regulovat i pomocí BIOSu, ale to mi přijde velmi uživatelsky nedostupné už z toho důvodu, že se nachází v BIOSu. Aplikace po spuštění automatického taktovaní v sekci AL overclocking vyhodnotí výkon vašeho chlazení a sama nastaví maximální přípustné napětí a frekvenci procesoru.

V testu této aplikaci na vodním chlazení na míru jsem dosáhl velmi zajímavých výsledku. S delidovaným procesororem i7 8700k byl takt stabilně na 5,3 GHz při napětí 1,375 V (5,2 GHz při výpočtu AVX instrukcí), což je přijatelný výsledek i vzhledem k napětí.

Velkou výhodou je, že se nemusíte obávat přehřívaní, když se váš chladič časem zanese prachem. BIOS přepočítaná aktuální hodnotu výkonu chladiče a tím reguluje maximální takt CPU. Nasledující obrázek ilustruje hrubý výkon v aplikaci Cinebench R15 po přetaktování pomocí aplikace Ai Suite 3 + teploty procesoru po zatížení.

Nějaký ten výkon navíc by se poté dal dohnat přetaktováním pamětí RAM, změně časovaní, … nebo uživatelsky nastavením XMP profilem RAM.

Prezentační obrázek jak AL_Overclocking přepočítává hodnu výkonu chladiče

Asus Armoury Crate

      

      

Od čisté instalace operačního systému čekáte pouze prázdnou plochu bez aplikací. To ovšem moderní technologie mění. Asus a její nová generace přišla s automatickou instalací softwaru implementovaného přímo v BIOSu. Při prvním spuštění právě nainstalovaného Windows se zobrazí následující okno. Startuje naprosto automaticky a to bez optání. Tato aplikace okamžitě instaluje ovladače LAN, když kliknete na tlačítko Instalovat. Jakmile naváže komunikaci se servery Asus, začne stahovat Armory Crate. Její součastí je pak možnost stáhnou nejnovější ovladače základní desky, BIOSu nebo různé aplikace jako je Google Chrome, CPU-Z a podobně.

Dobrou zprávou je, že pokud byste chtěli instalovat čistý systém bez této služby, máte u desek Asusu možnost onu aplikaci v nastaveních UEFI vypnout. Vypíná skrze volbu „Download and Install Armoury Crate app“, která je ve výchozím stavu spuštěná.

Osobně jsem žádný problém s touto funkcí nenašel, jen jsem byl trochu překvapen při první instalaci Windows, kdy na mě okno vyskočilo.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple

Asus vynovil obľúbené notebooky zo série ZenBook s 13,3 a 14″ uhlopriečkami. Novinky ponúkajú tenšie a ľahšie telo, malé rámčeky okolo displeja, plnohodnotnú konektivitu či dlhú výdrž na batériu. Zaujme tiež numerická klávesnica v touchpade, reproduktory Harman Kardon či 3D IR kamera s Windows Hello. 14″ verzia navyše prichádza s konfiguráciami Intel aj AMD. Vo výbave je aj Thunderbolt 3. Celý článok „Asus ZenBook 13/14, Ice Lake aj Renoir: Ostrý útok na Apple“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)

Spolu s Ryzen 3 3100 a 3300X AMD predstavilo aj midendový čipset B550, ktorý prináša napríklad PCIe 4.0 do mainstreamu. Doteraz ste na to potrebovali drahé dosky X570. B550 má preto slúžiť ako vstupná brána do novej generácie technológií a to s priaznivejšou cenovou politikou. Pozrime sa preto na dvojicu 200-eurových dosiek, ktoré patria k tomu lepšiemu, čo momentálne platforma B550 ponúka. Celý článok „AMD B550 v podaní MSI (Tomahawk) a Asus (Strix)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli

Väčšina z vás zrejme od Asusu vlastní iný hardvér, než je myš alebo klávesnica. Ale aj to je segment, kde tento výrobca stabilne pôsobí už dlhší čas. Čerstvé novinky produktovej línie ROG (myš Chakram a headset Theta 7.1) prinášajú so sebou pozoruhodné inovácie a bude tak zaujímavé sledovať, či môžu tieto výrobky konkurovať a byť plnohodnotnou alternatívou perifériám tradičných výrobcov. Celý článok „ROG Chakram a Theta 7.1: joystick či štyri meniče v jednej mušli“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Super recenze — už jsem doufal, že tam najdu také vysvětlení chování desky při bootu no snad příště 🙂
  Vysvětlím: mám desku ASUS WS Z390 PRO – takže podobná rodina :):)
  Počítač spolu s monitorem, tiskárnou atd. jsem byl zvyklý po vypnutí počítače centrálně vypnout také od sítě (lišta se zásuvkami).
  Pokud to takto vypnu tak se při příštím najetí počítače bootování tak po 5 vteřinách přeruší a znovu najede, jako by probíhal nějaký test nebo nevím co. zkoušel jsem přepínat MEM OK na desce, paměti do základu nic na to nemá vliv.
  Pokud počítač vypnu, ale neodpojím ho na zásuvkové liště od sítě tak příští bootování proběhne bez zaváhání tak jak má.
  Žádný počítač se mi tak nechoval, takže si myslím že to je nějaká nová vlastnost těchto nových desek.
  Ještě dodám — zdroj mám Seasonic Prime Ultra Gold – 750W — také nový.
  Jestli někdo víte důvod proč to takto funguje BUDU MOC RÁD!!!!!

 2. Milý čtenáři,

  děkuji za kladné hodnocení recenze. 🙂 Dal jsem si záležet.

  Tento jev pozoruji u svého počítače už asi 2 roky (zdroj 1KW EVGA Supernova P2) . Osobně si myslím, že to je způsobené zdrojem. Nejsem nějaký odborník, ale myslím si že zdroj nedodává co by měl při prvním zapnutí (nejsou nabité výstupní filtrační kondenzátory). Proto se zapíná až na druhý pokus. Podle mého názoru naprosto normální věc 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *