Recenze Asus Maximus XI Apex aneb CPU a RAM až na krev

Přetaktovaní pamětí a procesora

Tentokrát se podíváme na základní desku Asus ROG Maximus XI APEX s čipovou sadou Intel Z390 podporující novou řadu procesorů deváté generace architektury Core. Asus a jejich řada ROG Maximus se vždy zaměřovala na hráče, overclockery. Zkrátka ta vyšší třída, která nabízí to nejlepší, co je k mání. Dnes tomu není jinak i za dobu vývoje potřeb zákazníků tak technologií a trendů.

OC pamětí

Než se vrhneme do přetaktování, rád bych ještě zmínil pár inovovaných funkcí a technologií.

OptiMem II je další vylepšení z dlouhého seznamu, které pomáhá stabilitě RAM. Inovovaná technologie přináší stínící měděný „štít“ umístěný na zadní straně základní desky. Slouží především na napájecích a komunikačních cestách paměťových slotů. Zabraňuje elektromagnetickému rušení. Na obrázku můžeme vidět, že se snížili nežádoucí přenosy signálů mezi komunikačními kanály a tím se zvýšila stabilita. Asus také slibuje větší frekvence pamětí přesněji o 266 MHz oproti dřívějším generacím. Ve specifikaci je napsáno, že RAM je možné přetaktovat až na 4800 MHz pomocí XMP profilu.

Na konkrétní výsledky potvrzující pokrok ve stabilitě pamětí u základních desek Asus jedenácté série se můžete podívat na Hwbot.org. Je to největší databáze hardwarových výsledku na světě. Za posledních 5 měsíců přibyla spousta výsledku s Asus XI Gene a Apex, které útočí i na světový rekord v maximální frekvenci pamětí.

Jednou z nevýhod malých základních desek je, že mají pouze dva paměťové sloty. V našem případě nás omezuje dvoukanálová architektura, která je zde pouze z důvodu dosažení vyšších pracovních frekvencí pamětí. Většina standardních pamětí DDR4 může mít maximální kapacitu 16 GB na modul, což pro mini-ITX znamená maximální kapacitu 32 GB. Pro základní desky rozměru ATX se čtyřmi sloty RAM  to znamená maximální kapacitu 64 GB. Toto omezení se rozhodl Asus společně s G. Skill změnit. Vyvinuli technologii pro dvojnásobnou kapacitu pamětí s názvem „Double Capacity DIMMs“.

Aby moduly dosáhly 32 GB tedy dvojnásobné kapacity, využívají celkem 32 pamětových čipů. Ty jsou rozděleny po obouch stranách modulu. Fungují jako by existovaly dva paměťové moduly na stejném kanálu. Jedná se v podstatě o dva spojené moduly do jedného.

Protože jsem chtěl zakladní desku pořádně ozkoušet v realném testu v přetakotvání pamětí RAM, vybral jsem si program Wprime a Geekbench 3, který je velmi zavislý na taktu a časovaní pamětí RAM.

Test jsem provedl na podchlazené vodě okolo 5–6°C. Změny, které jsem zaregistroval oproti starší Apex X jsou především v délce bootovaní. S takto velmi „utaženým“ profilem pamětí (12-11-11-28-1T) jsem byl schopný nabootovat do 30s oproti apex X, kde boot trvat klidně více něž minutu.

Dále jsem zaregistroval i malé zlepšení v přetaktovaní pamětí na stejné časovaní oproti Apex X. Nejspíše nejsem tak znalý, abych tuto změnu mohl nějak více ohodnotit.

Zde je dálší vysledek hrubého výkonu v programu Cinebench R15 se stejným časovaním.

 

OC procesora

Jak už jsem se zmínil v části o aplikaci Ai Suite 3, sama deska si poradí s taktováním velmi dobře. Ať už vlastníte obyčejný chladič s horším chladícím výkonem či vlastníte vodní okruh na míru, deska zvládne nastavit přetaktování procesoru přesně podle aktuálního výkonu chladiče.

Hrubý výkon na defaultní nastavení:

Hrubý výkon po automatickém přelakovaní. Nárůst výkonu je zhruba o 12 %:

Co se týče manuálního taktování procesoru, deska je stejně dobrá jako Apex X ne-li lepší. Jako například v napájecí kaskádě, přetaktovaní pamětí. Přetaktování na Apex XI je zábavné i díky všem funkcím, které na ní můžete nalézt. Je pravda, že mnoho z nich, jako je režim LN2, pomalý režim a další, jsou zaměřeny spíše na extrém, ale například přehledný BIOS jej rozhodně usnadní.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Super recenze — už jsem doufal, že tam najdu také vysvětlení chování desky při bootu no snad příště 🙂
    Vysvětlím: mám desku ASUS WS Z390 PRO – takže podobná rodina :):)
    Počítač spolu s monitorem, tiskárnou atd. jsem byl zvyklý po vypnutí počítače centrálně vypnout také od sítě (lišta se zásuvkami).
    Pokud to takto vypnu tak se při příštím najetí počítače bootování tak po 5 vteřinách přeruší a znovu najede, jako by probíhal nějaký test nebo nevím co. zkoušel jsem přepínat MEM OK na desce, paměti do základu nic na to nemá vliv.
    Pokud počítač vypnu, ale neodpojím ho na zásuvkové liště od sítě tak příští bootování proběhne bez zaváhání tak jak má.
    Žádný počítač se mi tak nechoval, takže si myslím že to je nějaká nová vlastnost těchto nových desek.
    Ještě dodám — zdroj mám Seasonic Prime Ultra Gold – 750W — také nový.
    Jestli někdo víte důvod proč to takto funguje BUDU MOC RÁD!!!!!

  2. Milý čtenáři,

    děkuji za kladné hodnocení recenze. 🙂 Dal jsem si záležet.

    Tento jev pozoruji u svého počítače už asi 2 roky (zdroj 1KW EVGA Supernova P2) . Osobně si myslím, že to je způsobené zdrojem. Nejsem nějaký odborník, ale myslím si že zdroj nedodává co by měl při prvním zapnutí (nejsou nabité výstupní filtrační kondenzátory). Proto se zapíná až na druhý pokus. Podle mého názoru naprosto normální věc 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *