RIP non-K přetaktování přes BCLK. U 65W Raptor Lake už to nejde

Přetaktování 65W zamčených procesorů, které bylo možné u Alder Lake, už v 13. generaci Core nefunguje

Před rokem po vydání 65W procesorů Alder Lake (Core 12. generace) pro desktop přišlo překvapení: výrobcům desek se u nich podařilo rozběhat přetaktování pomocí BCLK. Tedy něco, co Intel přes deset let nechtěl povolit. Bylo to ale stále jen díky tomu, že Intel něco neuhlídal, než že by firma toto chtěla uživatelům umožnit. Nyní vydané 65W modely Core 13. generace tuto možnost totiž zase zablokovaly a za možnost OC už zase musíte připlatit.

Procesory Intel jsou víc jak deset let oficiálně přetaktovatelné jen na čipsetech řady Z (nebo ještě na HEDT platformě jako X299) a nadto je to umožněné jenom u dražších procesorů s označením „K“ v názvu. Ty mají odemčený násobič (multiplikátor), takže můžete volně nastavovat maximální frekvenci procesoru. Ta je generovaná tak, že se vezme tzv. BCLK frekvence (100 MHz) a vynásobí se oním násobičem, tedy například 58,0× u Core i9-13900K.

U běžných procesorů 65W řady (bez označení K) násobičem nepohnete. Přetaktování by ale bylo možné, pokud byste zvýšili onu druhou proměnnou v rovnici, a přesně to dělá BCLK přetaktování. Potíž je v tom, že vedle technických problémů (na BCLK jsou vázané další komponenty) Intel tomuto druhu přetaktování aktivně brání. Za poslední dekádu se párkrát tato možnost na deskách objevila, ale Intel se ji pak snažil pokazit například v aktualizacích mikrokódu pro procesory.

MSI MAG B660M Mortar Max WiFi DDR4, jedna z levnějších desek umožňujících BCLK OC zamčených 65W procesorů Intel Core 12. generace. Letošní nové modely už fungovat nebudou (zdroj: chi11eddog)

Bohužel se zdá, že to takto dopadne i v poslední epizodě. Loni na jaře se podařilo zprovoznit přetaktování přes BCLK u procesorů Alder Lake, tedy například i na levných modelech, jako je Core i5-12400F, i5-12500 a i5-12600. Vyžaduje to ovšem speciální desku s přídavným generátorem taktu, za kterou také připlatíte, ale i tak si tato možnost své uživatele našla. Intelu ale stále není po chuti a nyní se ukazuje, že nové procesory Core 13. generace už ji neumožňují.

BCLK OC umožnil starý mikrokód. S 13. generací už nefunguje

Tento režim přetaktování byl údajně závislý na určitých verzích mikrokódu (měly by to snad být rané verze z doby před vydáním), ve kterých fungoval, zatímco novější verze jej už nepovolují. Intel v nich zřejmě přidal nějaké kontroly zavírající vrátka, která výrobci CPU pro BCLK přetaktování používali.

Procesory Core 13. generace již z výroby obsahují novější verzi mikrokódu a zároveň se do nich nedá nahrát starší verze. Proto u procesorů Raptor Lake již BCLK nelze používat, byť byste měli patřičně vybavenou LGA 1700 desku s touto funkcí. Podobně také na nich už nejde žádnými triky zapnout AVX-512.

Toto se netýká jen modelů Core 13. generace založených na skutečně novém křemíku Raptor Lake (jde o 125W modely a o zamčené 65W Core i9 a Core i7). Platí to i pro procesory, které jsou založené na „refreshnutém“ křemíku Alder Lake z předchozí generace, tedy i pro Core i5-13400F, i5-13500, i5-13600 a tak dále. Přestože tedy pod kapotou stále jde o Alder Lake, kvůli novému mikrokódu BCLK přetaktování nefunguje.

Pokud jste měli v plánu ho využívat, budete muset zvolit starší procesor z 12. generace, nebo akceptovat, že musíte pořídit 125W model a desku s čipsetem Z790 či Z690.

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel odhalil socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky

Před několika dny prosákly překvapivé informace o tom, že Intel nezrušil tak docela procesory Meteor Lake v provedení pro desktop – ač se o tom dlouho šířily zprávy a Intel to i sám přiznal. Nicméně Meteor Lake pro desktop a s ním první desky se socketem LGA 1851 nakonec budou vydány, jenže pro sektor Embedded a IoT (či nejnověji „Edge“). Intel je teď oficiálně oznámil, takže se můžeme podívat, co mohlo být, kdyby to stav 4nm procesu dovolil. Celý článok „Intel odhalil socketové procesory Meteor Lake pro LGA 1851 desky“ »

 •  
 •  
 •  

Nová generace grafik Intel Arc Battlemage prý vyjde v listopadu

Před nedávnem jsme tu spekulovali nad otázkou, zda se Intelu povede grafické karty Battlemage, které měly asi původně konkurovat dnešním GeForce RTX 4000 a Radeonům RX 7000, vydat ještě před tím, než Nvidia a AMD vydají zase další generaci. Podle aktuálních drbů to vypadá, že by Nvidia mohla mít GeForce RTX 5090 a možná i 5080 už v listopadu. Krátce nato se ale objevily i zvěsti o tom, kdy by se mohla dostat ven tato nová GPU Intelu. Celý článok „Nová generace grafik Intel Arc Battlemage prý vyjde v listopadu“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *