RIP non-K přetaktování přes BCLK. U 65W Raptor Lake už to nejde

Přetaktování 65W zamčených procesorů, které bylo možné u Alder Lake, už v 13. generaci Core nefunguje

Před rokem po vydání 65W procesorů Alder Lake (Core 12. generace) pro desktop přišlo překvapení: výrobcům desek se u nich podařilo rozběhat přetaktování pomocí BCLK. Tedy něco, co Intel přes deset let nechtěl povolit. Bylo to ale stále jen díky tomu, že Intel něco neuhlídal, než že by firma toto chtěla uživatelům umožnit. Nyní vydané 65W modely Core 13. generace tuto možnost totiž zase zablokovaly a za možnost OC už zase musíte připlatit.

Procesory Intel jsou víc jak deset let oficiálně přetaktovatelné jen na čipsetech řady Z (nebo ještě na HEDT platformě jako X299) a nadto je to umožněné jenom u dražších procesorů s označením „K“ v názvu. Ty mají odemčený násobič (multiplikátor), takže můžete volně nastavovat maximální frekvenci procesoru. Ta je generovaná tak, že se vezme tzv. BCLK frekvence (100 MHz) a vynásobí se oním násobičem, tedy například 58,0× u Core i9-13900K.

U běžných procesorů 65W řady (bez označení K) násobičem nepohnete. Přetaktování by ale bylo možné, pokud byste zvýšili onu druhou proměnnou v rovnici, a přesně to dělá BCLK přetaktování. Potíž je v tom, že vedle technických problémů (na BCLK jsou vázané další komponenty) Intel tomuto druhu přetaktování aktivně brání. Za poslední dekádu se párkrát tato možnost na deskách objevila, ale Intel se ji pak snažil pokazit například v aktualizacích mikrokódu pro procesory.

MSI MAG B660M Mortar Max WiFi DDR4, jedna z levnějších desek umožňujících BCLK OC zamčených 65W procesorů Intel Core 12. generace. Letošní nové modely už fungovat nebudou (zdroj: chi11eddog)

Bohužel se zdá, že to takto dopadne i v poslední epizodě. Loni na jaře se podařilo zprovoznit přetaktování přes BCLK u procesorů Alder Lake, tedy například i na levných modelech, jako je Core i5-12400F, i5-12500 a i5-12600. Vyžaduje to ovšem speciální desku s přídavným generátorem taktu, za kterou také připlatíte, ale i tak si tato možnost své uživatele našla. Intelu ale stále není po chuti a nyní se ukazuje, že nové procesory Core 13. generace už ji neumožňují.

BCLK OC umožnil starý mikrokód. S 13. generací už nefunguje

Tento režim přetaktování byl údajně závislý na určitých verzích mikrokódu (měly by to snad být rané verze z doby před vydáním), ve kterých fungoval, zatímco novější verze jej už nepovolují. Intel v nich zřejmě přidal nějaké kontroly zavírající vrátka, která výrobci CPU pro BCLK přetaktování používali.

Procesory Core 13. generace již z výroby obsahují novější verzi mikrokódu a zároveň se do nich nedá nahrát starší verze. Proto u procesorů Raptor Lake již BCLK nelze používat, byť byste měli patřičně vybavenou LGA 1700 desku s touto funkcí. Podobně také na nich už nejde žádnými triky zapnout AVX-512.

Toto se netýká jen modelů Core 13. generace založených na skutečně novém křemíku Raptor Lake (jde o 125W modely a o zamčené 65W Core i9 a Core i7). Platí to i pro procesory, které jsou založené na „refreshnutém“ křemíku Alder Lake z předchozí generace, tedy i pro Core i5-13400F, i5-13500, i5-13600 a tak dále. Přestože tedy pod kapotou stále jde o Alder Lake, kvůli novému mikrokódu BCLK přetaktování nefunguje.

Pokud jste měli v plánu ho využívat, budete muset zvolit starší procesor z 12. generace, nebo akceptovat, že musíte pořídit 125W model a desku s čipsetem Z790 či Z690.

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

2,5Gb/s síťovky Intel i226-V trpí náhodnými výpadky připojení

Síťovky Intel mají dobrou reputaci a Ethernet od Intelu bývá na deskách uživateli obvykle preferován před obyčejnějšími adaptéry Realtek. Ovšem v posledních letech se i u síťovek Intelu začaly objevovat problémy. Před časem to byl packet loss a zpomalování 2,5Gb/s adaptérů I225, postihující desky s prvními dvěma revizemi čipu. Vypadá to ale, že nějaké nedostatky má i nový adaptér Intel i226-V, u nějž uživatelé opět hlásí problémy se spojením. Celý článok „2,5Gb/s síťovky Intel i226-V trpí náhodnými výpadky připojení“ »

 •  
 •  
 •  

Velký skok pro Xeony. Intel uvádí serverová CPU Saphire Rapids

Už je to přes rok, kdy Intel vydal procesory Alder Lake a v nich svou dosud nejpropracovanější a nejvýkonnější architekturu CPU – jádro Golden Cove. Teď po hodně dlouhém zpoždění (původně snad Intel chtěl vydání již v H1 2021) přichází velmi očekávaná serverová verze této architektury, Xeony Scalable 4. generace „Sapphire Rapids“. Přináší do serverových CPU od Intelu nejvíc novinek a pokroku za mnoho let, ale má silnou konkurenci. Celý článok „Velký skok pro Xeony. Intel uvádí serverová CPU Saphire Rapids“ »

 •  
 •  
 •  

Lunar Lake: nový revoluční „moment Conroe“ v procesorech Intel?

V procesorech je velká událost, když vyjde úplně nová architektura jádra CPU. U Intelu jsme ji dlouho vyhlíželi po generaci Skylake z roku 2015, kdy se vývoj zasekl kvůli 10nm procesu. Od té doby přišly nové architektury v procesorech Ice Lake a Alder Lake, ale vypadá to, že by nás teprve mohla čekat velká architektonická revoluce během pár let. V procesorech následujících po Meteor Lake a Arrow Lake totiž prý bude něco úplně nového. Celý článok „Lunar Lake: nový revoluční „moment Conroe“ v procesorech Intel?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *