Ryzen 5 7600: Raphael v najpopulárnejšej sérii AMD nesklamal

Kódovanie audia

Tentokrát to také dlhé čakanie ako na Ryzen 5 5600 nebolo. Naopak, Ryzen 5 7600 vyšiel veľmi krátko po frekvenčne rýchlejšom modeli s „X“ v názve. AMD sa s týmto úspornejším modelom zrejme poponáhľalo aj z dôvodov nespokojných reakcií, ktoré 7600X vyčítajú horšie chladenie. S výrazne efektívnejším R5 7600 je situácia na kremíku veselšia. K tomu je lacnejší a výkonnostne zase toľko nestráca.

Kódovanie audia

Testovacie prostredie: Kódovanie audia prebieha pomocou kodérov pre príkazový riadok, pričom meriame čas, ktorý konverzia zaberie. Kóduje sa vždy rovnaký 16-bitový súbor WAV (stereo) s 44,1 kHz s dĺžkou 42 minút (jedná sa o rip albumu Love Over Gold od Dire Straits v jednom audio súbore).

Nastavenia kodérov sú zvolené na dosiahnutie maximálnej alebo skoro maximálnej kompresie. Bitrate je pritom relatívne vysoký, s výnimkou bezstratového FLACu okolo 200 kb/s.

Poznámka: tieto testy merajú jednovláknový výkon.

FLAC: referenčný kodér 1.3.2, 64-bitové zostavenie. Parametre: flac.exe -s -8 -m -e -p -f

MP3: kodér lame3.100.1, 64-bitové zostavenie (Intel 19 Compiler) z webu RareWares. Parametre: lame.exe -S -V 0 -q 0

AAC: používa knižnice Apple QuickTime, volané cez aplikáciu z príkazového riadku, QAAC 2.72, 64-bitové zostavenie, Intel 19 Compiler (nevyžaduje inštaláciu celého balíku Apple). Parametre: qaac64.exe -V 100 -s -q 2

Opus: referenčný kodér 1.3.1, Parametre: opusenc.exe –comp 10 –quiet –vbr –bitrate 192


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI

Už nějakou dobu se šíří informace o tom, že Microsoft pracuje na vlastních čipech pro akceleraci umělé inteligence, kterými by ve svých datacentrech doplnil, pokud ne rovnou nahradil značně drahá GPU od Nvidie. Společnost je teď skutečně oficiálně oznámila, ale nezůstalo jen u akcelerátorů AI. Microsoft představil také vlastní procesory pro servery založené na architektuře ARM, kterými se zařadí po bok Amazonu a jeho Gravitonů. Celý článok „Microsoft má vlastní ARM procesory. A k nim i čipy pro AI“ »

  •  
  •  
  •  

Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR

Dříve to chodilo tak, že když byly nějaké grafiky nebo procesory uvedené jako regionální speciální produkt pro Čínu, k nám se nedostaly. Když ale letos AMD vydalo čínský (označení odkazuje k roku králíka) Radeon RX 7900 GRE, ukázalo se nakonec, že bude dostupný i ve světě a v Evropě na OEM trhu – tedy pro nás v rámci hotových sestav. Ale jak jsme trochu doufali, už si do internetových obchodů našly cestu i jen samotné karty. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE už je volně v prodeji, dá se koupit v ČR“ »

  •  
  •  
  •  

Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080

AMD včera odhalovalo novou generaci Threadripperů Pro i ne-Pro s architekturou Zen 4 na nových platformách WRX90 a TRX50. Ale ve stejný den také firma odhalila zatím nejvýkonnější grafiku Radeon pro notebooky, model Radeon RX 7900M používající architekturu RDNA 3 a poprvé také čipletovou koncepci, díky které je založený na nejvýkonnějším GPU řady Navi 31, byť se zúženou 256bitovou pamětí jako u Navi 32. Celý článok „Čipletový Radeon RX 7900M pro notebooky vydán, soupeř RTX 4080“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Zdravím. Asi máte chybu v počítaní energetickej efektivity pre konkurenčný i5-12400. Ak dobre pozerám, tak Ryzen 5 7600 má v CB R23 vyšší výkon pri rovnakom príkone.

    1. Díky! Opravené. 🙂

      Neviem, ako sa to tam dostalo (a asi som si to mal všimnúť, vzhľadom na to, že pre kódovanie x264 bol ten koeficient správne). No, bude to vhodné zase prejsť rad radom, aby to nebolo dopletené aj pri nejakom inom procesore.

  2. Chybí mi v recenzi informace, jestli jde tuhle třídu provozovat v Eco režimu na 45W, doplňkové testy pak třeba i jindy.

      1. Šlo by to možná ověřit v Ryzen Master. Jestli je možno jít k 45W, pak je to určitě přidaná hodnota pro spoustu zájemců o tyhle modely.

        1. Zaručene to pôjde. Na R5 7600 to už nevyskúšam (už tu ten procesor nemám), ale R9 7950X s obmedzením ide krásne stabilne, hoci ten výkon zodpovedá all-core cca 3 GHz. Pri 6-jadrovom modeli by to mohlo byť pri rovnakej spotrebe snáď aspoň o 400 MHz/jadro viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *